Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemYorumZirveye Dönüş

Boston Celtics'in geçen sezon başlayan çıkışı sürüyor. Peki Celtics'i kısa sürede tekrar ligin üst sıralarına taşıyan faktörler neler?

Boston Celtics’te 2007-2008 sezonu ile başlayan modern “Big 3” dönemi, Ray Allen’ın 2012’de Miami Heat ile anlaşması ve Danny Ainge’in 2013’te Kevin Garnett ile Paul Pierce’ı Brooklyn Nets’e takas etmesiyle sona ermişti. Celtics, bu takas karşılığında Nets’in 2014, 2016, 2018 ilk tur draft haklarıyla Gerald Wallace, Kris Humphries ve Keith Bogans’ı aldı. Nets’ten gelen oyuncuların hiçbiri Celtics’i o dönemde görmeye alıştığımız seviyede tutacak oyuncular değildi. Nets ise takas sonrası kâğıt üstünde Doğu Konferansı’nın en iyi kadrolarından birine sahipti artık ve para harcamaktan çekinmeyen yeni takım sahibi Mikhail Prokhorov nedeniyle draft haklarının ne kadar iyi olabileceği belirsizdi. Bütün bunlar takımın uzun süredir koçu olan Doc Rivers’ın da ayrılmasının üzerine eklenince Celtics’in tarihinde fazla rastlanmayan karanlık dönemlerden biri kaçınılmaz görünüyordu. Sonuçta San Antonio Spurs değilseniz bu işler böyle yürür. Şampiyonluk adayı bir kadro kurarsınız ve belki Celtics’in 2008’de yaptığı gibi kazanırsınız da, sonra sakatlıklar ve yaşlanan kadro nedeniyle ilerleyen yıllarda en fazla birkaç konferans ve NBA finali görürsünüz. Sonrası ise sancılı “rebuilding” dönemi. Üst sıralarda draft hakkı için vasat oyuncu ve koçlarla çöpe atılan sezonlar… Ama Celtics’in zirveye dönüş yolu o kadar da kötü geçmiyor.

Bunun tek nedeninin Brad Stevens olduğunu söylemeyiz belki ama en önemli faktörün o olduğunu söylemek yanlış olmaz. Daha 31 yaşında başına geçtiği Butler’ı NCAA’de iki kez Final Four’a taşıyarak okula tarihinin en başarılı sezonlarını yaşatsa da Celtics’te açılan pozisyon için kimsenin konuştuğu biri değildi Stevens. Zaten o da Butler kendisini kovmadığı sürece takımdan ayrılmayacağını dile getirmişti birçok kez. Buna rağmen 2013 yazında Celtics’ten gelen teklifi kabul etti Stevens. Rivers’ın boşluğunu NCAA’in geleceği en parlak genç koçlarından biriyle doldurmuştu Celtics ama takımın geleceği için hâlâ soru işaretleri vardı. Stevens’ın yetenekli olduğuna şüphe yoktu belki ama daha 36 yaşındaydı – henüz takas edilmemiş olan Pierce’tan bir yaş büyüktü, Garnett’ten ise bir yaş küçük – ve NBA basketboluna nasıl uyum sağlayacağı bilinmiyordu.

Yeni bir koç ve eskisini çokça aratan yeni bir kadro ile girilen 2013-2014 sezonu Celtics için iyi geçmedi. Takım anlık umut belirtileri gösterse de yıldız oyuncuların eksikliği büyük farklarla önde götürülen maçlar kaybedildiğinde hissediliyordu. Rajon Rondo’nun da sakatlık yüzünden büyük bölümünü kaçırdığı sezonda Celtics, Pierce gibi yakın geçen maçların sonunu oynamaya alışık oyunculardan yoksundu. Boston o sezonu 25 galibiyetle kapattı ve draftta altıncı sıradan seçme hakkını elde etti. Bugünlerde takımın önemli parçalarından Marcus Smart, Celtics’in draft günündeki seçimi oldu. O sezona dair birkaç pozitif şeyden biri de buydu.

Şubat ortası itibarıyla Boston Celtics 32 galibiyet, 23 mağlubiyetle Atlantik Konferansı'nın ikinci sırasında.
Şubat ortası itibarıyla Boston Celtics 32 galibiyet, 23 mağlubiyetle Atlantik Konferansı’nın ikinci sırasında.

Yeni bir oyuncu kurucunun katılması ile zaten uzun süredir adı hemen her takas dedikodusunda geçen Rondo’nun takımdan ayrılacağı artık kesinleşmiş gibiydi. Öyle de oldu. Önceki sezona göre az da olsa daha iyi başlayan 2014-2015 sezonun ilk aylarında Jae Crowder, Jameer Nelson, Brandan Wright ve 2016 ilk tur draft hakkı karşılığında Dallas Mavericks’e takas oldu Rondo. 2008’de şampiyon olan kadrodan kalan son parça da takımdan ayrılmıştı. Bunu takip eden haftalarda takımın en skorer oyuncusu Jeff Green de Memphis Grizzlies’e takas edildi. Celtics’in en iyi oyuncusunu göndererek bir sezonu daha draft hakkı için çöpe attığı konuşuluyordu ama bunun aksi oldu.

Rondo takasıyla fazla süre bulamadığı Mavericks’ten gelen Jae Crowder kısa sürede yeni takımının en önemli parçalarından biri oldu. Draftta ikinci sıra seçimi olmasına rağmen NBA kariyeri boyunca beklentileri tam olarak karşılayamayan Evan Turner, maçların kritik anlarında sorumluluk almaktan çekinmedi. Marcus Smart daha çaylak sezonunda ligin en iyi savunmacılarından biri olduğunu gösterdi ve devamlılık gösteremese de hücumda da parladığı maçlar oldu. Sezon başında Cleveland Cavaliers’ın LeBron James’in kontratına yer açmak için 2015 ilk tur hakkıyla birlikte Celtics’e takas ettiği Tyler Zeller da Stevens’in sisteminde önemli katkılar verdi. Takas döneminin son dakikalarında takıma katılan Isaiah Thomas ise Celtics’i Doğu Konferansı’nın yedinci sırasından playoff’a taşıyan isimlerin başında geldi.

Bu noktada Genel Menajer Danny Ainge’den de bahsetmek gerekiyor. 2013’te kariyerlerinin son dönemine girmeye başlayan Paul Pierce ve Kevin Garnett ikilisi için Nets’ten üç ilk tur draft hakkı koparmayı başardı. O günlerde Brooklyn’in kadrosu nedeniyle draft hakları üst sıralarda olacak gibi görünmüyordu ama sonrasında ayrı bir yazı konusu olan Nets’in çöküşü gerçekleşti. Brooklyn şu an ligin dibindeki takımlardan ve beklenmedik bir çıkış yapamazlarsa Celtics iyi geçen sezonun üstüne bir de üst sıralardan oyuncu seçme hakkı elde edecek. Boston gelecek sezon Nets’le ilk tur draft haklarını takas etme opsiyonuna sahip ve 2018’de Brooklyn’den bir draft hakkı daha gelecek. Ainge ayrıca geçtiğimiz günlerde kariyerinde ilk defa All-Star seçilen Isaiah Thomas’ı Tyler Zeller takasıyla gelen draft hakkı ve Marcus Thornton karşılığında Phoenix’ten takas etmişti. Thomas, Boston’da kariyerinin en iyi günlerini yaşıyor ve o gelişinden sonraki 84 maçta Celtics’in 52 galibiyeti var.

Bu sezona gelelim…  Geçtiğimiz sezonun ortalarında yakalanan ivme devam ediyor ve Boston 32 galibiyetle All-Star arasına Doğu’da üçüncü sırada girdi. Stevens döneminin şu ana kadarki zirve noktası bu.

Celtics henüz şampiyonluk için iddialı olmasını sağlayacak yıldız oyuncu ya da oyunculara sahip değil. Ainge de bunun farkında ve bu yüzden Celtics şu sıralar Kevin Love ve Al Horford başta olmak üzere NBA’deki hemen her takas dedikodusunun merkezinde. Böyle bir oyuncunun katılması durumunda da Celtics’in normalden kısa süren rebuilding dönemi tamamlanmış olacak. Takımın merkezi olacak bir oyuncu Stevens’ın elinde yok belki ama bu yolda gerekli bütün yan parçalar Boston’da mevcut. Isaiah Thomas, Jae Crowder, Avery Bradley ve Marcus Smart gibi oyuncuların önünde hâlâ uzun bir kariyer var ve kontratları Celtics’e yıldız oyuncular için büyük paralar harcayabilme rahatlığı sunuyor. Bütün bunların üstüne 39 yaşında ligin en iyi koçlarından biri olarak gösterilen Stevens’ın varlığı da eklenince Celtics’in NBA’de tekrar zirveye dönmesi için fazla beklemeyeceğimizi tahmin etmek güç değil.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Doğru Zaman

Doğru Zaman

1 hafta önce
Bielsa Gibi

Bielsa Gibi

4 hafta önce