Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiEkim 2015GündemYorumZeki ama çalışmıyor

Portakallar dibe vurdu. Hollanda Milli Takımı'nın düştüğü durumu Simon Kuper değerlendirdi.

Hollanda Milli Takımı, son 40 senede ikinci defa Avrupa Şampiyonası’na katılamadı. 23 takımın sahip olacağı Fransa biletini alarak turnuvaya katılmak için eleme grubunda ilk 3’e girmek yeterli olabilirdi. Fakat Portakallar, Çek Cumhuriyeti, İzlanda ve Türkiye’nin gerisinde kaldı ve Euro 2016 biletini alamadı.

2010 yılında Dünya Kupası finali oynayan, 2014 yazında finali penaltılar nedeniyle kaçıran Hollanda’nın hızlı düşüşünü Simon Kuper, Socrates için yazdı.

hollanda
Simon Kuper, Socrates Ekim 2015

“… Porto’da yedek kalan futbolcu (İzlanda maçında kırmızı kart gören Bruno Martins Indi), muhtemelen Hollanda takımında hiç oynamamalıydı. Ancak aynısı, neredeyse bütün Hollanda kadrosu için söylenebilirdi. 1960’lardan beri belki de ilk defa Hollanda kadrosu bu kadar vasat oyuncuyu bir araya getirdi. Hollanda, ‘Dublin Draması’ diye anılan İrlanda maçını kaybedip 2002 Dünya Kupası’nı kaçırdığında müthiş oyuncularımız vardı. Sadece biraz şımarmış, tembelleşmiş ve yorulmuşlardı. Bu kez sorun daha temelde: Kaliteden yoksunuz. Türkiye hezimetinden sonra Algemeen Dagblad gazetesinin attığı acımasız ama doğru manşet her şeyi anlatıyor: “Euro 2016 için fazla kötü”

Yıllar boyu sırtımızı müthiş 1983 ve 1984 jenerasyonuna dayamıştık: Arjen Robben, Wesley Sneijder, Robin van Persie, Rafael van 
der Vaart, Nigel de Jong, Klaas-Jan Huntelaar ve beraberlerindeki düzgün yardımcı oyuncular… Ama Sneijder, van Persie ve Robben’den oluşan ‘altın üçgen’ artık hızla paslanıyor. Sneijder’in rock yıldızlarınınkini andıran yaşantısı etkilerini göstermeye başladı; sık sık sakatlanan van Persie, bir zamanlar Yunan tanrıları gibiyken bugün sırt ağrılarından şikayet eden babanız gibi görünmeye başladı; Bayern Münih’in üstün çabalarıyla ‘Cam Adam’dan Iron Man’e dönüşen Robben ise son İzlanda maçında kasık sakatlığı sebebiyle sahayı sendeleyerek terk etti”

Yazının tamamını Socrates‘in Ekim sayısında okuyabilirsiniz.

Socrates’i internet üzerinden satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler