Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

RIO 2016Rio’nun Boş Koltukları

2016 Rio'da hemen hemen her müsabakada görmeye alıştığımız boş koltukların sebebi ne?

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda perdenin kapanmasına birkaç gün kaldı. Geriye dönüp bakıldığında zika virüsü, sağlığı tehdit eden su kaynakları ve çeşitli sporcular ile gazetecilerin de mağdur olduğu soygun vakaları, 2016 Rio denince akla gelecek olumsuz noktalardan birkaçı. Dünyanın en büyük spor organizasyonunda çok tartışılan noktalardan bir diğeri de müsabakaların yapıldığı salonlardaki boş koltuklar.

Yetkililer satışa çıkarılan biletlerin yüzde seksene yakınının tükendiğini ve koyulan hedeflerin üzerine çıkıldığını savunsa da, The Associated Press’in yaptığı araştırmaya göre, kapanış seramonisi de dâhil Rio’daki son 100 seansa ait biletlerin yarısı halen satışta ve taliplerini bekliyor. Elbette başta da not düştüğümüz Zika tehdidi ve art arda çıkan soygun ile gasp haberlerinin yurt dışından gelmesi beklenen sporseverler için ayrılan biletlerin satışını sekteye uğrattığı bir gerçek.

Bölgedeki yerel halk için ise olimpiyat mücadelelerini yerinde takip etmemenin farklı sebepleri var. Bazı maçların çok erken ya da çok geç saatte bitmesi bu etkenlerden sadece biri. Birtakım sporlardaki bilet fiyatlarının yüksek olması da ekonomik olarak en iyi günlerini geçirmeyen Brezilyalıları oyunları salonda takip etmek yerine televizyon başında izlemeye itiyor. İnternet yayıncılığı sayesinde, salona gidip tek bir spora bağlı kalmak yerine aynı anda birden fazla sporu ekran başında takip edebilme imkânı farklı sporlara yakınlık duyan sporseverler için daha cazip gelmiş olabilir.

Satılan ya da dağıtılan biletlere rağmen ortaya çıkan boşluklar için ise farklı cevaplar aramak gerek. Örneğin Rio’daki ihtiyaç sahibi çocuklara ücretsiz dağıtılan biletlerin yüzde 55’i kullanılmamış. Erken satın alım avantajlarından yararlanan sporseverlerin de yüzde 11’i, çeşitli nedenlerle müsabakalara gitmeyi tercih etmemiş.

Rio’daki bir grup insan ise biletleri yalnızca Olimpik Park’a girip alışveriş yapabilmek için tercih etmiş. Herhangi bir Olimpiyat müsabakasına biletiniz olmadan Olimpik Park’a girmeniz mümkün değil. O atmosferin havasını soluyup resmi hatıra eşyalarının satıldığı dükkanlara ulaşmak adına hiç takip etmese de güreş ya da halter gibi bilet fiyatları nispeten ucuz olan etkinliklerden bilet almayı seçenlerin sayısı hiç de az değil. Bu durum da bilet satışına oranla doluluk oranlarının düşük seviyede kalmasını açıklayan bir başka unsur.

Sonuç olarak tüm bu unsurlar birleşince, 1500 metre kadınlar finalinde Olimpiyat Stadyumu’nun yaklaşık dörtte birinin dolması da, Brezilya’nın en gözde sporu olan futbolda final maçının pahalı koltuklarının hala taliplerini beklemesi de açıklığa kavuşuyor. Her ne sebeple olursa olsun, Güney Amerika kıtasında düzenlenen ilk olimpiyat olma özelliği taşıyan 2016 Rio’nun ardında bırakacağı satır başlarından biri de kuşkusuz bu boş koltuklar olacak.

Kaynak: The Associated Press

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

En Zor Karar

En Zor Karar

5 sene önce
O AN

O AN

5 sene önce