Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BisikletGeç Gelen Emeklilik…

Fransız Robert Marchand, 106 yaşında bisikleti bırakmaya karar verdi. Tecrübeli isim, çevresinin de tavsiyesi sonucu yeni rekorlar denemeyecek.

100 yaşını devirdikten sonra kırdığı rekorlarla dünyanın ilgisini üzerine çeken Robert Marchand, bisikletten emekli olmaya karar verdi. AFP’nin haberine göre Paris’in kuzeydoğusunda yaşayan Fransız isim artık yeni bir rekor denemeyecek ve zevk için bisiklet kullanacak. Komşusu Christian Bouchard, “Doktorları bundan sonra büyük eforlar sarf etmesini istemiyor” ifadelerini kullanırken Marchand’ın üyesi olduğu Cyclos Myrtriens kulübünün başkanı Alain Gutheron “Yeni bir rekorun peşinde koşmak büyük bir baskıyı ve pek çok fedakarlığı da beraberinde getiriyor. Eğer bundan sonra pedal çevirecekse bile, bu rahatlamak için, sadece eğlencesine olmalı” ifadelerini kullandı.

Marchand, geçen yıl Ocak ayında St-Quentin-en-Yvelines’deki velodromda özel bir deneme yapmış, bir saatte  22 kilometre pedallayarak 105 yaş üstü rekoru kırmıştı. Söz konusu rekor, velodromda bir saat boyunca alınan mesafe üzerinden hesaplanıyordu ve Marchand daha evvel 100 yaş üstünde iki kez bu hedefe ulaşmıştı. 2012’de ilk kez kırdığı rekoru, iki sene sonra saatte 25 kilometreden fazla mesafe giderek geliştirmişti.

Robert Marchand’ın 100 yaşını devirdikten sonra yaptıkları bilim dünyasının da ilgisini çekmiş, Fransa’daki Evry-Val d’Essonn Üniversitesi’nden profesör Veronique Billat, Marchand ile birlikte yaptığı çalışmalarla önemli bir bulguya ulaşmıştı. Buna göre, iki senelik yakın takip ve çalışma sonucunda Marchand’ın aerobik seviyesinin, Vo2Max (Vücudun oksijen taşıma ve kullanabilme kapasitesi) değerlerinin gelişmesi halihazırdaki kalıpların yıkılmasına yol açmış, insanın 50 yaşını devirdikten ve yaşlandıktan sonra da fiziksel olarak ilerleyebileceğini kanıtlamıştı.

New York Times’ta bu araştırmaya dair yayımlanan haberde Marchand’ın hayat öyküsüne ve tavsiyelerine de yer verilmişti. Fransız tecrübe itfaiyeci, bahçıvan ve çeşitli başka işlerde geçirdiği meslek yıllarında fiziksel antrenman yapmadığını, emekli olduktan sonra Paris banliyösündeki evi ve çevresinde pedallayarak kendisini geliştirdiğini ifade etmişti. Aynı şekilde araştırmada Marchand’ın dostlarıyla birlikte geçirdiği mutlu ve huzurlu yaşamında yoğurt, çorba, tavuk ve şaraptan oluşan sofrasının da etkili olduğu belirtilmişti. Ayrıca Marchand sigara içmediğini, fazla kahveden uzak durduğunu ve daha çok meyve ile sebzeyi tercih ettiğini uzun ve sağlıklı yaşamını merak eden farklı mecrada dile getirmişti.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

1159 Gün

1159 Gün

6 ay önce
İstasyon

İstasyon

9 ay önce
Rüya Gibi

Rüya Gibi

1 sene önce