Olimpik Notlar #5

2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'nda bugün neler oldu? Hangi ülke ve sporcuların madalya hasreti sona erdi? Mustafa Taha sizin için derledi.

13 Şubat 2018

Foto: Getty Images

2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları, 25 Şubat günü gerçekleşecek kapanış törenine dek spor gündeminin en önemli başlıklarından biri olacak. Mustafa Taha, günbegün hazırladığı notlarla 2018 PyeongChang’de günün öne çıkan olaylarını derliyor.


-PyeongChang 2018’in üçüncü gününde gündem olumsuz hava koşullarıydı. Alp disiplini kadınlar dev slalom mücadelesi olumsuz hava koşulları nedeniyle perşembeye ertelendi. Bununla da sınırlı kalmadı olumsuz hava koşullarının etkisi… Snowboard kadınlar slopestyle’da madalyalar sahiplerini bulsa da herkes rüzgarın olumsuz etkisinin bu kadar yoğun hissedildiği bir ortamda finallerin yapılmasını eleştirdi. Podyuma çıkan üç sporcu, Jamie Anderson, Laurie Blouin ve Enni Rukajarvi yarışmayı ertelemediği için FIS’i sert dille eleştirdi. Sporcuların zorluk derecesi yüksek hareketleri denemekten kaçındığı slopestyle finalinde 80 puanı geçen tek sporcu da altın madalyayı kazanan Anderson oldu.

-Biatlonda kadınlar ve erkekler takipte madalyalar sahiplerini buldu. Martin Fourcade dün podyum görememenin acısını bugün altın madalya kazanarak çıkartırken, Ole Einnar Bjorndalen’in Norveç takımı üzerindeki laneti bugün de devam etti. Norveçliler arasında en iyi derece dördüncü olan Tarjei Boe’den geldi. PyeongChang 2018’in en büyük hayalkırıklıklarından biri Johannes Thingnes Boe oldu. Dün 31’nci olarak sprint yarışını bitiren Boe, bugünü de dünün dezavantajı ile 21’nci sırada tamamladı. Kadınlar takipte ise sprint yarışında olduğu gibi Laura Dahlmeier altın madalyayı kimseye bırakmadı.

-Günün en önemli olaylarından biri Ireen Wust’un kadınlar 1500 metre sürat pateninde kazandığı altın madalya ile 10’ncu olimpiyat madalyasına ulaştı ve olimpiyat tarihinin en başarılı kadın sürat patencisi oldu. Hollandalılar ilk günün ardından bugün de üçleme yapmaya çok yakındı. 1500 metrenin son eşleşmesinde Miho Takagi elde ettiği dereceyle gümüş madalyanın sahibi oldu ve Hollanda’nın üç günde ikinci kez podyumu kapatmasını engelledi.

Maren Lundby, altın madalyasını böyle kutladı.

-Norveçliler biatlonda bulamadıkları altını kadınlar kayakla atlamada elde etti. Maren Lundby normal tepede Katharina Althaus ve Sara Takanashi’yi geride bırakıp olimpiyat şampiyonu oldu.

-Erkekler mogulsta ise Mikael Kingsbury nihayet olimpiyat altınına ulaştı. Kanadalı, yedi yıldır dünya 1 numarası olmasına karşın kariyerinin ilk olimpiyatında dört yıl önce Soçi’de vatandaşı Alexandre Bilodeau’nun gerisinde kalmış ve gümüş madalya ile yetinmişti. PyeongChang’da ise istediğini elde etmeyi başardı.

-Buz pateninde de PyeongChang 2018’in ilk madalyaları sahiplerini buldu. Beş ülkenin katıldığı buz dansı serbest dansta Tessa Virtue-Scott Moir Kanada’ya günün bir diğer altın madalyasını kazandırdı.

-Kadınlar buz hokeyinde Kore takımının siyasi başarı yanında sportif başarı da elde etmesini umuyordu herkes. Fakat bu, ne yazık ki gerçekleşmedi. Açılış maçında İsviçre’ye 8-0 yenilen Koreli kadınlar, ikinci karşılaşmalarında İsveç’e de aynı skorla mağlup oldu. Geçen pazar hazırlık karşılaşmasında karşı karşıya gelen iki takımın mücadelesinden İskandinavlar 3-1 galip ayrılmıştı. Olimpiyat mücadelesinde ise İsveç işi daha sıkı tutarak farklı kazandı. Böylece Kore’nin final turuna kalma şansı kalmadı. Japonya ile oynayacakları son grup maçı ise tarihi ve prestij açısından büyük önem taşıyor. Dünya 9’ncusu Japonya’nın dünya sıralamasında Güney Kore’den 13, Kuzey Kore’den 16 basamak daha yukarıda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca Kore takımı kadınlar buz hokeyimde mücadele eden takımlar içerisinde fiziksel olarak en dezavantajlı ekip. Boy ortalaması 1.60m olan takım PyeongChang’da mücadele eden ülkeler içerisinde bu kategoride en kısa ekip konumunda…

Mustafa Taha

  • BUNLARA DA BİR GÖZ ATIN