Yüksek Voltaj

Rob Cross, finalde Phil Taylor'ı mağlup ederek yeni dart dünya şampiyonu oldu. Genç yıldızın yükseliş hikayesi ise son derece ilham verici.

3 Ocak 2018

Fotoğraf: Getty Images

Tam zamanlı elektrikçilik yapan Rob Cross 2016 yılında, dartın ikinci ligi olarak görülen BDO’nun dünya şampiyonasına katılmaya çalışmış ama elemeleri geçememişti. Zaten profesyonel seviyede dart oynamakla ilgili çok büyük hayalleri yoktu. Amacı işini yapmak, eşi ve üç çocuğundan oluşan ailesine bakabilmekti. Dart konusunda ne kadar yetenekli olursa olsun, son bir yılda yaşanacakları rüyasında dahi göremezdi.

Amcası Robert’ın ısrarları üzerine şansını bir kez de PDC elemelerinde denemeye karar veren Cross, ilk profesyonel maçını 3 Şubat 2017’de oynadı. Onu en çok şaşırtan şey, baskının yükseldiği profesyonel mücadelelerde sakin kalmayı başarabilmesiydi. Zira sezon içerisinde önce iki yıllık PDC tur kartını kazandı, ardından da önemli turnuvalarda boy göstermeye başladı. Hatta European Darts Open’da Michael Van Gerwen’i yendi. Bu; dünya 1 numarası Hollandalı için önemsiz bir mağlubiyet, Cross için ise devasa bir özgüven kaynağıydı. İkili PDC’nin en büyük turnuvalarından olan Avrupa Şampiyonası’nın finalinde de karşı karşıya gelecek ama Van Gerwen bir sürprize daha izin vermeyecekti.

Michael Van Gerwen ve Rob Cross, dartta geleceğin büyük rekabetlerinden birisini oluşturabilirler.

27 yaşındaki Rob Cross ilk profesyonel sezonunu öyle iyi geçirdi ki, bir sene önce televizyondan takip ettiği PDC Dünya Şampiyonası’na bu kez 20 numaralı seribaşı olarak katılmaya hak kazandı. Şimdiye kadar anlatılanlar bile onun için 2017’yi inanılmaz kılmaya yeterdi ama Cross’un başaracakları henüz bitmemişti. İlk dünya şampiyonasında arka arkaya Michael Smith, John Henderson ve Dimitri van den Bergh gibi kendisinden çok daha tecrübeli rakipleri saf dışı bırakarak yarı finale kadar çıktı. Bu noktada birçok otorite artık sürpriz yürüyüşünün bittiğini düşünüyordu çünkü rakibi bir kez daha Michael Van Gerwen’di…

Elektrikçilik geçmişi sebebiyle kendisine ‘Voltaj’ lakabını seçen Cross’un ise bambaşka planları vardı. Son dörtte dart tarihine geçen bir kapışma sonunda, (Michael Van Gerwen altı maç dartı kaçırdı) dünya 1 numarası ve son şampiyonu mağlup etti. Ardından da sezon bitiminde emekli olacağını açıklayan, tüm zamanların en büyüğü Phil Taylor’ı 17. ve son dünya şampiyonluğundan edecek muazzam bir final oynadı. Cross her ne kadar maç sonrasında efsaneyi bu şekilde emekli ettiği için mahcup olsa da, kupayı Taylor’la birlikte kaldıracak ve idolüne büyük bir saygı duruşunda bulunacaktı.

Rob Cross artık dartın yeni dünya şampiyonu. Kısa profesyonel kariyerinde 600.000 sterlinin üzerinde para kazandı ve şimdilerde elektrikçilik günlerinden çok daha zengin bir adam. Önümüzdeki sezon 10 oyunculu Premier Lig de olmak üzere tüm prestijli turnuvalarda boy göstercek, hatta ciddi şampiyonluk favorilerinden birisi olacak. Dünya şampiyonası finalinde mağlup ettiği Phil Taylor ise onu kendi muazzam gençlik günlerine benzetiyor. Bu, geçtiğimiz sene pub’larda dart oynayan birisi için hiç fena bir yükseliş değil…

Aras YETİŞ

Aras YETİŞ
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun oldu. 2015'ten beri Eurosport Türkiye'de spikerlik ve Socrates'te editörlük yapmakta. Tenis ve snooker'la ilgileniyor.

  • BUNLARA DA BİR GÖZ ATIN