Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolGündemZidane’ın İflası

Zinedine Zidane, Carlo Ancelotti'nin koltuğu için adaylardan biri. Peki bunu hak ediyor mu?

Real Madrid’de Carlo Ancelotti’nin görevine son veren başkan Florentino Perez, yeni teknik direktörünü arıyor. MARCA, AS ve The Guardian gibi yayın organların göre bu görev yüksek ihtimalle Rafael Benitez’in olacak. Aynı kaynaklar belki, Zinedine Zidane’ın da koltuk için bir şans elde edebileceğini söylüyor.

Four Four Two yazarı David Cartlidge, sezonu Real Madrid’in B takımı Castilla’da tamamlayan Zidane’ın neden hiçbir şekilde Carlo Ancelotti’nin veliahtı olmaması gerektiğini anlattı.

Zinedine Zidane’ın oyunculuğu ya da karakteri üzerinde tartışmaya gerek yok. Zizou bir dâhi. Bir sanatçı. Peki antrenörlüğü konusunda konuşacak olursak? Eh, o durum biraz farklı.

Real Madrid’in B takımı Castilla’nın da yer aldığı Segunda B Ligi, Zidane için kusursuz bir ortamı barındırıyordu. Üst kademe lig Segunda A’ya göre daha az spot ışıkları vardı ama bir alttaki Tercera gibi tamamen terk edilmiş değildi. Castilla da, kadro kalitesi itibarıyla, üst lige çıkmak için gerekli donanıma sahipti. Yani Castilla oyuncularını birer birer incelediğinizde ligin en güçlü takımlarından biri olduğunu anlayabiliyordunuz.

Jenerasyonunun en önemli orta sahalarından olması beklenen Martin Odegaard, Castilla’daydı mesela. Ama Zidane, playoff mücadelesi vermesi ve hatta üst lige çıkması normal karşılanacak Real Madrid B takımında konulan tek hedefi de gerçekleştiremedi. Castilla, sezonu 5. sırada tamamladı ve Segunda B’de kaldı.

Castilla, çıktığı 38 maçta yalnızca 58 puan toplayabildi.
Castilla, çıktığı 38 maçta yalnızca 58 puan toplayabildi.

Zidane hak etmiyor
Şimdilerde Carlo Ancelotti’nin yerine aday gösterilen Zinedine Zidane, sadece antrenörlük kariyerine yaptığı bu korkunç başlangıç nedeniyle bile o koltuğu hak etmiyor. Sezon başında yapılan planlarda Castilla’nın ligi kasıp kavuracağı, Odegaard’ın da A takım için daha hazır bir konumda olacağı öngörülüyordu. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Hatta yakınından bile geçilmedi. Zidane, Odegaard gibi pek çok oyuncuyu üst seviyeye hazırlayamadığı gibi, takımın önemli isimleri Aguza, Benavente, Derik ve Medran artık bu seviyede bir sezon daha geçirmeyi kaldıramaz. Bu oyuncular Real Madrid’in A takımına hazır değil. Takımları Castilla da lig yükselemedi. Yani, ayrılmak zorundalar.

Zizou’nun antrenmanda varlığı bile oyuncuları motive etmek için yeterli. Ama teknik direktör perspektifinden daha fazlası gerekiyor. Fransız efsane kesinlikle takım üzerinde gelişim kaydedemedi. Castilla, kesin olarak geçen yıldan daha iyi bir durumda değil. Bu bağlamda Real Madrid’in A takımına oyuncu yetiştirmekle yükümlü Castilla projesi de arafta kalmış oluyor. Alvaro Morata’dan bile daha önemli bir yetenek olarak gösterilen Borja Mayoral’ın geleceği muallakta. Odegaard’ın da iyi yönetilmediği açık.

“Zizou’ya meslektaşım diyemem”
Zinedine Zidane, antrenörlük lisanslarını alamadığı için uzun bir süre Real Madrid’in resmî sitesinde Castilla’nın teknik direktörü olarak gözükmedi. Rayo Vallecano’nun teknik direktörü Paco Jemez, Zidane’ın isminin gücünü kullanarak bürokrasiyi atlattığını ve bu yüzden ona ‘meslektaşım’ diyemeyeceğini söylüyor.

“Zidane’da antrenörlük yapmak için gereken lisanslar yok. Lisansları aldığı takdirde ona meslektaşım diyebilirim. Mevcut durumun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Eğer İspanya’da antrenörlük yapmak için bu lisanslar gerekmiyorsa, ben neden oturup çalıştım?”

Real Madrid efsanesi ancak sezonun büyük bölümü geride kaldığı zaman, Nisan ayında UEFA Pro Lisansı’nı alabilmişti. O döneme kadar basın toplantılarına katılamayan ve kendisine gösterilen imtiyaz sebebiyle tepki alan Zidane bu kez farklı yönden eleştiriliyor. Herkes onun menajerlik kabiliyetlerine güvenmişti ama ya teknik direktörlüğü beklenilen kadar iyi değilse?

*Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

General Dusko

General Dusko

5 gün önce
Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

6 gün önce
Neyse O

Neyse O

1 hafta önce