Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemTenisToprağın Kralı ve ‘La Decima’

Rafael Nadal 11. kez Fransa Açık'ta olacak. Hedefte ise desteklediği takımın başarısını tekrarlamak var.

Real Madrid’in onuncu Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanmasından bir yıl sonra, Rafael Nadal tıpkı onlar gibi ‘La Decima’ için kortta olacak. Carlos Moya’nın 1998 yılında kazandığı Fransa Açık zaferi esnasında 12 yaşında olan o çocuk, büyürken ulaşılamaz kıldığı toprak kort çıtasını daha da yukarılara çekmenin peşinde. Paris’in kızıl toprağı üzerine 2005 yılında ilk kez adım atan Nadal’ın burada sadece bir mağlubiyeti var. Acaba bu seri sürecek mi?

Nadal bu yıl toprak sezonunu geçmişe kıyasla çok daha vasat geçirmekte. Kendi zemininde onu mağlup edenler arasında Novak Djokovic, Andy Murray, Stan Wawrinka ve Fabio Fognini var. Ancak ezeli rakibi Roger Federer’e göre, eğer söz konusu Phillipe Chatrier ise Nadal tartışmasız şekilde yine favori.

“Rafa ile oynamak için kortta beş set boyunca bir tavşan gibi koşmaya hazır olmalısınız” diyen Robin Soderling’in onu burada yenişinin, yani ilk ve tek Fransa Açık mağlubiyetinin üstünden altı yıl geçti. On yıl önce başlayan serüven şu ana dek tam dokuz şampiyonlukla sonuçlandı.

Kendisi bile BBC mikrofonlarına “burada başardıklarımı tekrar etmek çok zor” derken, belki ilk kez kesin bir favori olarak gelmediği turnuvanın yükünü biraz hafifletmeye çalışıyordu. Başlıklarda Djokovic ve kariyer Slam’i, Murray’nin en iyi toprak sezonu ve Federer’in kolay kurası yazıladursun, ‘toprağın kralı’nın söyleyecek bir sözü olmayacağını düşünmek biraz absürt olur.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=olFRwGfLIOM

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Doğru Zaman

Doğru Zaman

5 gün önce
Bielsa Gibi

Bielsa Gibi

3 hafta önce