Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolGündemYorumPlatini Krizi

FIFA'nın başındaki soruşturmalara son halka olarak Michel Platini eklendi. Birkaç soruda futbolun yönetimsel zirvesinde neler olduğuna bakıyoruz.

Olympique Lyon ve Paris Saint-Germain’in Şampiyonlar Ligi maçları gündemde olabilir ama 30 Eylül tarihli L’Equipe kapağına farklı bir açıdan bakmayı tercih etti. UEFA’nın başındaki Michel Platini ilk sayfaya taşınırken, FIFA’nın tepesinde dolaşan soruşturma ve skandallar Fransız ismi de işaret ediyordu.

İddia, önceki seçimde FIFA başkanlığı için aday olan ve Blatter’in en büyük rakibi olarak gözüken Michel Platini’nin Şubat 2011’de 1.3 milyon sterlin karşılığında yarıştan çekildiği yönünde. 2022 Dünya Kupası ev sahipliğinin Katar’a verilmesi sürecinde çokça tartışılan Sepp Blatter, Platini’nin çekildiği seçimde bir kez daha başkan olmuştu.

L'Equipe: "Platini tehlikede"
L’Equipe: “Platini tehlikede”

Platini açığa çıkan son iddiaların ardından yaptığı açıklamada, hesabına geçen 1.3 milyon sterlinin FIFA’ya sunduğu danışmanlık hizmetinden geldiğini söylüyor. Telegraph tarafından “FIFA’nın baba-oğlu” olarak tanımlanan ikiliden Platini, 1998 ile 2002 yılları arasında FIFA için çalışmıştı.

1.3 milyon sterlinlik ödemenin tamamen o günlere ait olduğunu söyleyen Platini durumu, “Yalnızca 1998-2002 arasında anlaştığımız miktarı aldım. Ödeme 2011’de yapıldı çünkü FIFA ile öyle anlaşmıştık. Blatter bana ilk aşamada maaşımı alamayacağımı çünkü kurumun o dönemde elverişli bir finansal duruma sahip olmadığını söyledi. Yine de ona olan güvenim tamdı” ifadesiyle özetledi.

FIFA’nın resmi internet sitesindeki dökümanlar, 1999-2002 arasında kurumun 84 milyon sterlinlik gelir fazlalığına sahip olduğunu gösteriyor. Platini’nin açıklamaları rakamlarla birleşince kimilerine göre “komik” olsa da Die Welt Gazetesi hem Platini hem de Blatter’in görevlerinin de askıya alınabileceğini söylüyor. Peki süreç nereye gidiyor, birkaç soruda bakıyoruz.

Komedyen Simon Brodkin'den Sepp Blatter'e...
Komedyen Simon Brodkin’den Sepp Blatter’e…

Sepp Blatter neyle suçlanıyor?
Blatter’in FIFA başkanı olarak görevi, kurum için en iyiye göre hareket etmek. Ancak Blatter FIFA’ya ait parayı kötüye kullanmak ve rüşvet almakla suçlanıyor.

Platini’ye 2011’de yaptığı ödeme veya 2005 yılında Dünya Kupası’nın yayın haklarını olması gerekenden daha az bir miktara eski başkan yardımcısı Jack Warner’a satması bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

Warner’ın, “görevini kötüye kullanma” gerekçesiyle futboldan ömür boyu men cezası aldığını da hatırlatalım.

Seçimler ne zaman yapılacak?
26 Şubat 2016, seçimlerin tarihi olarak gözüküyor.

Adaylık başvurularının resmi olarak tamamlanması için son gün ise 26 Ekim. Özellikle Platini ve Blatter hakkında çıkan son iddialarla birlikte aday sayısının artması bekleniyor.

Ancak son olayların kazançlı çıkan ismi Prince Ali bin al-Hussein olarak gösteriliyor.

Güzel günler geride mi kaldı?
Güzel günler geride mi kaldı?

Platini yeniden FIFA başkanlığı için aday olabilecek mi?
Platini yeniden aday olma konusunda oldukça güvenli gözüküyor. Hatta Avrupa ve Asya’nın yanında Kuzey ve Güney Amerika’daki 209 FIFA ülkesi üyeden en az 100 oy aldığı şimdiden dedikodular arasında.

Ayrıca 1990’larda yanında çalıştığı Blatter’den kurumun işleyişini öğrendiğini de söylemek mümkün. Platini’nin yeniden güvenilirlik kazanması gerektiği de kesin.

Olası bir ceza durumunda yönetimi kim devralacak?
Kural kitabına göre Blatter’in istifa etmesi veya görevden ihracı durumunda başkan yardımcısı geçici olarak yönetimin 1 numaralı adamı olacak.

Blatter’le yolları 2002’de kesişen Issa Hayatou, Kamerun Futbol Federasyonu çıkışlı ve 1998’den bugüne Afrika Futbolu Konfederasyonu’nun (CAF) başındaki görevine devam ediyor.

Yeni başkan olmaması hâlinde, 26 Şubat’taki seçimler Hayatou’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

İlk Adım

İlk Adım

2 gün önce
Karakter

Karakter

4 gün önce
Kimlik

Kimlik

7 gün önce