Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Fransa Bisiklet Turu 2015GündemRenkli Rüyalar Yarışı

Fransa Turu denince akla gelen ilk şeylerden biri, herkesin peşinde olduğu mayolar. Sarı, yeşil, kırmızı-beyaz... Peki bu renkler ne ifade ediyor?

İnternetini yeni açanlara: Yeni Başlayanlar İçin Yol Bisikleti

Fransa Turu, 4 Temmuz’da Utrecht’ten start alacak. Bisikletin en büyük sahnesine, artık klasikleşen mayo renklerinin arka planına bakarak ısınıyoruz.

Sarı Mayo – Genel Klasman
Sarı mayonun hikâyesini bulmak için çok dolambaçlı düşünmeye gerek yok. Tirajları pek iyi gitmeyen L’Auto gazetesini ayağa kaldırma adına yapılan toplantılardan birinde yükselen “Fransa’da bir yarış düzenleyelim” fikri, Tour de France’ın başlamasına kadar uzanmıştır. Yarış 1903’ten 1919’a kadar sarı mayo olmadan organize edilirken, gazetecilerin yarış liderini tanıyamadıkları yönündeki serzenişine, kurucu Henri Desgrange cevap verir. Lider artık farklı bir mayo giyecektir. Renk seçiminde yardıma yetişen, L’Auto gazetesinin sarı sayfaları olur. Tarihte ilk olarak Eugene Christophe tarafından giyilen mayonun sarısı, belki de şimdilerde bisiklet dünyasının en bilinen rengi.

Kırmızı-Beyaz Benekli Mayo – Dağların Kralı
Yarışların kaderi genellikle dağlarda çizilse de Fransa Turu’nun Dağların Kralı Mayosu, çok geniş bir tarihsel birikime sahip değil. İlk olarak 1975’te sahibini bulan polka-dot mayonun renkleri ve desenini getiren nokta ise tamamen duygusal! Mayonun sponsoru, kırmızı – beyaz benekli çikolata ambalajlarıyla tanınan Chocolat Poulain olunca ambalaj, mayo hâline geliyor. Bu tatlı mirasın hâlâ korunduğunu da söyleyelim.

Yeşil Mayo – Puan Klasmanı
Söz konusu, Puan Klasmanı’ndaki liderin taşıdığı yeşil mayo olduğunda da çok farklı bir senaryo yok. Organizatörler farklı bir noktayı sebep gösterse de yeşil mayo da rengini sponsor destekli bulanlardan.

1953’te, Le Tour’un 50. yılı vesilesiyle yapılan yeniliklerden biri, sprinter isimlerin uğruna mücadele edeceği yeni bir mayonun yarışa dahil edilmesiydi. Bu mayonun rengi için yeşil tercih edilmiş, organizasyon ‘umudun rengi’ olduğu için yeşili seçtiğini belirtmişti. Gözden kaçan nokta ise mayonun sponsorunun bir çim biçme makinesi üreticisi olmasıydı! Mayo 1968’de kısa süreliğine kırmızı renge bürünse de, günümüze olan yolculuğunu yeşilin farklı tonlarıyla tamamladı.

Beyaz Mayo – En İyi Genç Bisikletçi
En iyi genç bisikletçiyi ödüllendiren beyaz mayo, ilk döneminde yalnıza neo-pro’lar(profesyonel kariyerinin ilk iki yılında olan bisikletçiler) tarafından elde edilebilirken, bugünlerde 25 yaşın altındaki herhangi bir isim tarafından kazanılabiliyor. Mayonun beyaz olmasının sebebi, efsaneye göre temiz bir sayfa, temiz bir kariyer düsturundan geliyor. Ancak işler her zaman beklendiği gibi gitmiyor. 1999’da bu klasmanın zirvesine yerleşen Benoit Salmon, tezimize bir örnek teşkil edebilir. Fransız bir sporcu olarak, Fransa Turu’nda ‘en iyi genç’ unvanını alması elbette hakkındaki beklentileri tavana çekti. Ancak Salmon’un beklenen parlamayı yapamayan kariyeri, sessizce bitmeye mahkum kaldı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kontrol

Kontrol

23 saat önce
Kürkçü Dükkânı

Kürkçü Dükkânı

23 saat önce
General Dusko

General Dusko

1 hafta önce