Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolPepe Beşiktaş’ta Ne Yapar?

Portekizli stoper Pepe'nin Beşiktaş'a neler katabileceğini, yıldız oyuncu hakkında merak edilenleri spor spikeri ve yazarı Erman Yaşar'a sorduk.

Pepe son dönemde Real Madrid’de çok fazla forma şansı bulamadı (Son sezonda 13 lig maçı). Bunun nedeni ilerleyen yaşı ve düşen formu muydu, yoksa önünde oynayan Ramos – Varane ikilisinin formu muydu?

Pepe’nin son sezonunda çok fazla forma şansı bulamamasının nedeni darbeye bağlı çok fazla sakatlık yaşamasıydı. Bu nedenle Real Madrid’in ona ihtiyaç duyduğu birçok maçta forma giyemedi. Evet; Varane formayı aldıktan sonra üst düzey bir performans sergiledi lâkin Pepe sağlam kalabilseydi çok daha fazla maç oynardı. Sonuç olarak Euro 2016 finalinin en değerli oyuncusu seçilen ve fizik olarak hala Avrupa’nın en güçlü stoperlerinden birinden bahsediyoruz.

Beşiktaş savunması şampiyon olduğu iki yılda da eleştiri aldı. Bu yazın başında da bölgeye çok sayıda takviye yapılması bekleniyordu. Şu an sadece Pepe transfer edildi ama Portekizlinin gelişi taraftarları rahatlatmaya yetti. Pepe transferi savunmadaki sorunları çözmeye yeter mi, yoksa Beşiktaş savunmasındaki sıkıntıyı çözmek için yeni takviyelere ihtiyaç var mı?

Beşiktaş savunması şampiyon olduğu iki yılda da takımın zayıf karnıydı. Geçen sene sol kanada Adriano sağ kanada yapılan Gökhan Gönül transferleri ile seviye biraz daha yükseldi ama hayati önem taşıyan savunma tandemi yıllardır sağlıklı ve güvenilir bir ikiliye kavuşamadı. Eğer Marcelo satılmazsa, Beşiktaş’a böyle böyle bir ikiliye kavuşma fırsatı çıkıyor. Pepe, güçlü, soğukkanlı, sert, tecrübeli ve takıma en geriden liderlik edebilecek bir oyuncu. Yedekte duran Atınç, Tosic ve Mitrovic’i de düşünürsek ve Marcelo da satılmazsa bu transfer Beşiktaş için yeterlidir.

Pepe sertliğiyle ve çok sık kart görmesiyle tanınıyor. Bu özellikleri halen devam ediyor mu yoksa bir olgunluk döneminden bahseder miyiz? Aynı şekilde Süper Lig’de oynanan futbol ve futbol iklimindeki tartışma ortamı Pepe’yi zorlar mı?

Pepe 2011 yılında Getafe maçında yaşadığı o korkunç pozisyon ile akıllara kazındı ve fişlendi. Açıkçası o güne kadar da birçok sert ve acımasız faulü vardı. Sonrasında da her maçı çok temiz oynadığını söyleyemem lâkin oyunu gibi kendisinin de olgunlaştığını belirtmek lazım. Özellikle son 2-3 senede birçok maçta sakin görüntüsüyle dikkat çekti. Fakat hâlâ aynı sert adam olduğunu da eklemek lazım. Özellikle üzerinde bu etiket varken ligin ilk haftalarında tanımadığı bir lig ve hakem topluluğu önünde çok daha dikkatli olması lazım.

Ekonomik açıdan bakıldığında, Pepe transferini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Beşiktaş için yüksek maliyetli bir transfer olduğu açık, 2 yıl için ödenecek olan 10 milyon avrolardan bahsediyoruz fakat Pepe size sınıf atlatabilecek bir oyuncu. Yaşı itibarıyla, oyuncuyu ilerleyen dönemde satarak bu parayı amorti edebilmeniz mümkün değil ama lig şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde elde edilecek başarı ile bu paranın hakkını verebilirsiniz ki Pepe gibi bir oyuncu bu iki hedefte de size büyük kolaylık sağlar. Sonuçta Beşiktaş Mitrovic örneğinde olduğu gibi, bonservissiz Pepe yerinde daha az kalitede bir oyuncuyu bonservis vererek benzer maliyetlere kadroya katabilirdi ve sonuç alıp alamayacağı muallak olurdu. Pepe ise sizi muallakta bırakmaz.

Pepe iki yaz üst üste Euro 2016 ve Konfederasyon Kupası oynadı. 34 yaşına geldiği düşünülürse bu iki yorucu sezon onda sıkıntı yaratır mı?

Kendisi 34 yaşında ama fiziksel durumu ve profesyonelliği ile kesinlikle yaşının görüntüsünde değil. 30-31 yaşındaki birçok stoperden daha fit ve hazır duruyor sahada. Elbette iki yazını da iki büyük turnuvada çok fazla dinlenmeden geçirmiş olması ona bir dezavantaj sağlayacaktır ama hem kulüp seviyesinde hem de milli takımda Avrupa şampiyonu olan bir oyuncunun bunu altından kalkabileceğini düşünüyorum.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tahterevalli

Tahterevalli

5 ay önce
Başka Bir Yol

Başka Bir Yol

8 ay önce
Hayal Albümü

Hayal Albümü

1 sene önce