İlhan Özgen

İlhan Özgen

Marmara Üniversitesi'nden mezun oldu. 2013'ten beri spor medyasında çalışıyor. Futbol tarihi ile ilgileniyor. Socrates'te editör olarak görev yapıyor.

Tüm yazıları

Dâhi

Kızılyıldız, Şampiyon Kulüpler Kupası’na ulaşırken, 10 numaralı forma ona aitti. 1990’ların yıldızı Dejan Savicevic ile o günleri ve sonrasını konuştuk.

Unutulmaz Dünya Kupası Finalleri

Dünya Kupası, büyük yıldızlar, klasikleşen goller ve ilginç hikâyeler çıkardı her zaman. Ama büyük ödülü kazananlar, tarihe daha afili bir imza bıraktı. Kupanın sahibini bulduğu finaller de bu yüzden apayrı bir yere sahip.

İki Yol

Bebeto’nun 1994’teki gol sevinci, Dünya Kupası tarihinin en unutulmaz anlarından biri olmuştu. Doğumu futbol sahasında kutlanan Mattheus, şimdiye kadar bunun hakkını vermiş gibi duruyor…

Kısaca Kopa

Raymond Kopaczewski, madende çalışan küçük bir çocuktu. Kaçış yolu olarak futbolu seçti ve Kopa ismiyle tüm dünyanın saygısını kazandı…

Tutkularının Peşinde

Futbolcuların kâbusu Cooper Testi’ni Claudio Coutinho yeşil sahalara getirmişti. Onun kariyeri de en az bu test kadar tartışmalıydı.

Kuşku, Yıkım, Zafer

Penaltı noktası, rüştünü ispatlamış yıldızlar için bile ‘korku tüneli’ anlamına gelebilir. Luka Modric ile buna bir kez daha tanıklık etmiş olduk. Ama Hırvat 10 numara, bu konuda hiç de yalnız değil.

Maç #52: Hırvatistan-Danimarka

Dünya Kupası’nda çeyrek finalistler belirlenmeye başladı. Bugünün son maçında son sekiz bileti için Hırvatistan ve Danimarka karşı karşıya geliyor.

Maç #51: İspanya-Rusya

2018 Dünya Kupası’nda ikinci tur maçları nefes kesici bir şekilde başladı. İkinci turların ikinci günü ise İspanya-Rusya maçı ile başlayacak.

Katalizör

İngiltere, 1990 Dünya Kupası ikinci turunda Belçika ile karşılaşmış ve David Platt’ın 119. dakikadaki golüyle turu geçmişti. Bu gol, bir tur biletinin de ötesindeydi…  

Maç #35: İran-Portekiz

B Grubu’nda son maçlar, bugün saat 21.00’da oynanacak. İran ile Portekiz arasındaki mücadelede, bizi neler bekliyor?

Maç #36: İspanya-Fas

B Grubu’nun son maçları, 21.00’da oynanacak. Turnuvaya veda eden Fas ile Diego Costa’nın sırtladığı İspanya karşı karşıya gelecek.

Maç #34: Uruguay-Rusya

A Grubu’nun son maçları, bugün saat 17.00’de oynanacak. Gruptan çıkmayı garantileyen Rusya ve Uruguay, liderlik mücadelesi için sahaya çıkıyor.

Maç #33: Suudi Arabistan-Mısır

A Grubu’nda son maçlar bugün saat 17.00’de oynanacak. Turnuvaya ikinci maçlar sonunda veda eden iki takım Mısır ve Suudi Arabistan maçında bizi neler bekliyor?

Matador

Arjantin’in 1978’deki Dünya Kupası zaferi, birçok kez diktatör Jorge Rafael Videla ile özdeşleştirildi. Bu gölgeden kendini kurtaranların başında ise Mario Kempes vardı…

Gece Güzeli

Polonyalı Zbigniew Boniek ile Juventus aynı dönemde yükselişe geçti. Yollar kesiştiğinde ise zirveyi gördüler. ‘Gece Güzeli’ masalı işte böyle başladı…