Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarYeni Kraliçe: Alina Zagitova

Artistik patinajda 2018 Avrupa Şampiyonası geride kaldı. Avrupalı sporcuları için Olimpiyat öncesindeki son ciddi sınavdan geriye kalanlar...

Artistik patinaj takviminde önemli duraklar bir bir geçilmeye devam ediyor. Grand Prix finalleri, ulusal şampiyonalar derken yılın en saygıdeğer buluşmalarından Avrupa Şampiyonası da geride kaldı. Geçtiğimiz hafta Moskova’da düzenlenen organizasyonda üç ana disiplinde şampiyonlar tahtlarını korurken kadınlarda ise yeni bir kraliçemiz var: Alina Zagitova. Gelin, 53 yıl sonra Moskova’ya geri dönen Avrupa Şampiyonası’ndan geriye kalan satır başlarına bir göz atalım…

Yeni Kraliçe: Alina Zagitova

Geçtimiz yıl hem Grand Prix finalini hem de Dünya Şampiyonası’nı gençler kategorisinde altın madalyayla kapatan 15 yaşındaki Alina Zagitova, bir üst seviyeye alışmakta pek de zorluk çekmeyeceğini sonbaharda kanıtlamıştı. Grand Prix’nin Çin ve Fransa duraklarında kısa programda sorun yaşasa da olağanüstü serbest programlarla iki durağı da ilk sırada kapatmayı bilmişti. Nagoya’daki Grand Prix finalinde kısa programını da geliştirdiğinin sinyallerini verdi ve 76.27 puanla kapadığı kısa programın ardından toplamda 223.30’a ulaşarak zirveye çıktı. Son iki yılı bileği bükülmeden geçen Evgenia Medvedeva’nın sakatlığı sebebiyle gerek Nagoya’da gerekse de Rusya Şampiyonası’nda yer almaması, Zagitova’ya boyun eğeceği ilk günün Avrupa Şampiyonası’na dek sarkmasına yol açtı.

Alina Zagitova, Evgenia Medvedeva'yı geride bırakıp ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.
Evgenia Medvedeva, yaklaşık iki yılın ardından ilk kez bir buluşmada zirvenin uzağında kaldı.

Dünya rekortmeni Evgenia Medvedeva, geçtiğimiz hafta buza dönse de Grand Prix’nin Rusya ve Japonya duraklarında olduğu gibi yine sağ ayağındaki sakatlıktan muzdarip bir görüntü ortaya koydu. Serbest programın açılışında üçlü flip-üçlü toeloop kombinasyonunda sorun yaşayan Medvedeva, üçlü toeloop’u serisindeki diğer flip’in arkasına eklemek zorunda kaldı. Toplamda 232.86 puana ulaşan Medvedeva, kısa programda olduğu gibi toplam puanda da Zagitova’nın arkasında kaldı ve 2015 Rostelecom Kupası’ndan bu yana ilk kez katıldığı bir buluşmayı zirvenin ötesinde kapattı. Yine de gümüş madalyadan çok hoşnutsuz görünmeyen Medvedeva, şampiyonayı şöyle yorumladı: “Asıl zaferim, bugün burada yarışabiliyor olmam… İki aylık sakatlık arasının ardından ikincilik hiç de fena bir sonuç değil.”

Üçlü Lutz-üçlü loop ve üçlü flip-ikili toeloop-ikili loop kombinasyonlarıyla taçlanan serbest programını oldukça temiz geçen 15’lik Zagitova, iki yıldır spor dünyasının en dominant yüzlerinden biri olan vatandaşı Medvedeva’yı, toplamda ulaştığı 238.24 puanla koltuğundan etmeyi başardı. Bu sonuçla 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’ndaki altın madalya yarışı da daha şimdiden iyice kızışmış oldu.

Podyumu tamamlayan isim ise gencecik rakiplerinin arasında hâlâ elit seviyede kalmayı başarabilen efsane Caroline Kostner’dı. 11. Avrupa Şampiyonası madalyasını boynuna geçiren Kostner, serbest programda Maria Sotskova’nın gerisinde kalsa da kısa programda cebine koyduğu avantajla toplamda 2014.25 puanla bronz madalyaya uzandı.

Javier Fernandez Altıncı Kez

Artistik patinaj geleneğinin oldukça zayıf olduğu İspanya’dan çıkıp Avrupa’yı domine etmeyi başaran Javier Fernandez, son beş yılki çizgisini bozmadı ve en yakın rakibine 20 puanın üzerinde fark atarak art arda altıncı şampiyonluğunu kazandı. İki kez Dünya Şampiyonluğu da bulunan Fernandez, serbest programdaki 191.73 puanlık performansıyla bu yılki en iyi performansına ulaştı. İspanyol, altıncı şampiyonluğunun ardından “Olimpiyat Oyunları öncesindeki son yarışma olduğu için buraya bir anlamda Olimpiyat hazırlığı için de gelmiştim. Bu sezonki en iyi puanı elde ettim, bu açıdan hedeflerime ulaştım” ifadelerini kullandı.

Fernandez’in ardından podyumu tamamlayan isimler ev sahibi Rusya’dan Dmitri Aliev ve Mikhail Kolyada’ydı. Geçtiğimiz yıl da üçüncü sıra koltuğunun sahibi olan Kolyada’yı geride bırakan Dmitri Aliev, ilk Avrupa Şampiyonası sınavından gümüş madalyayla geçti. Henüz 18 yaşındaki Aliev, gerek kısa gerekse de serbest programda kariyerinin en iyi puanlarını topladı ve 274.06 ile umut verici bir şampiyonayı geride bıraktı. Üstelik serbest programa çıkacağı günün sabahında, patenlerini otelde unuttuğu için antrenman programına katılamamasına rağmen…

Çiftlerde ve Buz Dansında Sürpriz Yok

Erkeklerde olduğu gibi, partnerli disiplinlerde de geçtiğimiz yılın şampiyonları unvanlarını korudular. Çiftlerde podyumun üç basamağı da ev sahibi Rusya’nın oldu. Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov yalnızca beşinci olabildikleri kısa programın ardından toparlanmasını bildiler ve en yakın rakiplerine 12 puanın üzerinde fark attıkları serbest programın ardından toplamda 221.60 puanla altın madalyaya uzandılar. Kendi hatası yüzünden kısa programda çok gerilere düştüklerini itiraf eden Tarasova, ikinci altınlarının ilkinden çok daha zor geldiğini sözlerine ekledi.

https://www.youtube.com/watch?v=YRgR_q1J-hQ

Gümüş madalya Ksenia Stolbova/Fedor Klimov çiftinin olurken bronz madalya mücadelesi ise büyük bir heyecana sahne oldu. Kısa programı zirvede kapatan Fransız Vanessa James/Morgan Cipres ikilisi serbest programı 134.65 puanla kapattı ve toplamda 210.17’ye ulaştı. Bronz madalyanın sahibi olan Natalia Zabiiako/Alexander Enbert çifti ise minicik bir farkla; Fransız’ların 0.01 puan önünde günü kapattı ve podyumu kıl payı kaptı.

Buz dansında ise sporseverleri bir rekor bekliyordu. Son üç yılı Avrupa Şampiyonu olarak kapatan Gabrielle Papadakis/Guillaume Cizeron ikilisi, dördüncü altınlarını hem serbest programda hem de toplam puanda dünya rekoru kırarak kapattılar. Serbestteki 121.87, toplamdaki 203.16, tarihe not olarak düşülürken kısa dans puan rekoru ise hâlen 82.68 ile Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir’e ait. İki rekortmen çiftin PyeongChang’daki kapışması, yine büyük bir kaliteye sahne olacak.

Buz dansında podyumu tamamlayan diğer iki birliktelik de kişisel rekorlarıyla haftayı kapattılar. Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev, kısa programı dördüncü sırada kapatmalarına rağmen toplamda 187.13’lük skorla altıncı Avrupa şampiyonası madalyasını hanelerine yazdırdılar. Son beş yılı podyumda geçiren Anna Cappellini ve Luca Lanotte’yi podyum dışına iten Alexandra Stepanova/Ivan Bukin, tıpkı 2015’te olduğu gibi bir krz daha bronz madalyayı eve götürmeyi başardılar.

Türkiye’den Dört İsim

Türkiye, 2018 Avrupa Şampiyonası’nda dört sporcuyla temsil edildi. Kadınlarda Sıla Saygı, kısa programı 43.05 puanla 32. sırada kapattı ve 24 sporunun katıldığı serbest program için bilet alamadı. Erkeklerde ise Burak Demirboğa, toplamda ulaştığı 167.22 puanla şampiyonayı 23. sırada kapattı. Buz dansında ise uzun yıllardır ülkemizi başarıyla temsil eden Alisa Agafonova/Alper Uçar ikilisi, 152.10 puanla 13. sırayı aldı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce