socratesXreflect_alt

98. Gazi Koşusu Rehberi

5 dk

Türk atçılığının en büyük koşusu bu hafta sonu Veliefendi’de 98. kez start alıyor. Biz de yarışa katılacak 22 safkana dair bilmeniz gerekenleri derledik.

Gazi Koşusu yaklaşırken yine akıllarda birçok soru var: Ahmet Çelik favori atlardan Son Of Cooger ile zirveye dönebilecek mi? Erkek Tay Deneme galibi Madras, aynı performansı Gazi’de de gösterebilir mi? Mehmet Kaya üst üste ikinci zafere yakın mı?

Evet, yine bazı favoriler öne çıkıyor ama sürprizlere açık ve güçlü bir start listesi karşımızda bu sene. Veliefendi Hipodromu bu tarihi yarışa ev sahipliği yapmaya hazırlanırken biz de yarışacak 22 safkanı inceledik.

1- Blue Sunset: İlk altı yarışını peş peşe kazanarak henüz iki yaşlılığında bir süperstara dönüşen Blue Sunset, Gazi’de Türkiye’nin en büyük ekürisini temsil edecek. Usta ellerde hazırlanan safkan için taylığından beri “Acaba uzunda ne yapar?” endişeleri vardı. 2200 metre mesafede çıktığı son sınav yarışında yakın bir ara ile ikinci olarak bu soru işaretlerini de kafalardan sildi. Belki de tek eksisi kontrolünün zorluğu. Hep bariyer dibinde koşmak isteyerek zaman zaman jokeyine zor anlar yaşatan isim, bu yarışta dilinden en iyi anlayan pilotu Gökhan Kocakaya’ya emanet. Favorilerden biri olarak geliyor.

2- Borrego: Kan hattında biraz geriye gidildiğinde mesafeye yatkınlığı bariz bir şekilde görülüyor. Buraya gelene kadar pek harp gördüğü söylenemez. Ekibi onu genellikle bu yarışın favorisi olarak görülen isimlerden saklayarak koştursa da Dinçer Cebeci adına düzenlenen 2100 metre mesafeli çim yarışta maharetlerini herkese göstermeyi başardı. Klasik tabirle tam bir kapalı kutu. İlk beş tabelasının alt basamaklarında görmemiz muhtemel.

3- Cesur Ali: Son zamanlarda büyük bir çıkış gösteren adaşı Ali Yıldız idaresinde bu yarışa katılacak Cesur Ali’nin performansı, iki yaşlılıktan üç yaşlılığa döndüğünde geriledi. Bunda biraz yaşadığı talihsizliklerin de payı var elbette. Geçtiğimiz yıl bu yarış için ondan beklentiler çok daha yüksekti. Bize son gösterdikleri, Gazi gibi 2400 metrelik oldukça uzun bir yarıştan ziyade 1600 civarı orta mesafelerde daha başarılı olabileceğinin kanıtı gibi. Eğer sıkıntıları çözülürse ilerleyen yıllarda büyük başarıların altına imza atabilecek yeteneğe sahip. Fakat o gün, muhtemelen bugün değil.

4- Countach: İstanbul ve Ankara gibi arenalardan ziyade biraz daha geri planda kalan Antalya Hipodromu’nun sentetik, Adana Hipodromu’nun kum pistinde gösterdiği başarılarla dikkatleri üzerine çeken ismin, uzun mesafeyi yapabileceğine dair bir şüphe yok. Bir alt grubun atı gibi görülse de rakiplerinin gücünün tükendiği yerde, yarışı kendi için en iyi yerde bitirmeye çalışacaktır.

5- Dragon Flame: Torok ve Happy Valentine’ın başarılı yavrusu, buraya gelirken diğerlerinden farklı bir yol haritasını tercih etti. 19 Mayıs’tan bu yana koşmayıp inzivaya çekilen isim, bir dinçlik yarışı yapmaya çalışacak. Ondan bahsederken, Erkek Tay Deneme gibi senenin en önemli yarışlarından birinin ikincisi olduğunu unutmamak lazım. Ayağına çok seri ve birden hızlanabiliyor. Yarışın neredeyse tüm favorilerinin bekleme atları olması, önde avans aldığı durumda şansını çok artırır. Finiş çizgisi geçildiğinde tatlı bir sürpriz olmuşsa, bunu muhtemelen arkadakileri uyutan Dragon Flame gerçekleştirmiştir.

6- Festival Fever: Bursa’da Maiden’dan çıkarken yaptığı uzak farkla dikkatleri üzerine çekip, bir sonraki yarışında ahırdaşı Blue Sunset’in ağır favori olduğu grup yarışta onu da geride bırakınca, yıldızı çok erken parladı. Ama tüm bunlar olurken mental sıkıntılar peşini hiç bırakmadı. Yarışlardan önce terleme sorunu çözülemedi. Gazi deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Ahmet Çelik onda çok ısrar etti, en sonunda o da vazgeçti. Potansiyeli yüksek ama birkaç yarışı dışında bunu pek sahaya yansıtamadı.

7- Iron Sky: King Davut ve Festival Fever ile birlikte yarışa tempo vermesi muhtemel. Ön grupta rakibinin çok olması ve kalite olarak bir alt grubun atı gibi görünmesi şansını azaltıyor. Kısa Vade ayarındaki koşular onun için biçilmiş kaftan.

8- King Davut: Baahubali’nin burada yarışamayacak olmasıyla start verildiğinde en öne çıkıp numarayı götürmesi bekleniyor. Onun için “Tavşan atlet” benzetmesi yapılabilir. Yarışın bitiş derecesi 2:27 civarında olacaksa bu King Davut’un ne kadar tempo yaptığıyla alakalı. İnatçı karakteriyle en önde rakiplerine direnmeye çalışacak.

9- Madras: Erkek Tay Deneme ve Sait Akson koşularının galibi, yarışın da haklı favorisi. Kumda, çimde, önde, geride her pist ve koşulda istikrarlı performans göstermesi ekibi için büyük şans. Tek soru işareti yakın dönemdeki başarılarını en geride bekleyerek elde etmesi. Eğer aynı taktik tercih edilecekse, son 35 yılda bekleme atlarının yalnızca 3 tanesinin bu yarışı kazanabildiğini unutmamak gerekir. Böyle bir senaryoda kalabalıkta yol problemi yaşayabilir. Jokeyi Özcan Yıldırım’ın Madras’ın sprintini milimetrik bir şekilde ayarlaması gerekiyor.

10- Mr. Baybars: Buraya gelirken hiçbir baraj yarışı koşmadı diyebiliriz. Ancak son dönemdeki performansı, özellikle Bursa’nın uzun pistinde yaptığı yarış oldukça kıymetli. Halis Karataş gibi bir fenomen, önünde pek çok seçenek varken onu tercih etti. Ancak Bursa pistinin düzlüğü, İstanbul’a göre çok daha kısa ve dönüşler birinde sağa, diğerinde sola doğru. Bu yüzden kıyas yapmak pek doğru olmaz. Ne ile karşılaşacağımız en belirsiz atlardan biri.

11- Ride The Lightning: Geçtiğimiz yıl Urfa Aslanı ile mutlu sona ulaşan Mehmet & Selim Kaya ikilisinin yeni ürünü. Buraya Urfa Aslanı ile bire bir aynı yarışları tercih ederek geldi. At ilk 3 sıradan kolay kolay düşmüyor. Gazi’de olmasa bile 4 yaşına döndüğünde bu istikrarıyla aynı seviyede kalması oldukça olası. Plase konumunda yarışacak.

12- Severus Snape: Yarışın gizli favorilerinden. Ankara’ya gitmesi ona çok yaradı. Sprint kabiliyeti çok yüksek. Koşunun sürate binmesinin en fazla yarayacağı isimlerden. Geçen yılın ağır favorisi Qualitzo ile istediği sonucu alamayarak ikincilikte kalan Ayhan Kurşun’un, bu yıl Severus Snape ile birinciliğe uzanması hiç de sürpriz olmaz. Sınıf atladığının altını çizelim, dikkat!

13- Son Of Cooger: İki yaşlılığında kumda o kadar gösterişli yarışlar yaptı ki atçılığımızın kumda gelmiş geçmiş en iyi atlarından biri olabileceği, hatta hayatı boyunca çime ayak basmaması gerektiği konuşuldu. Üç yaşına döndüğündeyse çeşitli sıkıntılar yaşadı ve performansı geriye gitti. Ekibi ilk kez 12 Haziran’da onu çimde denedi ve kolay bir birincilik elde etti. Bu yarışı kazanırken son 800’ünü 45’lere kadar indirdi. Buraya en iddialı gelen atlardan birisi. 2015-2021 arası katıldığı tüm Gazi’leri kazanan Ahmet Çelik, bu kez bu Cooger yavrusunun üzerinde olacak. Oldukça iddialı...

Son of Cooger. Fotoğraf: TJK

Son of Cooger. Fotoğraf: TJK

14- Tor Gold: Gazi’nin ilk ciddi sınavlarından Adana’daki Tendürek Koşusu’nu en yakın rakibiyle arasında yedi boy farkla kazanınca büyük sükse yaptı. O dönemde otoriteler tarafından bu yarış için en önde gösterilen isimlerden biri oldu. Son performanslarından sonra üzerindeki pelerinin yıldızları epeyce dağılsa da kalitesi tartışılacak bir isim değil. Mesafeye çıktığında beklentileri karşılayamasa bile tabela içinde yer alması normal sonuç olur.

15- Wolf Seyfo: O da yılın ilk aylarında oyunun başrollerinden biriydi. 3 Mayıs tarihindeki Cihangir Koşusu’nda ve daha sonra Ankara’da uzunda çıktığı test yarışında sınavdan geçmeyi başardı. Blue Sunset gibi Wolf Seyfo’nun da sürekli bariyer dibinden koşmak istemesi, oradaki savaşı kızıştıracak. Dikkatli gözler yarışın içinde direk dibindeki köşe kapmacayı fark edecektir. Son dört yarışındaki pilotu Selim Kaya yerine, daha sert bir jokey olan Ercan Çankaya ile yarışacak. Bunun onda nasıl bir etki yaratacağını göreceğiz.

16- Zızka: Yarış hayatına başladığı günden bu yana istikrarlı yarışlar yapan safkan, bu yarışta Burgas gibi her yarışseverin gönlünde taht kuran bir isimle de bu koşuyu kazanma başarısını göstermiş, Kahraman Ekürisi’ni temsil ediyor. Mesafeye çıktığı son yarışını, o günün de favorisi olan Madras’ın sadece 35 salise gerisinde bitirdiğini atlamamak gerek. Hafif sürpriz konumunda yarışacak olsa da gününde ve devrini bulmuş bir Zızka, her ata diş geçirebilir.

17- Bosetti: Koşunun en taze, en yıpranmamış atı. Yalnızca dört yarışta topladığı 74 handikap puanıyla bu koşuya katılıyor. Örnek vermek gerekirse Ride The Lightning şimdiye kadar 18 yarış koşmuş... Jenerasyonunun en iyi kısraklarından biri olduğu belli ama neticesinde bir dişi. Onun hakkında iddialı konuşmak için henüz erken. 4 yaşlılığında daha başarılı yarışlar koşması muhtemel, bugün için şansı düşük görünüyor.

18- Giz: Padokta gördüğünüzde “Bu at mı bunları yapıyor?” diyeceğiniz bir at Giz. Ufak tefek, kafası daima önde... Kendisini, daha önce pek çok erkek rakibini mağlup ederek kanıtlamış bir dişi. Bu koşuda olmayı en çok hak edenlerden biri. Fakat neredeyse tüm iyi koşularının yağmurlu, çamura dönük pistlerde olması tesadüf olmayabilir. Mesafeye çıktığı son yarışında beklentilerin altında kaldı ama anlık bir sıkıntı yaşamış olması da bir ihtimal. Eğer tempo yükselirse ki yüksek olmasını bekliyoruz, spiker “En dıştan Giz geliyor!” diye bağırırsa şaşırmayacağız. Bu rakiplerini daha önce çok geçti.

19- Look At The Star: Ay başındaki Kısrak Koşusu’na kadar dikkatlerin uzağında olan Daredevil yavrusu, o gün tüm spot ışıklarını üzerine çekmeyi başardı. Son metrelerde oldukça düzgün aksiyonlarla bindirip ikincilik elde ederken, birinci olmasına bahisler 1’e tam 165 katını veriyordu. Bu yarış ondan ne götürdü, deposundaki benzini bitti mi göreceğiz. Gazi’de birincilik şansı düşük olsa da sonrasındaki özellikle dişilere mahsus yarışlarda adından çokça söz ettirir.

20- Mangusta: Geçtiğimiz yılın flaş taylarından bir diğeri de oydu. Buraya gelene kadar ilmek ilmek işlendi ve sürekli üzerine koydu. Çıktığı üç grup yarışın ikisini kazandı, birini ikinci tamamladı. Formunun zirvesinde olduğu söylenebilir. Kesinlikle en şanslı dişi. Üzerinde geçen sezonun en fazla yarış kazanan jokeyi Vedat Abiş olacak. Son yıllarda Gazi’lerdeki dişilerin başarılı performansının da altını çizmek gerek. Yarışta böylesine kaliteli dişilerin de olması, birinciyi tahmin etmeyi ekstra zorlaştırıyor.

21- Ohrid İncisi: Yarışa Zızka’nın ekürisi olarak katılacak, fakat kimilerine göre Zızka onun ekürisi... Nadas Koşusu’ndaki birinciliği oldukça ışıltılıydı. O günden sonra çıktığı yarışlarda bu performansını sürdüremedi. Fakat hala potansiyelini test edemedik. O da Bosetti gibi fazla üzülmeden buraya geldi. 4 yaşlılığında çok daha başarılı yarışlar yapması olası.

22- Canotay: Koşuya kaydolan ve yarışmaya hak kazanan Tachyon bir sakatlık yaşayınca, ilk yedek olarak şans buldu. Ankara ve Adana’da fena olmayan yarışları var. Çıktığı tek sınıf yarışında yakın ara beşinci oldu. Şansı çok düşük, ekibini en iyi şekilde temsil etmeye çalışacak.

Dosya: Görkem Alkan

Socrates Dergi