Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarShaunae Miller’ın Uçuşu

Londra'daki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gözler Rio'nun kazananlarından Shaunae Miller'ın üzerinde olacak.

Rio 2016’da kadınlar 400 metre finali öncesinde kimse Shaunae Miller’ın olimpiyat tarihinin en unutulmaz anlarından birine imza atacağını tahmin etmiyordu. 22 yaşındaki Bahamalı atlet, yedinci kulvarda yarışa başladı. İlk 300 metreyi çok hızlı geçti. Dünya şampiyonu Allyson Felix son 100 metrede temposunu artırdı. Bitiş çizgisine doğru gelindiğinde ise olanlar oldu; Miller uçarak kendini çizgiye doğru attı. Kimsenin beklemediği bu hareket, Shaunae Miller’a 49.44 ile kariyerinin en iyi derecesini ve daha da önemlisi olimpiyat şampiyonluğunu getirdi. Felix çizgiyi sadece 0.07 saniye geride geçmişti.

Shaunae Miller’ın kural dışı ve etik olmayan bir hareketle yarışı kazandığını düşünenler olsa da IAAF kural kitapçığında Bahamalı atletin yaptığının oluru vardı. Michael Johnson, Lolo Jones gibi isimler de genç atlete destek çıkıyordu. Yarış sonrası Miller, ne olduğunu kendisinin de anlamadığını söylerken sadece ve sadece altın madalyaya odaklandığını ifade ediyordu. New Yorker’ın konuya dair değerlendirmesi ise durumu güzel bir şekilde özetliyordu: “Shaunae Miller’ın kadınlar 400 metre müsabakasının sonundaki sert ve kaba sayılacak bitirişi, bize zaferin her zaman zarif olmadığını hatırlattı.” 2010’da Kanada’daki Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda altın madalya alan Bahamalı atlet, bir yıl sonra Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 400 metrede ülkesine ilk altın madalyayı getirirken henüz 16 yaşındaydı.

Bu yıl ise Shaunae Miller daha üst seviye hedefleri amaçlıyor. 2015’te Beijing’deki Dünya Şampiyonası’nda Allyson Felix’e geçilen Miller, ikincilikle yetinmek durumunda kalmıştı. Bu yıl ise Londra’da ikili arasında farklı bir düello yaşanacak. Temmuz’daki Dünya Şampiyonası’nda Felix, olimpiyatın rövanşını almak için piste çıkacak. Miller ise ilk dünya şampiyonluğu için koşacak.

Sezona girişi, Miller için işlerin iyi gideceğini gösterir yönde. Geçen Şubat ayında Estonyalı heptatlet Maicel Uibo ile evlenen Miller, Diamond League’in Şanghay ayağında 49.77 saniye ile kazanırken hem bu yılın en iyi derecesine imza attı hem de en baştan Allyson Felix olmak üzere rakiplerine mesaj gönderdi. Performansını her geçen gün daha üst düzeye taşıyan Shaunae Miller, gelecekte kendinden daha da fazla söz ettirecek gibi görünüyor. Bu genç Bahamalı atlet ile ilgili yeni başarı hikâyelerini okumak, artık kimseyi şaşırtmamalı.

 

*Bu yazı Socrates’in Haziran 2017 sayısında yayımlanmıştır. Bütün sayılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

7 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

7 ay önce