İlhan Özgen

İlhan Özgen

Marmara Üniversitesi'nden mezun oldu. 2013'ten beri spor medyasında çalışıyor. Futbol tarihi ile ilgileniyor. Socrates'te editör olarak görev yapıyor.

Tüm yazıları

Gece Güzeli

Polonyalı Zbigniew Boniek ile Juventus aynı dönemde yükselişe geçti. Yollar kesiştiğinde ise zirveyi gördüler. ‘Gece Güzeli’ masalı işte böyle başladı…

Maç #10: Almanya-Meksika

Son şampiyon sahaya iniyor. Almanya ve Meksika, günün ikinci maçında karşı karşıya…

Maç #11: Brezilya-İsviçre

Günün son maçında İsviçre, kupanın favorilerinden Brezilya karşısında sürpriz arayacak…

Maç #9: Kosta Rika-Sırbistan

Dünya Kupası’nın dördüncü günü, Kosta Rika-Sırbistan mücadelesi ile başlıyor…

Ve Kupa Başlar!

Dünya Kupası’nın en büyük sürprizlerinden bazıları da açılış maçlarında yaşanır. Bazen tarihe geçen sonuçlar alınır bazen de sürpriz anlar karşımıza çıkar. İşte, kupa tarihinin unutulmaz açılış maçları.

Unutulmaz Anlar #8 | Bir Ulusun Çöküşü: Maracanazo

Dünya Kupası’na iki gün kala, kupa tarihinin önemli anlarını hatırlamaya devam ediyoruz. Sırada, kupa tarihinin en büyük şoklarından biri var. Maracana Stadı’na gidiyoruz…

2018 Dünya Kupası E Grubu: Takım Olan Kazanır

2018 Dünya Kupası’na artık sayılı günler kaldı. Turnuva başlamadan hemen önce, gruplara hızlı bir bakış atma zamanı… Sırada E Grubu var.

Kariyer Virajı

Neymar, parladığı günden bu yana çok şey vadediyor. Rusya’da yapacakları onun kariyeri için dönüm noktası olabilir.

10 Numara: Zarafetin Simgesi

10 numaralı oyuncular, futbol tarihinde ayrı bir yere sahip. Hâl böyle olunca Dünya Kupası’ndaki rolleri de izleyiciler açısından daha farklı oluyor. Kupa tarihine geçen 10 numaralara bir göz atalım.

Bardaki Kupa

Üst üste iki Şampiyon Kulüpler Kupası kazanan Liverpool, 1970’lerin sonunda Avrupa’nın en iyi takımıydı. 1981’de de rutinlerini sürdürmüşlerdi. Bu kez başrolde sol bekleri ve kupayı bara götüren kaptanları vardı…

Wembley Atı

Eski Wembley Stadı; dünya futbol tarihinin önemli anlarına, büyük maçlarına ve eşsiz futbolcu performanslarına sahne olmuştu. Fakat stadın açıldığı gün, başrolde beyaz bir polis atı olan Billie vardı.

Çete

FA Cup, futbol tarihinin en karizmatik organizasyonlarından. Tarihinde birçok hikâyeyi barındıran turnuvanın ‘peri masallarından’ biri de Wimbledon’a ait. Takımın işleyişi pek masalsı olmasa da…

Gerçek Rekabet

Juventus-Napoli maçları, derbi statüsüne girmiyor olabilir. Ama kulüplerin tarihine ve bugüne baktığımızda İtalyan futbolunun büyük hikayelerini barındırdığını savunabiliriz.

Zirve

Arrigo Sacchi’nin Milan’ı, 1980’lerin sonunda Avrupa futbolunu değiştirmişti. O takımın en ikonik maçı ise 19 Nisan 1989’da San Siro çimlerinde oynandı. Milan 5-Real Madrid 0.

Despot

Fabio Capello, 1990’ların en başarılı antrenörlerinden biriydi. Oyuna etkisi kadar agresif tavırları da onu ayrı kılıyordu. Bütün bu asabiyetin arkasında oyunculuk dönemindeki tecrübeleri ve İtalyan futbol kültürünün ‘gerektirdikleri’ vardı.