socratesXreflect_alt

Mutluluğun Peşinde Bir Şampiyon

3 dk

Dünya şampiyonlukları, Avrupa'da madalyalar ve olimpiyat hayalleri.. Dünyaca ünlü yüzücü Ben Proud'u Gloria Sports Arena'da yakaladık, kendisine birkaç soru yönelttik.

Ben Proud, Britanya yüzme tarihinin en başarılı sporcularından biri. Proud, Cesar Cielo ve Florent Manaudou ile birlikte 50 metre serbestte hem kısa hem de uzun kulvarda dünya şampiyonu olan üç erkek yüzücü arasında. Kaldı ki başarıları bununla da sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl dünya şampiyonası, Avrupa şampiyonası ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları gibi şampiyonalarda 50 metre serbestte altın madalyalar kazandı.

Birçok sporcunun kariyeri boyunca elde ettiği başarılardan daha fazlasını sadece üç ayda kazanan 29 yaşındaki yüzücü, muadili popüler spor figürlerinin aksine sosyal medyada aktif olmamayı tercih ediyor. O kendi dünyasına, işine odaklanmayı tercih ediyor. Nereden mi biliyoruz? Bunu yakından deneyimleme fırsatımız var.

Son yedi yıldır zamanının çoğunu Antalya Belek’te bulunan ve kısa süre önce “Olimpik Antrenman Merkezi” unvanını alan Gloria Sports Arena’da geçiren Avrupa ve dünya şampiyonu yüzücü, Türkiye’yi şans eseri seçtiğini söylüyor ve kendisiyle yaptığımız söyleşiye şu cümlelerle giriyor: “2016’da olimpiyattan sonra antrenörüm İngiltere’den ayrılıyordu ve ben de antrenman yapmak için yeni bir yer arıyordum. O dönemde James Gibson (Proud’un mentoru) sporcularını Belek’e getirmeye karar verdi.”

Yedi yıldır düzenli olarak Belek’te antrenman yapan Proud, yılın dokuz ayını Türkiye’de geçiriyor. Bildiğiniz gibi yüzme, bireysel sporlar arasında en yoğun, en talepkâr idman programlarından birine sahip. Proud da çok sıkı şekilde antrenman yapması gerektiğini söylüyor. Yılın on ayını, haftada altı gün, günde iki kez suda ve bir kez de spor salonunda antrenman yaparak geçiriyor. Genellikle çarşamba öğleden sonra ya da pazar günleri dinlenmeye zaman ayırıyor.

Elbette antrenmanlar üzerine sohbete girmişken sözü beslenmeye getirmemek imkânsız. Yüzme sporu yüksek kalorili diyetler gerektiriyor. İngiliz yüzücü istediği her şeyi yiyebildiğini, yağlı, yüksek kalorili yiyecekler tüketebildiğini söylüyor ve ekliyor: “Aynı zamanda yiyeceklerim arasında bir denge olmasını seviyorum çünkü böylece daha iyi hissediyorsunuz, daha yüksek enerjiye sahip oluyorsunuz. Buraya geldiğimde de kaliteli yemek yemek için fırsatım oluyor.”

Peki bütün bu rutinin, zorlu idman takviminin ortasında hevesini aynı oranda sürdürmek mümkün mü? Dünya ve Avrupa şampiyonu bir yüzücü, motivasyonunu nasıl korur? Ben Proud gibi dünya ve Avrupa şampiyonu bir sporcu için bu durum, spordan ve kendisinden hep daha fazlasını istemek anlamına geliyor. Kariyerini elinden gelen her şeyi yapmış olarak bitirmek istediğini söylüyor ve ekliyor: “İlk birkaç madalyanızı kazandığınızda rahatlıyorsunuz. Ama bu rahatlama duygusunun ardından kendi kendinize ‘Daha iyisini yapabilirim’ diyorsunuz. Bu da mükemmele ulaşmaya çalışmak için kendinize karşı bir tür meydan okuma anlamına geliyor.”

Bu meydan okumanın yolu, zorlu taşlardan geçiyor. Stephanie Rice, Ruta Meilutyte ve Adam Peaty gibi şampiyonlar mental buhranlar nedeniyle dönem dönem yüzmeye ara veriyor. Bazıları kariyerinin zirvesindeyken emekli oluyor. Proud da işinin zamanla insanları yıpratabildiğini en iyi bilenler. Kendisi de geçmişte bunu tecrübe etmiş ve yüzmenin hem sevilecek hem de nefret edilecek yanlarını kafasında tartmış. Proud, bir süre için nefret tarafının daha yoğun olmasına izin vermiş. O dönemlerde, artık eskisi kadar zevk almadığını fark ettiğinde, sevdiği spor için bir şeyler yapmaya karar vermiş, yeni yollar bulmaya gayret etmiş. Antalya’ya dönme nedeninin de bu olduğunu söylüyor: “Çünkü buradayken mutluyum, iyi hissediyorum, antrenman yapıyorum. Mutlu olduğum bir yerde bulunmak beni motive ediyor.”

İngiliz basınında zaman zaman Ben Proud’un gelecek yıl Paris'te düzenlenecek 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’ndan sonra emekli olacağına dair haberler yer alıyor. Proud bu soruyu yanıtlarken Paris’e gitmeyi planladığını ancak sonrasını bilmediğini söylüyor. 29 yaşındaki yüzücünün kariyerini sona erdirdikten sonra herhangi bir planı var mı? Henüz bunu düşünmeye başlamamış: “Sanırım bir sporcu olarak yaptığım şey ne kadar hızlı olduğumu görmeye çalışmak. Bu sporu hâlâ seviyorum ve daha uzun yıllar yüzebilirim.”

Ben Proud, şu anda sadece Paris’e, antrenmanlara ve etrafındaki ekibine odaklanmak istiyor çünkü istediği sonuçlara ancak bu şekilde ulaşabileceğini inanıyor. Ona göre, evet, Paris 2024’ten sonra yüzmeye iki ay ara verebillir ama emeklilik şimdilik aklında yok. Zaten ufukta olimpiyat varken bunu düşünmeye de zamanı da yok. Şimdi çalışmak zorunda. Gece ve gündüz çaba harcamak zorunda. Bugüne kadar olduğu gibi.

Socrates Dergi