Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolYeniden Aynı Yerde

Gökhan İnler, uzun seneler boyunca ter döktüğü San Paolo Stadı'na bu sefer rakip olarak çıkıyor.

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ndeki üçüncü maçına deplasmanda Napoli’nin konuğu olacak. Ancak San Paolo Stadı’ndaki mücadele bir kişi için çok farklı anlamlar taşıyor. Beşiktaş’ın yeni transferi Gökhan İnler, dört sezon boyunca ter döktüğü ve kaptanlık pazubandını taktığı Napoli’ye karşı, ‘çocukluk aşkım’ dediği Beşiktaş formasıyla sahaya çıkacak.

Tecrübeli oyuncuyla, Napoli’yi, taraftarını ve stadını konuştuk.

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde Napoli ile eşleşti. Eski bir Napoli oyuncusu olarak o maçı hangi duygularla bekliyorsunuz? O gün nasıl bir atmosfer olur?

Size sadece şunu söyleyeyim; o stada gidin ve görün! Şampiyonlar Ligi şarkısı çaldığında sonuna kadar iyice dinleyin. Tüyleriniz diken diken olacaktır. Şimdi, eğer forma şansı bulursam, onlara karşı oynamak benim için de özel olacak. Napoli’de rakip takım olarak bulunmak çok zordur, herkes için.

San Paolo Stadı’nda size özel bir karşılama olur mu?

Taraftarın beni nasıl karşılayacağını bilmiyorum, onlar bilir. Muhakkak ki o stadyuma geri dönmeme çok sevinirler. Ben de onları çok seviyorum. Çünkü onlar beni sadece futbolcu olarak değil, insan olarak da kazandılar. Ayrılırken şehrin belediye başkanı bile bana hediyeler hazırlamıştı. Şimdi de çocukluk takımım Beşiktaş ile oraya döneceğim… Benim için herhâlde daha büyük bir heyecan olamaz.

Geçen sezon Napoli’yi takip edebildiniz mi?

Hep izledim… Juventus maçına kadar çok iyilerdi ancak o gün, 88. dakikada yedikleri golle 1-0 yenildikten sonra düşüşe geçtiler. Juventus da çok güçlüydü, herkesi yendiler. Şampiyonluğu kesinlikle hak ettiler. Ama Napoli de çok güçlü ve iyi futbol oynayan bir takım.

Gonzalo Higuain’in Juventus’a gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her futbolcunun kendi kararları vardır. Higuain büyük bir futbolcu. Ama Napoli’de oynamak çok özel bir his. O takımda kim oynarsa kalbini sonuna kadar verir. Seyirciler de bu ayrılıktan ötürü üzüldü elbette ama herkes ileriye bakmalı.

Napoli maçı için İtalya’ya gidecek Beşiktaş taraftarları olacak. Şehri tanıyan birisi olarak, onlara nereleri ve hangi mekânları tavsiye edersiniz?

Açıkçası bu soruya kolay cevap veremem çünkü ben de oradayken çok fazla dışarı çıkamıyordum; taraftarlar çok tutkuluydu ve takımdan birini gördükleri anda fotoğraf çektirmek ve imza almak için hemen yanımıza geliyorlardı.

Zaten “Rahatça alışveriş yapamıyorum” tarzında bir açıklamanız da olmuştu…

Dört sene boyunca hiç yapamadım! Ev, idman, ev… Ama Beşiktaşlı taraftarlar Napoli’nin özellikle merkez kısımlarını gezebilirler, o kısımda çok fazla tarihi mekân var. Ben şunu görüyorum; Napoli ve Beşiktaş taraftarı yaklaşım olarak birbirlerine çok benziyor. O yüzden, ortamın da son derece kardeşçe olacağını düşünüyorum. Napoli taraftarının ekonomik durumu çok iyi değildir ama kalpleri daima takımlarındadır. Her şartta stadyuma gitmeye çalışırlar. Bu açıdan İstanbul’daki duruma benzetiyorum biraz. Beşiktaş taraftarı da Napoli seyircisine kardeş olarak baksın. Gitsinler, şehirde güzelce eğlensinler ve maça gelsinler. Şimdiden heyecanlanıyorum, çok güzel olacak.

*Bu röportajın tamamına Socrates’in Ekim sayısından ulaşabilirsiniz. Tüm sayılarımızı bulabileceğiniz satış bağlantıları için tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

6 ay önce
Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

9 ay önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

1 sene önce