94. Sayı
Ocak 2023

94. Sayı
Ocak 2023

94. Sayıda neler var?

Socrates, 94’üncü sayısıyla raflara veda ediyor. Sekiz yıllık serüvenin veda sayısında, 2022’ye damga vuran spor olaylarını hatırladık. Arjantin’i Dünya Kupası zaferine taşıyan Lionel Messi, kendine kapakta yer buldu. Golden State Warriors ve Anadolu Efes hanedanları, Giovanni Guidetti’nin henüz sona eren Milli Takım macerası, üç bant bilardoda dünya şampiyonluğuna uzanan Tayfun Taşdemir, Formula 1’de sezon ödülleri ve çok daha fazlası bu ayın sayfalarında…

Socrates Ekibinin Vedası

Eğer derginin bu sayfasına kadar geldiyseniz, size kötü bir haberimiz var: Bu, son sayımız. Dergiyi tamamıyla bir veda sayısına çevirecek vaktimiz olmadı, biz de geç öğrendik. Ama duygularımızı en azından bu üç sayfada paylaşmak istedik.

Bir Devrin Sonu

Bu bir bisiklet yazısı. 2022'de emekli olan üç büyük sporcuya odaklanan bir deneme. Ama sadece Alejandro Valverde, Vincenzo Nibali ve Philippe Gilbert'i anlatmıyor.

REKLAMGezgin Tamino

Son Yazılar

Socrates Ekibinin Vedası

Eğer derginin bu sayfasına kadar geldiyseniz, size kötü bir haberimiz var: Bu, son sayımız. Dergiyi tamamıyla bir veda sayısına çevirecek vaktimiz olmadı, biz de geç öğrendik. Ama duygularımızı en azından bu üç sayfada paylaşmak istedik.

Messi'nin Son Dansı

Beklenen oldu ve Lionel Messi, 35 yaşında Dünya Kupası'na uzandı. Onun son dansı da en az Jordan'ınki kadar heyecanlıydı. Karşınızda o eser; yedi bölüm tekmili birden.

Kupanın Taktiksel Anlatısı

2022 Dünya Kupası, çok büyük taktiksel yeniliklere sahip olmadı. Proaktifler bir kez daha mağlup olurken pragmatist reaktifler yine zaferin tadını çıkardı. Kupanın bir taktiksel anlatısı yokmuş gibi gözükse de belki anlatmak istediği şey tam olarak buydu…

Dünya Kupası Notları

Öncesinde sayısız polemik ve tepki, sonrasında kıran kırana müsabakalar, hikâyeler ve sansasyonel bir final… Turnuvanın bütün safhalarında Katar'daydım ve televizyon ekranından görünmeyenleri elimden geldiğince paylaşacağım…

11 Maddede Katar 2022

Çok sayıda futbol/spor yazarına göre tarihin en iyi Dünya Kupalarından biri geride kaldı. Yasaklamalar, tribünlerdeki boşluklar nedeniyle eleştiriler ve olumsuzluklar içerisinde başlayan turnuva, Arjantin ile Fransa arasındaki şimdiden tarihin en iyi finali olarak kabul edilen karşılaşmayla sona erdi. 29 gün süren turnuvada akılda kalan olayların yanı sıra çok fazla gündeme gelmeyen konuları da derleyip toparladık.

Tayfun Taşdemir ile Konuştuk

Bir masa, üç top, sayısız kombinasyon, büyük başarılar… Çiçeği burnunda üç bant dünya şampiyonu Tayfun Taşdemir'in öyküsünde bunlar ve biraz daha fazlası var.

Sana özel bir Socrates deneyimi

Abone olarak Socrates'teki gerçek, şeffaf ve kaliteli hikâyelere erişin.

Tüm Socrates sayıları elinin altında

Socrates dergi arşivine sınırsız erişim sağla, dilersen basılı dergi kapına gelsin.

İlgi alanlarına göre sana özel içeriklere eriş

Kendi okuma listeni oluştur, ilgi alanlarını takibe al, sana özel hazırlanan içerik listelerine ulaş.

Daha sonra okumaya devam et

İlgini çeken içerikleri kaydet ve dilediğin zaman tekrar okumaya kaldığın yerden devam et.

Uzun

Hiç Unutmam

Hikâye
Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı ile Konuştuk

Artistik jimnastikte madalyaya doyamayan Türkiye, geçmişte hiç aşina olmadığı ritmik jimnastikte de podyumun zirvesine çıktı. Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı üyeleri; Avrupa Şampiyonası'nda altın madalyaya giden yolu, başarı ânını ve Tokyo hedeflerini anlattı.

Paidar Demir'i Yakınlarından Dinledik

80’lerde süper yıldız, 90’larda büyük kaptan, 2000’lerde tüm takımın abisi… Paidar Demir, Türk voleybol tarihinin en özel kariyerlerinden birini Galatasaray’a adadı. Mirası da adı gibi sonsuza dek yaşayacak.