Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemSON ENGEL

Manchester United ve Jose Mourinho anlaşmaya yakın. Ama son sözü Chelsea söyleyebilir.

*Simon Stone’un BBC Sport‘ta yayınlanan bu yazısının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

İmaj hakları için yapılan pazarlıklar, Machester United’ın Jose Mourinho’yu yeni menajeri olarak açıklamasının önünde bir engel teşkil ediyor. Mourinho’nun isim hakları hâlâ Chelsea’nin elinde ve Manchester United bu hakları almak için altı haneli bir çek yazmak zorunda kalabilir.

Yine de bu sorun Mourinho’nun Old Trafford’a olan yolculuğunun önünü kesecek kadar büyük bir problem değil.

FA Cup’ı kazanmasına rağmen geçtiğimiz Pazartesi günü kovulan Louis Van Gaal’in yerine Mourinho’nun geçmesi bekleniyor. Anlaşma neredeyse tamamlanmış olsa da Mourinho’nun menajeri Jorge Mendes ile United arasındaki pazarlıklar üçüncü gününe girdi.

Chelsea ve Real Madrid’in eski patronu Mourinho da Çarşamba sabahı Londra’daki evinin önünde bekleyen gazetecilere Portekiz’e gideceğini söyledi.

Gecikmenin nedeni ne?

Chelsea 2005 yılında Jose Mourinho’nun adının ve imzasının patentini almıştı. Bu da Chelsea’nin Mourinho adını hijyen ürünlerinden teknolojiye, tekstil ürünlerinden mücevhere kadar birçok alanda merchandise satmak için kullanabileceği anlamına geliyor.

Spor avukatı Carol Couse’un BBC Sport’a yaptığı açıklamaya göre bir kişinin kendi isim haklarına sahip olmaması “çok sıra dışı bir durum.” Mills & Reeve hukuk şirketi için çalışan Couse, bu durumun nasıl sonuçları olacağını da şöyle açıklıyor: “United eğer Mourinho markalı bir şey üretirse Chelsea’nin elinde tuttuğu hakları ihlal etmiş olacak.”

Çözümü var mı?

Mourinho’nun patenti geçersiz kılmak gibi bir yetkisi yok ama aşağıdaki opsiyonlar hâlâ işe yarayabilir:

  • United, Mourinho ismini Chelsea’nin haklarını elinde tuttuğu çok sayıda üründe kullanmayabilir. Bu ürünler arasında şemsiye, saat kayışı, iç çamaşırı ve pudraya kadar sayısız şey var.
  • United, Chelsea’ye lisans için ödeme yapabilir ve böylece Mourinho adını merchandise’larda kullanabilir.
  • United, Mourinho’ya isim haklarını satın almasını söyleyebilir.
  • Chelsea’nin bu hakları kullanmadığını kanıtlanabilirse United patente resmi itirazını yapabilir.

Couse’un belirttiği bir nokta da Chelsea’nin bu patenti almasının ardından Mourinho, Inter ve Real Madrid’i çalıştırmış olması. Bu nedenle iki kulübün de bu sorunu bir şekilde çözmüş olduğu ortada. Couse’a göre bu iki kulüp Chelsea’den isim haklarını satın almış olabilir ya da Mourinho’nun adını kullanmak için başka bir çözüm yolu ürettiler.

Lisans ücretinin ise “yüz binlerce pound değerinde” olabileceğini söylüyor Couse ama bu yatırımın karşılığını alabilir United. “Chelsea eğer lisansı elinde tutarsa United’ın Jose Mourinho adını reklam amaçlı herhangi bir kullanımında Manchester’ı dava etmeye hakkı var. Bu nedenle United’ın lisans ücretini ödemeyi tercih etmesi daha mantıklı olur.”

Başka bir sorun var mı?

Mourinho’nun kişisel sponsorluk anlaşmalarıyla United’ın sponsorları arasında da bir sorun olabilir. Mourinho’nun araba üreticisi Jaguar ile kontratı var ama United’ın forma sponsoru Chevrolet.

Ama Couse’a göre bu, pazarlıkları yavaşlatacak bir sorun değil. “Manchester’a transfer olan birçok dünya yıldızının kendi sponsorları var. Mourinho’nun da sponsorluk anlaşmaları sadece onu kapsıyor.United, kulübün yetkisi dışındaki alanlarda Mourinho’yu Chevrolet marka araba kullanmaya ya da Chevrolet logolu ürünleri giymeye zorlayamaz ama Jaguar anlaşmasını fes etmesi için ekstra ücret ödeyebilir.”

BBC Sport’un iletişime geçtiği Chelsea, bu konular üzerine yorum yapmayı reddetti.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

6 ay önce
Harika Çocuk

Harika Çocuk

7 ay önce
Sıfır

Sıfır

8 ay önce