Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemRIO 2016Van Niekerk’le Tanışın

Wayde Van Niekerk, 400 metrede dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. 24 yaşındaki Güney Afrikalı'yı tanıyalım...

Bir Aile, iki madalya

Wayde Van Niekerk, ailesinden madalya alan tek kişi değil. Kuzeni Cheslin Kolbe de Güney Afrika yedili ragbi takımıyla bronz madalya kazandı. O rekoru kırarken Van Kierkerk ailesinin büyük bölümü de stadyumda onu izliyordu.

Cape Town’dan Beijing aktarmalı Rio

Cape Town doğumlu yıldız, Rio’ya formunun zirvesinde geldi. Geçen sene Beijing’de 43:48’le dünya şampiyon olmuştu. Van Niekerk bu zaferiyle sprintte dünya şampiyonu olan ilk Güney Afrikalı olmuştu. Londra 2012’de altın madalya alan Kirani James ve LaShawn Merritt, o gün onun arkasında kalanlar arasındaydı. Aynı ikili Rio’da da podyumun diğer basamaklarında yer aldı.

“Büyükanne”

24 yaşındaki Van Niekerk, olimpiyat zaferine giden yolda Usain Bolt’un antrenörü Glen Mills’le Jamaika’da antrenmanlar yaptı. Mills’le ilişkisini de böyle açıklıyor: “Koç Mills’le iyi bir ilişkimiz var. Son birkaç senede onu daha iyi tanıma şansım oldu.” Kendi ülkesinde ise Ans Botha ile çalışıyor. 74 yaşındaki Botha’nın lakabı da “Büyükanne”. Bu kârlı birlikteliğin başlangıcı üç sene önceye dayanıyor

Komple sprinter

Van Niekerk geçtiğimiz mart ayında 100 metreyi 10, 200 metreyi 20 ve 400 metreyi 44 saniyenin altında koşarak bunu yapan ilk isim oldu. Halihazırda 200’de 19.94 ve 400’de 43.48 koşan Van Niekerk, Bloemfontain’deki bir yarışta 100 metreyi 9.98’lik dereceyle tamamladı.

Pazarlama uzmanı

Cape Town’da doğup büyüyen Van Niekerk, çocukluğundan beri sporla ilgiliydi. Yine Cape Town’da bir koleje gittikten sonra eğitimine Free State Üniversitesi’nde pazarlama okuyarak devam etti.

Apartheid etkisi            

Van Niekerk’in annesi Odessa Swarts da eski bir atlet. Fakat Güney Afrika’nın karanlık tarihi onu da etkiledi. Swarts, yetenekli bir atlet olsa da Apartheid rejimi sırasında önü kesilen sayısız siyahi sporcudan biriydi.

Kaynak: IOL.co.za

https://www.youtube.com/watch?v=4Kp_ZwSFSW8

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Harika Çocuk

Harika Çocuk

6 gün önce
Sıfır

Sıfır

2 ay önce
Oyuna Katılmak

Oyuna Katılmak

2 ay önce