Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BisikletSonraki Adım

Ahmet Örken önümüzdeki sezon Israel Cycling Academy takımı için yarışacak. Peki bu Örken ve Türk bisikleti için ne anlama geliyor?

2017, Ahmet Örken’in kariyerinin belki de en başarılı sezonuydu. 2011’de kazandığı Avrupa gençler omnium şampiyonluğundan bu yana Türk bisikletinin çok şey beklediği Ahmet Örken, şimdi hem kendi kariyeri hem de Türk bisikleti için bir sonraki adımı atıyor.

Profesyonel olduğu günden beri continental takım klasmanında yer alan Torku Şekerspor için yarışan bisikletçinin adı özellikle kariyerinin ilk dönemlerinde yurt dışından takımlarla anıldı. Fakat bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bugüne dek. Zira bir süredir konuşulan transfer söylentisi kesinleşti ve Örken’in önümüzdeki sezondan itibaren Israel Cycling Academy takımında mücadele edeceği açıklandı.

Peki bu ne anlama geliyor? Israel Cycling Academy, Torku’nun aksine pro-continental lisansı olan bir takım. Yani Ahmet Örken’i önümüzdeki sezon üst seviye yarışlarda daha fazla görmemiz mümkün. O yarışların başında da İtalya Bisiklet Turu geliyor. Giro d’Italia, 2018’de İsrail’de başlayacak ve Israel Cycling Academy de yarışa wild card ile katılmaya hazırlanıyor. Örken, sezon içindeki performansıyla Giro kadrosuna girmeyi başarırsa Türk spor tarihine geçmiş olacak. Zira daha önce hiçbir Türk sporcu bir Büyük Tur’da yarışmadı ve tarih yazmak Örken’in elinde. Fakat Giro’da yarışmasa bile onu önümüzdeki sezon Eurosport’ta yayınlanan herhangi bir haftalık yarışta görme ihtimalimiz bir hayli yüksek. Bu da başlı başına bir başarı.

Ahmet Örken ismine uzun süredir aşina olsak da aslında o henüz 24 yaşında. Ve bu, bisiklet sporu için çok genç bir yaş. Bir sonraki adımı belki daha önce atabilirdi ama önünde hâlâ uzun yıllar var.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler