Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolYENİ KUKOC?

Dragan Bender belki hiçbir zaman Toni Kukoc gibi olamayacak. Ama deneyeceği kesin.

Tel Aviv’e hoş geldiniz. David Blatt buradan ayrıldığından beri Shimon Mizrahi’nin tansiyonu 17-9 seviyesinde. Tarihinde 51 lig şampiyonluğu bulunan kulüp, Haifa’dan 35 sayı fark yer hâle gelmiş. Herkes gergin. Herkes sarı atkıları yere fırlatıyor.

Dragan Bender bu gerilimden uzak. “Akıl hocam” dediği kulüp efsanesi (aynı zamanda Maccabi’nin şimdiki takım menajeri) Nikola Vujcic’le birlikte 2016 NBA Draft’ına hazırlanıyor. Takımın Euroleague sonrası Eurocup’tan elenişi, Guy Goodes’ın yerine Zan Tabak’ın gelişi… Pek önemli değil. Bender’ın planları daha farklı.

“Nikola’yla 10 yaşında tanıştım. Daha ilk günden itibaren bana Toni Kukoc’u anlattı, oyununda onu modellemeye çalıştığını söyledi. 12 yaşında Vujcic’in akademisinde süre bulmaya başladığımda boyum uzundu ama sadece 1 numara pozisyonunda oynadım. Bir sene sonra boyum biraz daha uzadı. Sonra biraz daha…”

https://youtu.be/rqP074p5FDA

Bender’in pozisyonu, 14 yaşında David Blatt’le çalışmaya başlayana kadar değişmedi. Sarunas Jasikevicius’u örnek aldı. Toni Kukoc gibi olmayı düşledi. Boyu 2.20 de olsa pivot pozisyonunda oynamak istemiyordu.

“Maccabi kadrosuna 2014’te katıldım ama Vujcic beni yazları da David Blatt’le çalışmaya götürürdü. 14 yaşından itibaren koç Blatt’le birlikte sürekli iletişim hâlinde kaldım. 17 yaşında boyum 2.15’i bulmuştu. Artık oyun kurucu olamayacağımı biliyordum. ”

Nikola Vujcic de benzer yollardan geçmişti. Aynı Bender gibi, kariyeri boyunca savunma zafiyetinden ötürü eleştirilen Vujcic; top hakimiyeti, oyun bilgisi, saha görüşü ve düzgün şut mekaniğiyle daima fark yarattı. Euroleague tarihinde triple-double yapan ilk oyuncuydu. Yarı sahanın neredeyse her noktasından oyun kurar, pas tercihlerinde çok nadiren hata yapardı. Bender tüm bunları ve biraz daha fazlasını istiyor.

“Vujcic alçak post’tan öldürücü bir oyuncuydu. Benim düşüncem de 4 numara oynamak ama oyun artık değişiyor. Hem sırtı dönük hem de yüzü dönük oyunumu geliştirmeliyim. Ayrıca şutum mükemmel olmalı. Çünkü düzenli üçlük isabeti bulamazsam oyunda kalma şansım yok.”

NBA’e hazırlanan her Avrupalı uzun gibi Bender’in de önceliklerinden biri ağırlık idmanlarını artırmak. Ama onu veya son dönemde sıkça karşılaştırıldığı Kristaps Porzingis’i diğerlerinden ayıran, klasik pivot vücudu elde etme çabası içinde olmayışları. Sırf kalınlaşmak için ağırlık basmak istemiyorlar.

“Ağırlık idmanlarıyla güçlenmeye çalışıyorum ama çabukluğumu da kaybetmemem gerek. İhtiyaç olduğunda 3 numara da oynayabilmek istiyorum. Savunmada etkinliğimi kaybetmemek için sınırlarımı bilmeliyim. Gelişimim iyi gidiyor.”

Bender’in bu yılki draft’ta lotarya seçimi olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Maccabi rotasyonunda fazla süre bulamamasına rağmen; draft tahminlerinin neredeyse hiçbirinde ilk 7’nin gerisine düşmeyişi, onun potansiyeline duyulan güvenin kanıtı.

Toni Kukoc da kısa süre önce bu potansiyelle tanıştı. Ekim 2015’te Chicago’da oynanan bir maçta, hayatı boyunca onun gibi olmayı düşleyen adamın elini sıktı. Maç sonunda kurduğu cümle kısacıktı: “Onun 17-18 yaşında olduğunu, oyunundan anlamanız mümkün değil. Belki bıyıkları… Yeni terleyen bıyıkları, yaşını ele veriyor.”

*Bu yazı, Socrates’in Haziran sayısında yayımlandı. Derginin tüm sayılarını temin edebileceğiniz satış bağlantıları için tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bir İhtimal Daha Var

Bir İhtimal Daha Var

7 saat önce
General Dusko

General Dusko

4 gün önce
Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

5 gün önce