Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemRed Bull Homerun’a Kayıtlar Devam Ediyor

8 Şubat’ta binlerce ekstrem spor ve adrenalin tutkununu bir araya getirecek olan Red Bull Homerun kayıtları devam ediyor!

Kış sporları açısından dört yanı karlı zirvelerle dolu Türkiye, 2020 yılının en büyük kış sporu etkinliğine hazırlanıyor. Dünyada ilk defa dört kayak merkezinde birden gerçekleşecek olan Red Bull Homerun, 8 Şubat’ta binlerce ekstrem spor ve adrenalin tutkununu bir araya getirecek. Kartalkaya, Uludağ, Erciyes ve Palandöken’de gerçekleşecek olan Red Bull Homerun’da yarışmacılar birbirinden yaratıcı kostümleri ile heyecanlı bir mücadele verecek. Audi’nin sponsorluğunu üstlendiği ve Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Red Bull Homerun’da eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenler için kayıtlar redbull.com.tr/homerun adresinden devam ediyor.


Kayak sporu neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Kayak, uzun süre ulaşım, taşıma ve askeri amaçlı olarak kullanıldı. Bundan 5 bin yıl önce, karın üzerinde ilerleyebilmek için ağaçtan yapılmış ve katran ya da deri ile kaplanmış kayaklar kullanılıyordu. Her ne kadar ilk başlarda hedefi farklı olsa da kayak, eğlence unsuru olarak da hayatımızda hep yerini aldı. 1800’lü yıllardan itibaren Avrupa ülkelerinde kayak yarışları düzenlenmeye başlanması da bu eğlence anlayışının bir sonucu idi. Türkiye de elverişli coğrafi yapısı sayesinde kar ve kış sporlarıyla her zaman çok haşır neşir bir ülke oldu. Son yıllardaki tesisleşme hamlesiyle bu ilişki yeni bir boyut kazandı. 

Türkiye’de spor ve eğlence arzusu ile popüler olan kayak ve snowboard’un geçmişi çok eskiye dayanıyor. Özellikle son yıllarda çok ilgi gören Snowboard, Anadolu’da özellikle de Rize’de 18’inci yüzyıldan beri ulaşım amacıyla kullanılıyor olduğuna dair bilgiler ortalıkta dolanmakta. Ama zamanında buna snowboard denmemiş de ‘üzme tahtası’ denmiş. Rize’nin Meşe (eski adıyla Petran) Köyü’nde insanlar, dağ eteğinin altındaki pazara gitmek için bu üzme tahtasını kullanırlarmış. Sonrasında da aldıkları torbaları yukarı çıkarmak için. Ucuna bağladıkları ip de bu yüzdenmiş. Halen Meşe Köyü’nde Petranboard Şenlikleri yapılmaya devam ediyor.

Kayaktaki kırılım ise 1930’ların başında başladı. 1933 yılından sonra başta Bursa Uludağ olmak üzere, kayak merkezleri ciddi birer cazibe merkezine dönüşmeye başladı. Galatasaray Lisesi öğretmenlerinin başlattığı Uludağ’da kayak akımı, Türkiye’nin kayakla olan ilişkisinin genişletti. Bursa’dan Erzurum’da, Erzurum’dan Kayseri’ye, Kayseri’den de tüm Türkiye’ye kayak yayılmaya başladı.

Türkiye’nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine hemen hemen her bölgesinde kayak yapılabilmesi, spora yansımasa bile eğlence kayağına ciddi bir katkı sağladı. Kış sporlarına yatırım yapan markalar da bu etkiyi artırdı. Örneğin Red Bull,  geçen sene Red Bull Kar Havuzu etkinliğini yapmıştı. 2020’de ise Red Bull Homerun ile dağları ele geçirmeye hazırlanıyor.

Sadece 2020’nın değil belki de Türkiye’nin son yıllardaki en büyük kış sporu etkinliği Red Bull Homerun olacak. Dünyanın en önemli kayak merkezlerinde 10 yılı aşkın süredir düzenlenen organizasyon, dünyadaki örneklerinden tek bir farkla 8 Şubat’ta ülkemize geliyor. Dünyada sadece 1 kayak merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye’yi adeta baştan sona saracak. Audi’nin sponsorluğunda 8 Şubat Cumartesi günü Bolu Kartalkaya, Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes ve Erzurum Palandöken’de binlerce ekstrem spor ve adrenalin tutkunu hem yarışacak hem de eğlenecek. 

Dünyada ilk defa dört kayak merkezinde birden gerçekleşecek olan Red Bull Homerun’a katılmak için kayıtlar başladı. Kısa sürede yaklaşık 1000 katılımcıya erişen organizasyonda yer almak isteyen herkes, kayıtların devam ettiği redbull.com.tr/homerun adresine başvurabilecek. 

Red Bull Homerun’ın formatı olağan bir kış sporu etkinliğinden farklı. Hatta biraz Le Mans 24 Saat yarışını andırıyor. Çünkü yarışmacılar, kayaklarını ve board’larını kullanmadan, önce 200 metre koşmak ve ekipmanlarını bulmak zorunda. Tabii orijinal ve yaratıcı kostümler giyecekleri için koşmak da öyle kolay olmuyor. Tüm engelleri aştıktan sonra ekipmanlara ulaşanlar için ise yarış heyecanı başlıyor. 

Red Bull Homerun kayak ve snowboard olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Her kategorinin kadın ve erkek birincilerinin yanı sıra en yaratıcı ve eğlenceli kostüme sahip olan yarışmacıları da sürpriz ödüller bekliyor. Tabii binlerce kişinin aynı anda hem yarışı hem de eğlendiği bir etkinliğin önemli kuralları da olmak zorunda. Red Bull Homerun’da en önemli kural katılımcıların birbirlerine kasten temas etmemeleri ve çok eğlenmeleri.

Red Bull Homerun, gerek yarış mantığı gerekse de eğlencesiyle sadece amatör değil profesyonel olimpik sporcuların da her zaman dikkatini çekti. İsviçre’nin Olimpik snowboard sporcusu Markus Keller, 2004 Dünya Gençler Şampiyonu, Alp Kayağı Dünya Şampiyonası’nda 2007’de gümüş, 2011’de de bronz madalya kazanan İsveçli Hans Olson, Britanya’nın en önemli serbest stil kayakçısı ve Red Bull sporcusu Paddy Graham, dünyanın en yetenekli serbest stil kayakçılarından biri olan, 15 yaşında kariyerinin ilk X-Games madalyasını 15 yaşında kazanan Red Bull sporcusu Torin Yater-Wallace gibi isimler de bu organizasyon sayesinde hem yarışıp hep de eğlencenin tadına vardılar.

İnsan tarihi kadar eski olan kayak sporuna ve eğlencesine yeni bir soluk getiren Red Bull Homerun, 8 Şubat’ta kayak merkezlerini ele geçirmeye hazırlanıyor. Tabii ki binlerce katılımcının katkısıyla.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Oyuna Katılmak

Oyuna Katılmak

2 gün önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

2 ay önce
Yeni Prens

Yeni Prens

4 ay önce