socratesXreflect_alt

Converse Weapon Geri Dönüyor

6 dk

1986 yılında tanıtılan ve NBA basketbolunun en önde gelen ayakkabılarından Converse Weapon, günümüze uyarlanmış haliyle yeniden piyasada.

Converse Weapon, basketbol kortlarında ilk olarak 1986’da tanıtıldığında takımlarla, oyuncularla ve basketbol kültürünü benimseyen ekiplerle bağ kurdu. Tasarımın tanıtılmasından henüz iki yıl geçmesine rağmen o dönemde Weapon kendine büyük bir hayran kitlesi elde etti.

Converse uzun zamandır basketbol, spor, müzik ve sanat gibi kültürleri sahiplenen topluluklara hitap ediyor ve Weapon ile Converse, hizmet ettiği topluluklara ve yeni neslin yaratıcılarına kendilerini keşfetme imkanı sağlıyor.

Bir sokak modası öncüsü olan Hiroshi Fujiwara kendi yorumunu katarak Converse ve FRGMNT ortaklığıyla Weapon’un en otantik versiyonunu sunuyor.

Converse ile üzerine çalışacağımız ayakkabı bakarken, Weapon’un benim için en iyi opsiyon olduğunu düşündüm. Bu çocukluğumda bile giydiğim klasik bir ayakkabıydı,” şeklinde anlatıyor işbirliğini Fujiwara ve devam ediyor: “Farklı renk blokları kullanmayı düşündüm ama ikonik ayakkabıya saygı duymak için mevcut tasarımı seçtim.”

Sonuçta karşımıza çıkan tasarımda ise hem parçanın imza estetiği hem de Weapon’un kendine özgü formu... Orijinal modelin tarzında, klasik dokunuşları vurgulayan kapsül koleksiyon minimalistik bir yaklaşım sunarken, asil bir mavi ve siyah renk bloklarını spor siluetlerle bir araya getiriyor.

Deri üst kısma sahip, Converse x FRGMT Weapon’s renk bloklu Y-Bar, yaka altlığı, Star Chevron logo altlığı ve burna sahip. Siluetin orijinal formuna sadık kalan deri dokuma ayakkabı dili, orijinal Converse Weapon markalı etikete ve havlu kumaş astara sahip. Koleksiyonun tamamlayıcısı teksitl ürünleri, koleksiyonun basketboldan ilham alan yün kolej ceketi, Fransız havlu kumaşı kapüşonlu üst ve iki bol kesim jarse tişörtten oluşuyor.

Converse x FRGMT Weapon ve giysi koleksiyonu, 22 Mayıs 2023'ten itibaren seçili mağazalarda ve Converse.com.tr'de sınırlı sayıda satışa sunuldu.

***

1980’lerin ikinci yarısında NBA, şimdilerde tarihin müstesna bir yerine koyduğumuz yıldızların doğuşuna tanık oldu. Larry Bird. Magic Johnson. Isiah Thomas. Kevin McHale. Bernard King. Ve daha birçok isim... Yine aynı dönemde, izlerini ve etkisini halen taşıyan iki takımın rekabeti sahadaydı: Los Angeles Lakers ve Boston Celtics.

Tüm bu yıldızlar ve takımların merkezinde ise ikonik bir ayakkabı karşımızdaydı. 1986 yılında tanıtılan Converse’in Weapon modeli, o dönem bir devrim niteliğindeydi. Çok kısa süre içerisinde de ligin tüm paydaşlarını etkisi altına alan bir fenomen haline geldi. Şimdilerde Converse, bir sokak modası öncüsü olan Hiroshi Fujiwara’nın yorumuyla Weapon’ın yeni nesille tanışma imkânını sunuyor. Bu vesileyle biz de 80’lerin sonunda, ayağında Weapon’la başarılara uzanan beş yıldızı hatırlıyoruz…

Magic Johnson

Spor tarihinin belki de en akılda kalıcı, en kendisiyle özdeşleşmiş lakabına sahip Earvin ‘Magic’ Johnson, aynı zamanda Converse Weapon’ın en önde gelen iki yüzünden biri. Los Angeles Lakers ile Boston Celtics arasındaki rekabetin harlandığı dönemde Larry Bird’le birlikte bu çekişmeyi Weapon’la yaşıyordu, Magic. Bu ayakkabıyı ayağına geçirdikten sonra peş peşe iki sezon şampiyonluk görmesi, kariyerindeki tüm normal sezon MVP Ödülleri’ni 1986’dan sonra alması tesadüf olmayabilir…

Larry Bird

"Çaylak dönemimde bazı arkadaşlarım Larry Bird'ün o kadar da iyi bir basketbolcu olmadığını söylüyordu. Onunla ilk maçıma çıktıktan sonra ilk iş o arkadaşlarımı aradım ve sözlerini çiğnemlerini söyledim. Çünkü Larry başka bir oyuncuydu. Çok iyi bir oyuncu."

Patrick Ewing, Larry Bird’ü böyle anıyor. Larry Bird’ün ‘o kadar da’ iyi bir basketbolcu olarak görülmemesinin yegâne sebebi, oyunu oynayış biçimiydi. Çok kaslı değildi, çok süslü bir oyunu da yoktu fakat döneminin hatta tarihin sayılı şutörlerindendi. 1986 öyle bir yıldı ki, aynı yılda hem normal sezon MVP ödülü hem NBA şampiyonluğu hem de final serisi MVP ödülünü kazanmıştı.

Isiah Thomas

80’lerin başından sonuna kadar NBA’i kasıp kavuran Los Angeles Lakers takımını amiyane tabirle dumura uğratan ve 1989’da zafere ulaşan Detroit Pistons’ın ‘Bad Boys’ lakaplı oyuncu grubundan başkası değildi.

O sezonun final serisinde Pistons, Pat Riley ve Magic Johnson’ın Lakers’ını süpürürken başrolde Isiah Thomas vardı. Önceki yıl, şampiyonluğu Lakers’a 4-3’lük seri sonucunda kaptıran Isiah Thomas, takip eden sene intikamını alacaktı. 1990’da da Detroit Pistons’la mutlu sona ulaşan Isiah Thomas da Weapon kulübünün özel üyelerindendi...

Kevin McHale

13 yıllık oyunculuk kariyerinin tamamında Boston Celtics forması giyen Kevin McHale, kariyerinin ilk yıllarında bench’ten gelen bir oyuncuydu. Fakat ilerleyen yıllarda demirbaşlardan biri oldu.

Boston Celtics’in Larry Bird önderliğinde 1986’da mutlu sona ulaşırken de Bird’in saha içindeki en büyük yardımcılarından biri oldu. Durdurulması güç post oyunu, savunmadaki sertlik dozu ve rakiplerini çileden çıkaran ‘konuşma becerisi’ ile McHale, o dönemin Celtics’inin simgelerinden birine dönüşecekti.

Kariyerinin en şatafatlı günlerinde onun da ayağında tıpkı ortağı Bird gibi Weapon vardı...

Bernard King

Bernard King’in evindeki vitrinde şampiyonluk kupaları, MVP ödülleri bulunmuyor. Bunu en çok ‘şanssız’ kelimesi ile açıklamak mümkün. Nitekim Bernard King’li New York Knicks, şampiyonluk yolunda ilerlerken aynı konferansta bulunduğu tarihin en iyi Boston Celtics’lerinden birine sık sık tosladı.

King, Mart 1985’te geçirdiği diz sakatlığıyla birlikte 1985-86 sezonunun tamamını kaçırsa da sakatlık sonrası atletik yapısını kaybetmesinin de etkisiyle daha skorer kimlikli bir oyuncuya dönüşmüştü. Bu sakatlık, birçokları için de o kariyerin şanssızlıklarından biriydi...

Magic Johnson ile Larry Bird rekabetinin gölgesinde kalması belki onu hem spot ışıklarından hem de muhtemel başarılardan etti fakat döneminde Converse Weapon’ın özel üyelerinden biri de oydu.

Socrates Dergi