Zafere Doğru

Castrol Ford Team Türkiye, Avrupa Ralli Şampiyonası liderliğini sürdürüyor ve bundan sonra da zirveyi bırakacak gibi gözükmüyor...

1 Ağustos 2017

Castrol Ford Team

Bundan birkaç ay öncesinde, Türkiye’deki motor sporları tarihinin kilometre taşlarından olan efsane yarışçı Renç Koçibey’le alakalı bir dosya hazırlarken bu spora gönül vermiş bir başka isim Serdar Bostancı ile de konuşma fırsatı bulmuştuk. Bostancı belki de ülkede motor sporlarının ‘resmî olmayan’ kurucusu ile ilgili anılarını paylaşırken şu sözleri sarf ediyordu:

“Ben motor sporlarına dair başarılarımın büyük bir kısmını Renç’ten aldığım derse borçluyum. Nedir o ders? Ben, neyin nasıl yapılmaması gerektiğini ondan öğrendim. Bu spor, o dönemlerde deneme yanılma yoluyla yapılıyordu ve Renç her şeyi denedi. Hepsinin de bedelini kendi ödedi…”

Bedel, Renç Koçibey için belki de hayatı olmuştu ama Türkiye’de motor sporları konusunda baraj kapakları da artık açılmıştı bir kere. Ülke içinde küçük bir camia olarak görülebilecek ralli ve diğer motor sporları, buna rağmen Avrupa’da adını duyuruyordu ve bu durum günümüzde de kesintiye uğramış değil. İçinde bulunduğumuz sezon da dâhil olmak üzere, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda (ERC) takımlar klasmanının zirvesine bakınca Castrol Ford Team Türkiye ismini görüyorsunuz. Takım, geçen yılki şampiyonluğun ardından bu yıl da zirveyi şimdilik kimselere bırakmadı. Matematiksel olarak bir süre daha da bırakmayacağa benziyor. Nesilden nesle, bir yarışçıdan bir diğerine aktarılan tecrübe şüphesiz bu konuda büyük rol oynuyor. Zira Koçibey’e hakkını teslim eden Serdar Bostancı, direksiyon başındaki kariyerini en üst seviyede noktaladıktan sonra Castrol Ford Türkiye Takımı’nın direktörü olarak görev yapıyor ve oğlu Murat Bostancı da dâhil birçok isimle tecrübelerini paylaşıyor.

1998’de kurulan ve 20 yıldır aralıksız yarışmaya devam eden Ford’un motor sporları takımı; Ford Otosan, Castrol, Pirelli, BP, Nova Reklam, Beyçelik, Gürsoy, Borusan Lojistik, Mars Lojistik, Kale Radyatör, NGK, AVIS, Setur ve Mutlu Akü markaları tarafından destekleniyor. 2017 ve 2018 yıllarında Avrupa Ralli Şampiyonası’nı takip edecek takım, her kesimden sürücüye açık bir ‘tek marka kupası’ Fiesta Rally Cup organizasyonuyla da Türkiye operasyonunu sürdürüyor.

Peki Avrupa Ralli Şampiyonası’nda takımlar klasmanında liderlik nasıl elde ediliyor?  Yarışlar nerede yapılıyor? Hangi araçlar hangi klasmanda boy gösteriyor? Birçok soru var, yanıtlamaya başlayabiliriz…

Uluslararası Otomobil Federasyonu’na (FIA) bağlı olarak düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası, kıtanın en köklü organizasyonları arasında. İlki 1953 yılında gerçekleşen rallinin bu yıl 65. edisyonunu takip ediyoruz. Sezon içinde yapılması planlanan yarışların yarısı asfalt, yarısı da çakıl taşlarıyla kaplı yollarda geçiliyor. Bu da farklı tipteki sürücüler için yeni fırsatlar yaratıyor. Ve şu sıralar farklı otomobil modelleriyle birlikte Avrupa Ralli Şampiyonası’nda üç farklı sınıftan araçlar sahne alıyor. 4×4 araçların boy gösterdiği ERC kategorisinde R5 araç sınıfını görüyoruz. Türkiye’den bir sürücünün katılmadığı ERC-2’de Mitsubishi’ler kapışıyor. Castrol Ford Team Türkiye’nin de en başarılı olduğu ERC-3’te ise R2 araçlar yarışıyor. Burası, önden çekişli araçların bulunduğu kategori. Takım klasmanındaki sıralamayı da tüm bunlardan bağımsız düşünemiyorsunuz. Bir ekibin farklı sınıflardan aldığı puanlar toplanıyor ve oluşan kümülatif sonuç, Takımlar Şampiyonası’ndaki durumu ortaya çıkarıyor.

Bu noktada Castrol Ford Team Türkiye için keyifler yerinde, zira sekiz ayaklı sezonun yarısı tamamlanmışken topladıkları 114 puanla elde ettikleri manzara, diğer takımları yukarıdan görebilmelerini sağlıyor…Bu manzarayı oluşturan isimler öncelikle, Fiesta R2T (1.0 Ecoboost) iki çeker ERC3 sınıfında yarışan ve bu sınıfı lider olarak götüren Buğra Banaz ve co-pilotu Burak Erdener ile takımın ERC genel klasmanında Fiesta R5’i ile yarışan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi oldu. Takıma Akropol ve Kıbrıs Rallisi’nde ise yine iki çeker ERC3 sınıfında yarışan Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisi destek verdi. Ford’un son altı yıldır ‘yılın motoru’ ödülünü kazanan EcoBoost motor teknolojili güçlü motorlara sahip Fiesta ralli araçları ile yarışan ekibin, matematiksel olarak sezonun sıradaki iki ayağından (Polonya ve Çek Cumhuriyeti) sonra da zirvede yer alma ihtimali oldukça yüksek.

Kurulduğu 1998 yılından beri Türkiye’de ralliye yön veren ve son altı yıldır üst üste elde ettiği ülke şampiyonluğunun sonrasında geçen yıl iki çeker araçlarda Avrupa’nın zirvesine ulaşan Castrol Ford Team Türkiye, bu sezona Portekiz’in okyanusa kıyısında, Azor Adaları Rallisi’nde başladı. Buğra Banaz ve Murat Bostancı’nın performanslarıyla girilen sezonun ikinci durağı, İber Yarımadası’nın diğer tarafındaki İspanya’da Kanarya Adaları Rallisi oldu. Bu iki yarışta tam olarak istediğini yakalayamayan Castrol Ford Team Türkiye, sezonun bu giriş bölümünü Takımlar Şampiyonası’nda Opel Rallye Junior Team’in arkasında geçiriyordu. Ancak Yunanistan’ın meşhur Akropolis Rallisi ile birlikte tablo değişti. ERC-3 sınıfında podyum tamamen Castrol Ford Team Türkiye tarafından kapatılırken ilk sırayı Buğra Banaz aldı. Ümit Can Özdemir’in ikinciliğini, misafir olarak yarışan İsmet Toktaş’ın podyumu tamamlaması takip etti. Kıbrıs Rallisi de özellikle iki çeker kategorisinde başarılı geçti. Buğra Banaz ve Burak Erdener ikilisi burada Büyük Britanyalı Chris Ingram’ın önünde liderliği aldı, takım da zirveyi korudu.

Sezonun yarısı geride kalırken şimdilik 114 puan toplayan Castrol Ford Team Türkiye, en yakın rakibinin 45 puan önünde liderliğini sürdürüyor. Tabii henüz hiçbir şey bitmiş değil. Ağustos ayındaki Polonya ve Çek Cumhuriyeti ziyaretleri şampiyonluğu erkenden getirebilir. Ancak sezon orada sonlanmayacak; şampiyona 6-8 Ekim tarihlerinde Letonya’da noktalanacak.

Sözü bir kez daha, Kıbrıs Rallisi’nden sonra sezonun ilk yarısını değerlendiren takım direktörü Serdar Bostancı’ya bırakalım: “Avrupa Ralli Şampiyonası’nda dört yarışı geride bıraktık. Sezonun üçüncü yarışı olan Akropolis Rallisi ile birlikte ele geçirdiğimiz liderliği, Kıbrıs’ta kazandığımız değerli puanlarla koruduk. Genel klasman için mücadele eden Murat Bostancı’nın yarışı bitirememesi üzücü ancak iki çeker kategorisinde birincilikle önemli puanlar aldık. Sezonun ikinci yarısında puan farkını korumaya ve şampiyonluk kupasını ülkemize getirmeye çalışacağız.” Bostancı’nın sözleri doğrultusunda hedef çok açık: Castrol Ford Team şampiyonluğu istiyor! Şimdiye kadar Atlantik Okyanusu’nun agresif ve değişken iklim koşullarını taşıyan Azor ve Kanarya Adaları Rallileri ile Akropol Rallisi’nin toz toprak kaplı yollarını ve zorlu Kıbrıs Rallisi’ni geride bıraktılar. Ancak şimdilik, başladıkları iş tamamlanmış değil. Geçmişten gelen derslerin, tecrübelerin en değerli olacağı nokta da tam burası…

Alptuğ Uslu

  • BUNLARA DA BİR GÖZ ATIN