Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiSocrates’in Nisan 2021 Sayısında Neler Var?

Socrates'in Nisan 2021 sayısı çıktı! Yeni sayımızda hangi konuları işlediğimize göz atalım...

Socrates‘in Nadia Comaneci posteri hediyeli yeni sayısının merkezinde sayılar var. Kapakta ise Damian Lillard, Eddy Merckx, Anna van der Breggen, Chris Evert, Valentino Rossi ve Donovan Mitchell gibi isimler yer alıyor. Socrates‘in 6. yaşını kutladığı derginin temelinde ise “Sayılar sporu nasıl değiştirdi?” sorusu bulunuyor.

Derginin açılışında Caner Eler, basketbolun en kült karakterlerinden Damian Lillard‘ı yazarken sayıların ve Lillard gibi şutörlerin NBA’i nasıl değiştirdiğini eski Milwaukee Bucks yöneticisi, yazar, istatistikçi Seth Partnow; İnan Özdemir’e anlattı. Kaan Kural ise “3, 2’den büyüktür” felsefesini oyunlarının temeline yerleştirerek NBA’in zirvesine göz koyan Utah Jazz‘i yazdı.

Tenis tarihinin en büyük sporcularından Chris Evert, Aras Yetiş’e özel bir röportaj verirken Ata Atay da bisikletin en büyük yıldızlarından Anna van der Breggen‘i emeklilik yolunda kaleme aldı. Alptuğ Uslu’nun tasarladığı Eddy Merckx infografiğinde ise efsane Merckx’i ve 525 sayısının gizemini bulabilirsiniz. Spor tarihini değiştiren sayılar üzerine kurguladığımız toplu dosyada ise Valentino Rossi’den 147’ye, Blanka Vlasic’ten 501’e birçok karakterin ve sayının hikâyesini bulabilirsiniz.

Merkez Kort bunlarla da sınırlı değil. Thomas Tuchel‘in Chelsea’deki başlangıcını Emre Özcan yazarken Buğra Balaban kriptopara gündeminden yola çıkarak NBA Top Shot‘ın öyküsünü inceledi. New York Knicks‘in son şampiyonluğunu Mustafa Kavgacı kaleme alırken Tom Brady, LeBron James, Tiger Woods gibi yıldızlar üzerinden değişen sporcu yaşına Aras Yetiş göz attı. Emre Yazıcıol teniste reform tartışmalarını incelerken Arhan Ata Pilavoğlu da futbola modern istatistiklerin etkisini ‘xG Fenomeni’ üzerinden işledi.

Socrates‘in yeni sayısında özel başka dosyalar da var. Ünlü tarihçi Emrah Safa Gürkan; Caner Eler ile İnan Özdemir’i geniş bir röportaj verdi. Kariyer yolu G-League’den Avrupa’ya uzanan Zalgiris Kaunas Koçu Martin Schiller, Uğur Ozan Sulak’a konuştu. Yusuf Yazıcı, Atahan Altınordu ile Caner Eler’e hem Fransa Ligi’ndeki ikinci sezonunu hem de UNDP ile yapacağı çalışmaları anlattı. Eskişehirspor efsanesi Kamuran Yavuz ise futbolculuk kariyerini ve Beşiktaş’taki antrenörlük yıllarını İlhan Özgen’e verdiği özel bir röportajda değerlendirdi. Türkiye Ligi’ndeki en özel yabancı futbolculardan Mame Diouf ise deneyimlerini ve hedeflerini Arhan Ata Pilavoğlu ile paylaştı.

Socrates’i gazete bayileri, kitabevleri, zincir marketler ve https://dukkan.socratesdergi.com/ adresinde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler