Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarSadece Koşmuyorlar!

Socrates Bistro'dan, Rundamental geçti. Biz de ekip üyeleriyle konuşma fırsatı yakaladık.

Bir grup arkadaş, farklı spor geçmişlerine ve tecrübelerine rağmen 2014’te bir arada koşmaya karar verir. Ekibin ‘Rundamental’ ismiyle resmileşip kapılarını herkese açması ise yaklaşık bir yıl sonraya rastlar.

Son dönemde sık sık duyduğumuz koşu gruplarından biri olan ‘Rundamental’ şu günlerde ‘Sadece Koşmuyoruz’ mottosuyla yeni projeler yaratıp farklı maceralara atılıyor. Bunu yaparken ülkedeki atletizm farkındalığını da artırmaya çabalıyorlar. Sadece koşmuyorlar evet, ama her mevsimde her koşulda koşmaya çalışıyorlar. Socrates Bistro’da buluştuğumuz akşamda da aynı şey geçerliydi. Kışın zorlu koşullarına rağmen ekip gayet sıcak ve göreve hazırdı. Rundamental üyelerinden Pınar Mumcu da sohbetimizde bunun altını çizdi:

“Aslında sadece kar gibi düşünmemek gerek. Biz yaz aylarında, çok sıcakta da koşuyoruz. Kendimize en başta bir söz vermiştik; havalar nasıl olursa olsun koşacağız diye. Onu sürdürüyoruz. Kışın kapalı alanlarda buluşmayı tercih ediyoruz.”

O gece Socrates Bistro’da başlayan 8K’lık yolculuk Beşiktaş’a uzandı ve tekrar başlangıç noktasına döndü. Bu, Rundamental’ın şehir koşularından biri. Ama dahası da var…

“Haftada iki gün toplanıyoruz. Perşembeleri, ‘city run’ dediğimiz şehir koşuları var. Şehrin içinde, koşu rotaları buluyoruz. Genelde de bu rotaları insanların ‘Ya burada da koşulur mu?’ dediği yerlerden çıkarıyoruz. Çok uzun süredir her pazar günü de ormana gidiyoruz. Orman rotalarımız da sık sık değişiyor.

“Biz iyi koşan bir grubuz ama aynı zamanda sosyal de bir topluluğuz. Yani ‘Hem koşayım, hem de arkadaş edineyim’ düşünceniz varsa, bu anlamda Rundamental ideal bir ortam. Bu gruba katılmak da kolay. Koşu duyurusu yaptığımızda ‘Bize mail atın, kendinizi tanıtın’ diyoruz. Çok başlangıç seviyesi kabul edilmiyor, en azından katılmak isteyenlerin biraz koşuyor olması lâzım. Özellikle orman koşularında bunu yazıyoruz. Orada, en az 40 dakika koşu tecrübesi olan insanları arıyoruz.

“Çekirdek ekibimiz 50 küsur kişi. En kötü havada bile 30 kişi koşuyoruz. Biz de kimseyi dışlamıyoruz, her gelenle ilgileniyoruz.”

Rundamental aynı zamanda duyarlı da bir koşu grubu. Maçka Parkı özel olarak ilgilendikleri yerler arasında. Pınar Mumcu, bu güzel rotaya en büyük desteği kendileri gibi koşu gruplarının vermesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Ben bu çevrede oturuyorum. Birkaç arkadaşlarla birlikte Maçka rotası oluşturmuştuk beş kilometrelik. Şimdi bunu uzattık, 12 kilometreye çıkardık. Bugün de varolan bir rotayı koşacaktık ama Maçka Parkı’ndaki sivil toplum hareketi de yeni ortaya çıktı. Ben geçen Salı günü gittiğimde parkın bir bölümünün kapatıldığını gördüm. Şimdi de orada duyarlılık yaratmak için özel bir hareket var. En çok da koşu grupları destek olmalı buna. Zira orayı kullanan bir sürü grup var.”

Daha sonra sözü grubun bir başka üyesi Güldem Bekler’e uzatıyoruz. O da, herkesin Rundamental’a girebileceğini ve yabancılık çekmeyeceğini anlatıyor. Yani, siz de bu koşu deneyiminin bir parçası olabilirsiniz!

“Rundamental, 2015 Ekim’de kuruldu. Biz düzenli olarak koşan, insanları motive etmek isteyen bir grubuz. Zaten düzenli yaptığında bir şeylerden sonuç alıyorsun. Bir de ‘Sadece koşmuyoruz’ diye de bir mottomuz var. O yüzden keyif alıyoruz.

“Gelen insanlar ‘Biz hiçbir zaman yabancılık hissetmedik’ diyor. Hiç hırsları yok, herkesin spor bilinci yüksek. Kimse birbirine hırslanmıyor, herkes kendini aşmaya çalışıyor. Herkesin kendi hedefleri var ve bunu aşmaya çalışıyor.”

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce