İlhan Özgen

İlhan Özgen

Marmara Üniversitesi'nden mezun oldu. 2013'ten beri spor medyasında çalışıyor. Futbol tarihi ile ilgileniyor. Socrates'te editör olarak görev yapıyor.

Tüm yazıları

Gerçek Rekabet

Juventus-Napoli maçları, derbi statüsüne girmiyor olabilir. Ama kulüplerin tarihine ve bugüne baktığımızda İtalyan futbolunun büyük hikayelerini barındırdığını savunabiliriz.

Zirve

Arrigo Sacchi’nin Milan’ı, 1980’lerin sonunda Avrupa futbolunu değiştirmişti. O takımın en ikonik maçı ise 19 Nisan 1989’da San Siro çimlerinde oynandı. Milan 5-Real Madrid 0.

Despot

Fabio Capello, 1990’ların en başarılı antrenörlerinden biriydi. Oyuna etkisi kadar agresif tavırları da onu ayrı kılıyordu. Bütün bu asabiyetin arkasında oyunculuk dönemindeki tecrübeleri ve İtalyan futbol kültürünün ‘gerektirdikleri’ vardı.

Tardelli’den Locatelli’ye…

Juventus-Milan karşılaşmaları, İtalya’daki derbiler kadar büyük bir geçmişe ve kültüre sahip değil. Ama iki takımın 1960’lardan itibaren yükselişe geçtiği dönemlerindeki önemli mücadelelerin sayısı oldukça fazla.

İstikrar

Ronaldinho, futbol hayatı boyunca kendisi gibi oynamış, içinden gelenleri ayaklarına dökmüştü. Peki ya devamlılık, onun futbol hayatı için ne ifade ediyordu?

Fark Yaratan Savunmacı: Alessandro Nesta

Alessandro Nesta, kendi döneminin en önemli savunmacılarından biriydi. Sakatlıklara rağmen oynadığı takımlara seviye atlattı. Christian Vieri de bunun farkındaydı…

Milano Derbisi’nin İlginç Anları

Milan ve Inter, 1909’da başlayan çekişmelerine bir yenisini katacak. İtalyan futbolunun en önemli rekabetinin, Milano Derbisi’nin tarihi anlarına göz atalım.

Metin Geliyor Metin!

Metin Oktay sadece golleriyle ülke futbol tarihine geçmedi. Aynı zamanda popüler kültürün de önemli simalarından biriydi. Onun için yapılan 45’lik, bunun en iyi örneği belki de. O plağın hikâyesini, Halit Kıvanç ve Şevket Uğurluer’den dinledik.

Kara Panter’in Kariyer Anları

Portekiz ve dünya futbolunun efsane golcüsü Eusebio 76 yıl önce bugün doğmuştu. ‘Kara Panter’ lakaplı unutulmaz futbol ikonunun kariyerine fotoğraflarla göz atalım…

Kupalar, Almanlar ve Simgeler

Inter-Roma karşılaşması, Serie A’da bu haftanın en dikkat çekici maçı. İki takımın tarihleri boyunca mücadelelerine baktığımızda da ayrı hikâyeler dikkatimizi çekiyor…

Madrid’in Dibi

Real Madrid, 1950’lerin ortasından itibaren hem İspanya hem de Avrupa’ya damga vurmaya başladı. Fakat 1976-1977 sezonu, istisnaların en dramatiğiydi…

Serie A’nın Hayal Kırıklığı Yaratan Transferleri

Serie A’da yeni sezon başlarken transfer borsası epey hareketlenmişti. Fakat o dönem ön plana çıkan ve büyük şeyler beklenen isimler biraz suskun…

Ofisten Öneriler #21

Socrates ofisinde ne izleniyor, ne dinleniyor, ne okunuyor, ne bekleniyor? Bu hafta seçim yapma sırası İlhan Özgen’de.

Nankör

Milano Derbisi, tarihi boyunca büyük hikâyeler barındırdı. Milan taraftarının ‘Nankör’ olarak hatırladığı Fulvio Collovati’nin seçimi de bunlardan biri.

‘Kirli’ Yıldız

Büyüleyici işlere imza atan Paulo Dybala, Juventus taraftarlarına bir diğer Arjantinli Omar Sivori’yi hatırlatmakta; kişilikleri ve davranışları farklı olsa da…