Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarRehber: 2018 Dünya Ralli Şampiyonası

2018 Dünya Ralli Şampiyonası sezonunda geçen sezona göre neler değişir, neler aynı kalır? Hangi yarışlar nereden izlenmeli ve kimlere dikkat etmeli? Türkiye’nin de 8 yıl aradan sonra takvime dahil olacağı WRC ile ilgili pek çok bilgi bu rehberde.
Atahan Cankan2 sene önce

2018 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), bu hafta sonu Monte Carlo’da koşulacak yarışla başlıyor. Ford, Hyundai, Toyota ve Citroen’in yakın mücadelesiyle geçen 2017 sezonunun ardından, bu dört markanın 2018’de birbirlerine daha da yakın olması bekleniyor. Türkiye’nin de 13-16 Eylül tarihleri arasında Marmaris’te düzenlenecek yarışla 8 yıl aradan sonra takvime dahil olacağı WRC, yeni sezonda da çok şeye gebe.

‘‘2018 WRC sezonunda geçen sezona göre neler değişti, neler aynı kaldı? Yeni sezondan neler beklemeliyiz?’’ Doğrusu bu sorulara kesin bir cevap verebilmek için sezonun dördüncü ayağı olan Fransa Rallisi’ne kadar beklemek zorundayız. Zira sırasıyla Monte Carlo, İsveç ve Meksika rallilerinin her biri farklı karakteristiğe sahip yarışlar olduğu için, ancak bu yarışları izledikten sonra sezonun genel gidişatı hakkında fikir sahibi olabileceğiz. Malum, WRC takımlarının kış testleri Formula 1 ya da diğer pist serilerindeki gibi takip edilemediği için, ocak ayında peşin yargıda bulunmak da zorlaşıyor. Ancak geçen sezon izlediğimiz görüntüye bakacak olursak yukarıda sayılan dört takımın birbirine çok yakın olması kuvvetle muhtemel.

Geçen sezona baktığımızda hem dayanıklılık hem de hız bakımından Ford’un diğer üç takımdan az farkla da olsa daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu küçük fark, Ogier gibi göz ardı edilmemesi gereken bir etkenle birleşince hem Ford hem de Ogier, zorlandıkları sezonda şampiyonluğa ulaşma başarısı göstermişti. WRC’deki ilk sezonunu geçiren Toyota, yeni bir yapılanmaya giden Citroen ve her sezon bir öncekinden daha da iyi olan Hyundai normal şartlarda gayet makul bir sezon geçirseler de, küçük nüansların belirlediği şampiyonluk yarışında rakiplerine ayak uyduramadılar. Bu sezon bu üç takımın geçtiğimiz sezondan daha iyi olması beklenebilir/beklenmeli ancak M-Sport’un da çok sıkı bir kış arası geçirdiğini unutmamak lazım.

Takvim

2018 Dünya Ralli Şampiyonası takviminde geçtiğimiz yıla kıyasla tek büyük değişiklik Polonya Rallisi’nin yerine Türkiye Rallisi’nin eklenmesi oldu. 8 yıllık aranın ardından Marmaris’le takvime dönen Türkiye, WRC’ye 13-16 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Hangi Yarışları Nereden İzlemeli?

Bu soru geçen sene sorulsaydı pek bir anlam ifade etmezdi. Çünkü organizasyonun online yayın organı WRC+, bir rallide en fazla 3 saatlik bir yayın akışı ve yanında araç içi görüntü sağlayabiliyordu. Ülkemizde de Ntvspor, önceki yıllarda olduğu gibi yayın haklarını satın almayınca WRC+, ralli severler için tek opsiyon olarak kaldı. Bu sezon da WRC’nin Türk televizyonlarında yayınlanması konusunda herhangi bir yayın organından bilgilendirme yapılmadı. Ancak WRC+ büyük bir devrim yaparak 13 rallinin de tüm etaplarını canlı yayınlayacağını duyurdu, ki bu, yarış başına yaklaşık 30 saatlik bir canlı yayın demek. Bu fırsattan aylık 5 Euro karşılığında yararlanabileceğinizi de belirtelim.

Monte Carlo Rallisi

Aynı zamanda sezon açılışı olan Monte Carlo Rallisi, bizlere yine eşsiz bir hafta sonu geçirtecek gibi duruyor. Karın güneşle, asfaltın buzla buluştuğu Monte Carlo, her sezon olduğu gibi şaşalı bir sezon açılışına hazırlanıyor. 25 Ocak’ta Thoard-Sisteron arasındaki gece etabıyla başlayıp 28 Ocak’ta La Cabanette-Col de Braus arasındaki power stage’le sona erecek olan Monte Carlo Rallisi; değişken hava koşulları karşısında en doğru ayarları ve lastik seçimini yapan pilotları ödüllendirirken; diğerlerini boynu bükük bir şekilde İsveç’e uğurlayacak.

Türkiye Rallisi

Yeni yarışlar her zaman ilgi uyandırır. Türkiye her ne kadar daha önce WRC’ye ev sahipliği yapsa da bu, 2018 takvimi için yepyeni bir yarış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kaldı ki Türkiye, önceki WRC tecrübelerinde parkur olarak Marmaris’i değil, Antalya ve İstanbul’u kullanmıştı. Son yıllarda Avrupa Ralli Kupası ve Balkan Kupası’nın da uğrak durağı olan Marmaris, seçilebilecek en doğru yerdi. Biraz deniz, biraz kum, biraz da toz bulutu görmek isteyenler 13-16 Eylül’de Marmaris’in yolunu tutabilir. O tarihte kavurucu sıcaklar da oraları yavaştan terk etmeye başlamış olur, e daha ne olsun?

Finlandiya Rallisi

‘’Bin Göller Ülkesi’’ olarak da bilinen Finlandiya’ya neden bu ismin verildiğini, en iyi Finlandiya Rallisi’ni izleyerek anlayabilirsiniz. Ormanları ve gölleriyle izleyenlere doğal bir görsel şölen sunan Finlandiya Rallisi, eşsiz karakteri nedeniyle yabancı pilotlar için kazanması oldukça zor bir yarış. Nitekim bu seneye kadar düzenlenen 66 yarışın 54’ünde Fin pilotlar podyumun en üst basamağında kendilerine yer buldular. Aynı zamanda takvimin en hızlı yarışı olan Finlandiya Rallisi, en ufak hatayı affetmeyen bir yapıya sahip. Sezonun en güzel ve en özel etaplarından birkaçını izlemek isteyenler 26-29 Temmuz arasında WRC+ karşısındaki yerlerini mutlaka almalı.

Kimlere Dikkat Etmeli?

Ott Tanak (Toyota)

Ford’la geçirdiği başarılı 2017 sezonunun ardından Toyota’ya geçen Ott Tanak, bu sezon ayrı bir ilgiyle izlenilmesi gereken pilotların başında geliyor. Geçtiğimiz sezon kariyerinin ilk galibiyetini İtalya Rallisi’nde alan Eston pilot, sezon boyunca iyi bir görüntü sergilemesine rağmen Ogier’in gölgesinde kalmış ve sezonu üçüncü sırada tamamlamıştı. Hem kendisinin lider olabileceği bir takıma gitmek istemesi; hem de M-Sport’un, öz kaynağı Elfyn Evans’ı Ogier’in yanında yarıştırmaya sıcak bakmasıyla Toyota’nın yolunu tutan Tanak, bu sezon da Neuville ile birlikte Ogier’in başını fazlasıyla ağrıtacak gibi duruyor.

Esapekka Lappi (Toyota)

Her sezon üzerine koyarak ilerleyen Esapekka Lappi, 2018’de de adından sıkça söz ettirecek. Tıpkı Tanak gibi geçtiğimiz sezon kariyerinin ilk galibiyetini elde eden genç pilot, ilk tam WRC sezonunda Tanak ve Latvala gibi iki tecrübeli isimle yarışacak. Geçen sezon kendi evinde kazandığı yarış her ne kadar kariyeri için önemli bir dönüm noktası olsa da, Lappi’nin geleceğini asıl çizecek olan, bu sezon gösterdiği performans ve takımına kazandıracağı puanlar olacak. Etap ve yarış galibiyetleri, doğru zamanda doğru yerde olduğu sürece mümkün ancak bundan da önemlisi, takım arkadaşları Tanak ve Latvala’ya karşı neler yapacağı. Son 3 sezonda bize izlettiklerinden yola çıkarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, Lappi kendisine güvenenleri yarı yolda bırakmayacak.

Elfyn Evans (Ford)

Yaklaşık 4 yıldır ‘’ha oldu ha olacak’’ gözüyle bakılan ancak geçen sezona kadar iyi yaptığı şeyleri tek bir takvim yılına koyamayan Evans, 2017’de gösterdiği etkileyici performansının ardından bu sezon da kendisine M-Sport’ta yer bulmayı başardı. Geçtiğimiz sezon kariyerinin ilk galibiyetini kendi seyircisi önünde alan Galli pilot, 2018 sezonuna Ogier’nin yanında ikinci pilot olarak giriyor. 2018’deki hedefini şampiyonluk olarak belirleyen Evans, bu hayalini gerçekleştirmek için biraz daha beklemek zorunda kalabilir ancak bu sezon Ogier’e karşı göstereceği performans kariyerinin gidişatı için önemli bir referans noktası olacak.

Andreas Mikkelsen (Hyundai)

2016 sezonunun sonunda Volkswagen’in spordan çekilmesiyle açıkta kalan ve 2017’de Skoda, Citroen ve Hyundai arasında bölük pörçük bir yıl geçiren Andreas Mikkelsen için 2018, yeni bir başlangıcı ifade ediyor. Henüz ‘’genç’’ sayılabileceği 2014-2016 arasında Alman temsilcisinde gösterdiği performansla göz dolduran Mikkelsen bu sezonu, geçtiğimiz yıllarda performans olarak kendisine en yakın pilotlardan biri olan Neuville’le tam zamanlı olarak geçirecek. Bir yıl gecikmeli de olsa olabileceği en iyi yerde ve bu sezonun, kariyerinin istikbali için ne anlam ifade ettiğinin farkında. Mikkelsen, kesinlikle 2018’e damga vurmaya aday isimlerden biri.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Marka

Marka

3 gün önce
Aynanın İçinden

Aynanın İçinden

1 hafta önce
Clijsters Yeniden

Clijsters Yeniden

2 hafta önce