Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolVideoUnutulmaz Diego Anları

Diego Maradona 57 yaşında. 57 yıla sayısız anı sığdırdı ama o FIFA'ya 5 tanesini seçti.

Diego Armando Maradona 57 yaşında… Dünya futbolunun unutulmaz isimlerinden biri olan Arjantinli oyuncu hem 57 yıllık hayatı boyunca hem de daha kısa süren futbol kariyerinde unutulmaz anlar yaşadı ve yaşattı. FIFA, efsane oyuncu ile doğum günü için bir araya geldi ve ona Dünya Kupası tarihine geçen 5 anısını anlattırdı

1-) Macaristan’a attığı golü:

Diego Maradona, 1978’de Arjantin’de düzenlenen turnuva öncesi dikkat çeken bir yıldız adayıydı ama kadroya çağrılmamıştı. Dört yıl sonra ise Arjantin’in gözbebeği olarak İspanya sahalarındaydı. Birkaç sene sonra ‘efsane’ olacağından habersiz (kendisi biliyor da olabilir) bir şekilde Dünya Kupası sahnesine çıkan ’10 numara’, grup aşamasındaki Macaristan maçında iki gol birden attı. Bu goller Maradona’nın Dünya Kupası tarihinde attığı sekiz golden ilk sunumlarıydı.

2-) Brezilya maçında gördüğü kırmızı kartı:

Maradona, Dünya Kupası’na iyi başlamıştı ama ülkesine ‘İstenmeyen adam olarak’ döndü. Arjantinliler, muhteşem yeteneklere sahip oyuncularının sol ayağıyla turnuvaya damga vurmasını bekliyordu. Esasında bu gerçekleşti de… Fakat Maradona bunu golleri ve paslarından öte rakibine attığı tekmeyle gerçekleştirdi. Turnuvayı Maradona kırmızı kart görerek, Arjantin ise ezeli rakibi Brezilya’ya elenerek kapadı.

3-) İngiltere savunmasını ipe dizdiği gol:

Dünya futbol tarihinde üzerine en çok konuşulan gol herhalde 1986’da atılmıştır. Fakat bu golün hangisi olduğu üzerine tartışılabilir. Maradona, FIFA mikrofonlarına ayak yeteneklerini attığı golü anlatmayı tercih etti. ‘Tanrı’nın Eli’ ise itibar görmemiş! Maradona’nın resitali ile sonuçlanan gol, kronolojik listenin üçüncü sırasında yer aldı.

4-) İtalya 90’da Brezilya karşısında Caniggia’ya attırdığı gol:

Arjantin – Brezilya rekabetinin Dünya Kupası’na yansıyan günlerinden birinde gülen Arjantin olmuştu. İtalya 90’daki ikinci tur maçında Arjantin, Brezilya’yı 1-0 yendi. Golü, Maradona’nın üç kişinin arasından verdiği pasla Claudio Caniggia attı.

5-) İtalya’ya attığı penaltı golü:

Napoli forması ile efsane olan Diego Maradona, kariyerinin en ilginç maçlarından birine Napoli’de çıktı ama üzerinde Napoli forması yoktu. İtalya 90’nın yarı finalinde ev sahibi İtalya’ya karşı oynayan Arjantin daha avantajlı gibiydi, zira Maradona’ya sahipti! Kıran kırana geçen mücadele 120 dakikada 0-0 sona erdi. Penaltılara kalan maçta sevinen Arjantin oldu. İtalyanları üzenler arasında Maradona da vardı…

İlginizi çekebilecek diğer içerikler