Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Fransa Bisiklet Turu 2015GündemSaygı Duyulacak Savaşçılar

FDJ takımının sportif direktörü Marc Madiot, Fransa Turu’ndan yazdı.

Fransa Turu’nda ilk hafta yavaş yavaş geride kalırken, birçok kaza şimdiden yarışa damga vurmuş durumda. FDJ ise bu kazalardan en çok etkilenen takımlardan. William Bonet yarışı bıraktı, Fransa’nın genel klasman umudu Thibaut Pinot zirvenin gerisine düştü. Ama sportif direktör Marc Madiot hâlâ umutlu. Vatan sevgisi ve ara sıra yaptığı çıkışlarla bilinen Madiot, Cyclingnews için yazdı:

Fransa Turu’nun beşinci etabında, Birinci Dünya Savaşı’nda yer almış askerlere saygı duruşu vardı. Savaşın yaşandığı ve 1909’daki Tur’un galibi François Faber’in hayatını kaybettiği Mont-Saint-Eloi yakınlarından geçerken çok duygulandım.

Geçişimiz sırasında birçok mezarlık gördük ama bunlar benim için yeni şeyler değil. Fransa’nın kuzeyinde ve Picardie’de düzenlenen birçok yarış var. Dört gün süren Dunkirk yarışında Notre-Dame-de-Lorette’i ziyaret etmiştik. Oleg Tinkoff bu yarışlara bakıp, “televizyonda yayınlanmayan, kimsenin ilgilenmediği bölgesel yarışlar” dese de Fransa’da bu yıl 105 gün yarış vardı. Sadece Fransa Turu’na sahip değiliz. Birçok insan diğer yarışlara da ilgi duyuyor. Fransa Turu’nu da bu kadar güzel yapan diğer yarışların oluşturduğu ortam.

marc madiot
Marc Madiot, Fransa Turu’nda bir kez etap kazanmıştı.

Picardie Turu, Birinci Dünya Savaşı izlerinin açık bir şekilde görüldüğü coğrafyalardan geçer. Paris-Roubaix ya da bu seneki yarışta geçeceğimiz arnavut kaldırımlı yollar askerlerin karşılaştığının yanından ‘kuzeyin cehennemi’ olarak adlandırılamaz.

Takım sponsorumuz FDJ’nin de Birinci Dünya Savaşı ile yakından ilgisi var. Bu loto, savaştan yaralı biçimde dönenlere yardım amaçlı kurulmuştu. Ardından ülkenin ulusal şans oyunu oldu ve ‘Française des Jeux’ adını aldı. 1997’den beri bizi destekliyorlar. Önümüzdeki sene profesyonel bir takım olarak 20 seneyi devireceğiz. Geçen yıl, Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcının 100. yılıydı. Bu sebeple biz de, Tur’da giydiğimiz mayolara Bleuets de France yani genç savaşçılar için bir amblem koymuştuk.

Askerler tarafından etkilenmiş ve bisikletçi olmak isteyen bir gençtim. Milli takımla ilk kez kampa gittiğimde, Fransa Bisiklet Federasyonu’nun başkanı aynı zamanda bir albay olan Richard Marillier’di. Kampın sonunda dünya şampiyonasında yarışacak isimleri açıklıyordu. Üç dakika sürecek bu duyurudan önce hepimizi çimlere oturttu ve İkinci Dünya Savaşı’nda direnişe katılan Vercors Bölgesi’nin tarihine yönelik bir ders verdi. 18 yaşında öyle bir konuşmayı dinledikten sonra unutamıyorsunuz ve ülkenizi dünya önünden temsil edince, Fransa şampiyonu olunca o konuşmayı daha iyi anlıyorsunuz. Marillier şu an 91 yaşında ve hâlâ onunla görüşüyoruz.

HUY, BELGIUM - JULY 06: William Bonnet of France riding for FDJ is attended to after being involved in a crash with 65km remaining in stage three of the 2015 Tour de France from Anvers to Huy on July 6, 2015 in Huy, Belgium. (Photo by Doug Pensinger/Getty Images)
William Bonnet yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Bisikletçiler genellikle ‘savaşçı’ olarak tanımlanır. Bunun arkasında yatan iyi bir sebep var. Bu haftaki cesaretlerinden ötürü Adam Hansen ve Michael Matthews saygıyı hak ediyor. Sakatlanıyorlar, yarış sırasında acı çekiyorlar ama devam ediyorlar. Bu hafta, Wimbledon’da oynayan Richard Gasquet’nin açıklamalarını okudum ve çok eğlendim! Her gün ağrı kesici iğne olabildiklerinden bahsediyordu. Fransa Turu’ndaki bisikletçilerin böyle bir şansı yok…

Yarışçılarımızdan William Bonnet’yi ağır bir kaza sonuncunda kaybettik. Huy’deki hastanede onu ziyarete gittim, kötü gözüküyordu. Omurgasında kırıklar vardı ancak işler onun için daha kötü de olabilirdi. Onu telefonda şakalar yaparken görmek bizim için mutluluk vericiydi. Bir gün Paris’teki hastaneden ona bağlanma fırsatı da yakaladık. Yarışlara dönmesini bekleyeceğiz.

Görevliler, Bonnet kazayı yaptığı gün yarışı durdurarak iyi bir iş çıkardı. Thibaut Pinot da kazalardan nasibini alanlardan. Üzerinde kötü şans var ama Tur onun için bitmiş değil. Eski sonuçlara baktığımda, zirveden 6-7 dakika geride kalmak biraz sıkıntılı ama bu telaşlı başlangıca rağmen onu yeniden oyunun içine sokacağız. Hâlâ dağlarda iyi işler çıkarmak için birçok fırsatı var ve amacını değiştirmeden önce neler yapacağını göreceğiz. Şu an Tur’un genel klasman mücadelesine devam ediyor.

Çeviri: Emre Gürkaynak (@emregurkaynak)

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Zaman Makinesi

Zaman Makinesi

6 gün önce
Ceza Koşusu

Ceza Koşusu

1 hafta önce
Kırmızı Sis

Kırmızı Sis

2 hafta önce