Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Basketbol“Pişman olmazsınız”

Sasha Djordjevic'e göre her şeyi Zeljko Obradovic'e bırakmalı ve arkamıza yaslanmalıyız.

Sırbistan Milli Takımı’nın koçu ve Avrupa basketbol efsanesi Aleksandar Djordjevic’le finalin ertesi günü, kahvaltıda buluştuk.

Euroleague’in Efsaneler programı kapsamında Madrid’de bulunan Djordjevic’in oyunculuk ve antrenörlük kariyerini değerlendirdiği söyleşinin devamı Socrates Dergi‘de olacak. Sasha’nın Fenerbahçe Ülker’i değerlendirdiği kısımsa alt tarafta.

Real Madrid’in şampiyonluğunu bekliyor muydunuz?
Evet. Üç yıldır istikrarlı olarak zirveye oynadılar ve işte yaptıkları yatırımın karşılığı. Burada. Dün gece Madrid’de ellerinde yükseldi. Pablo Laso ekran önünde, Alberto Herreros da arka planda olağanüstü iş çıkarttı. Avrupa’nın en iyi dış oyuncuları onlarda. Ligin en keyif verici basketbollarından birini oynuyorlar. Başarılı olmalarını bekliyordum çünkü çok uzun yıllardır bu kupayı hak ediyorlar.

Real Madrid maçındaki hakemlerden şikayetçi olan Fenerbahçe taraftarlarıyla, hafta sonundaki bir etkinlikte uzun süre sohbet ettiniz. Sürekli gülümseyerek “Sabır, sabır, sabır” dediğinizi hatırlıyorum. Fenerbahçe Ülker projesinin devamından beklentileriniz neler?
Basketbolda bazı kurallar vardır. Bunlardan biri, adım adım ilerlemeniz gerektiğidir. Basamakları hızlıca atlayamazsınız. Fenerbahçe Ülker, iki yıl önce Zeljko Obradovic’e takımın başına geçirerek ilk adımı attı. Geçen yıl, takım Obradovic’in taleplerini anlama ve Zeljko da oyuncularını tanıma şansı buldu. Bu ikinci adımdı. Şimdi de Final Four’a kalarak üçüncü adımı atmış oldular. Bu kadar uzun bir yol, üç adımda biter mi?

Zeljko Obradovic, hem Partizan hem de Yugoslavya Milli Takımı'nda Djordjevic'in antrenörüydü.
Zeljko Obradovic, hem Partizan hem de Yugoslavya Milli Takımı’nda Djordjevic’in antrenörüydü.

Mesela Maurizio Gherardini de bu bağlamda kilit bir hamle. Fenerbahçe mevcut yapıyı koruması hâlinde yavaş yavaş Final Four’lardaki yerini sağlamlaştıracak. Bu sene, kendi evinde oynayan ve halihazırda Final Four’un en iyi takımına karşı mücadele ettiler. Eminim koç Obradovic’in planı Real Madrid’in alışkın olduğu basketbolu oynamak değildi. Ama ikinci çeyrekte rakibi düzen dışına itemediler, böylece Laso’nun takımı ritim buldu. Büyük resme şöyle bakıyorum: Real Madrid daha hazır olan taraftı ve kazandı. Fenerbahçe Ülker ilk kez Final Four oynuyor. Taraftarlar onlarla gurur duymalı.

Zeljko Obradovic daha oyuncuyken antrenör olmaya karar vermiş biri. Bu iş onun tutkusu. Unutmayın, Zeljko bir milli takım oyuncusuyken, daha uzun yıllar forma giyebilecekken oyunculuğu bıraktı. Ne istediğini çok iyi bilen bir adamdan bahsediyoruz. Ona ve oyuncularına güvenin. Pişman olmayacaksınız.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler