Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemYorumPekin’de Bekleyenler

Pekin'de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda takip edilmesi gereken isimler...

22 Ağustos’ta start alan 15. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda mücadele ayın 30’una kadar sürecek. Pekin’de olması sebebiyle yarışları takip etmek isteyenler biraz uykusuz kalacak. Peki değecek mi? Muhtemelen. Aynı fikirde olan Observer, şampiyonada izlenmesi gereken 10 noktayı, biraz da Britanya torpiliyle değerlendirdi. Ya da başka bir deyişle, şampiyonayı izlemek için bize 10 sebep sundu:

British Athletics Training Camp
Jessica Ennis-Hill, sakatlıkları geride bıraktı.

1 – Jessica Ennis-Hill vs. Katarina Thompson-Johnson (Kadınlar Heptatlon)

Bu dalda Kanadalı Brianne Theisen-Eaton favori. Ancak sakatlıkları atlatan Jessica Ennis-Hill ile yeni yeni formuna kavuşan Katarina Thompson-Johnson onu zorlayabilecek isimler. Söz konusu iki Britanyalı ise, yaşanacak rekabete her zaman dikkat etmek gerekir.

2 – Greg Rutherford (Erkekler Uzun Atlama)

Greg Rutherford, elindeki olimpiyat, Avrupa şampiyonası ve Commonwealth altın madalyalarına, dünya şampiyonasını da ekleyerek koleksiyonu tamamlamak istiyor. Ve birkaç gün sonra önünde bunun için bir fırsat olacak. Dereceleri son zamanlarda çok etkileyici olmasa da Diamond Lig’de kendini zirveye taşıyacak sonuçları elde etti. Onu yolundan saptırmak için baş tehditlerse Amerikalı ikili Jeff Henderson ve Marquis Dendy.

3 – Genzebe Dibaba (Kadınlar 1500 ve 5000 metre)

Yalnızca birkaç atlet büyük şampiyonalarda 1500-5000 dublesi yapmayı denemiştir. İyi performans sergilemeyi başaranlarsa, bunların da daha küçük bir kısmıdır. Dibaba’nın ait olduğu bir kısımdan söz ediyoruz. Geçtiğimiz ay Qu Yunxia’ya ait olan 1500 metre dünya rekorunu kırmayı başaran Dibaba, 5000 metrede de dördüncü en hızlı zamanı elde etmeyi başardı.

David Rudisha'nın şampiyona öncesi pozu.
David Rudisha’nın şampiyona öncesi pozu.

4 – Nijel Amos vs. David Rudisha (Erkekler 800 metre)

Bu yarış bir dönemler David Rudisha’nın uzmanlığındaydı. Ancak sakatlıklar, Kenyalı ismin üst düzeydeki hızından biraz çaldı. Bu sebeple en büyük rakibi Nijel Amos ile son altı karşılaşmasında gülen taraf olamıyor. İkilinin rekabeti ön planda ancak bu yılın en hızlı ismi Amel Tuka ve Ayanieh Souleiman yarışın diğer önemli isimleri olacak.

5 – Elaine Thompson (Kadınlar 200 metre)

2012 Olimpiyatı’nın şampiyon ismi Allyson Felix’in 400 metrede yarışacağını açıklaması, yarışı her ihtimal karşısında açık bir hale getiriyor. Amerikalı Candyce McGrone ve Hollandalı Dafne Schippers madalya şansına yakın isimler olurken, Jamaikalı Thompon bir adım öne çıkıyor. 19 yaşındaki Britanyalı, Dina-Asher Smith de finalde yer alabilir.

6 – Usain Bolt vs. Justin Gatlin (Erkekler 100 metre)

Justin Gatlin’in iki doping cezası veya şimdilerde 33 yaşında olmasına rağmen kariyerinde hiç olmadığı kadar hızlı koşuyor oluşu hakkında ne düşünürseniz düşünün, Bolt ile mücadelesi ilgi çekici olacak. Son olarak 2013 Eylül’deki bir 100 metre yarışında geçilen Gatlin, o günden beri 100 ve 200 metrelerde 27 yarıştır yenilgisiz. Bakalım Bolt bu seriyi sonlandırıp, hala dünyanın en iyisi olduğunu gösterebilecek mi?

7 – Usain Bolt vs. Justin Gatlin – Rövanş (Erkekler 200 metre)

Şampiyona sırasında tüm gözler şüphesiz Justin Gatlin’le mücadele içerisindeki Usain Bolt’un üzerinde olacak. Uzun mesafede son zamanlarda Jamaikalı farkı açmış olabilir. Devlerin gölgesindeki birkaç adamı da ayrıca unutmamak lazım. Geçen Temmuz’da 19.88 saniyelik dereceye imza atan 20 yaşındaki Kanadalı Andre De Grasse onlardan biri. Britanyalı Zharnel Hughes da yine Bolt ve diğerlerini zorlayabilir.

Sainsbury's Anniversary Games - IAAF Diamond League 2015: Day One
Mo Farah yine duble peşinde.

8 – Jamaika vs. Amerika (Erkekler 4×100 metre)

Bolt ile Gatlin arasında bir gerginlik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir de Jamaika ile Amerika arasındakine bakın. Mayıs ayında Bahamalar’da düzenlenen takım şampiyonasındaki randevuda gülen Amerika olmuş, o yarışta Bolt’u geçtikten sonra yaptığı hareketlerle Ryan Bailey dikkatleri üzerine çekmişti. Artık Jamaika için rövanş zamanı!

9 – Mo Farah (Erkekler 5000 ve 10000 metre)

Mo Farah, bir üst düzey organizasyonda daha 5000-10000 dublesi yapabilecek mi? Bu sorunun cevabını Pekin’de bulacağız. Farah elbette en büyük favori. Bu noktada rakiplerinin ona çelme takıp takamayacağı noktası öne çıkıyor. Kenyalı ikili Paul Tanui ve Geoffrey Kamworor belki 10000’de dubleye engel olabilir.

10 – Christian Taylor vs. Pedro Pichardo (Erkekler üç adım atlama)

Dünya Atletizm Şampiyonası’nın en dikkat çeken yarışının üç adım atlama olmadığı açık. Ancak bu sene mücadele edecek isimler arasında, Kübalı Pedro Richardo ve Amerikalı Christian Taylor görmek, işleri biraz değiştiriyor. Bu sezon 18 metreyi gören ikili, tarihin en iyi üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı atlayışlarına imza attı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bir Efsaneydi

Bir Efsaneydi

7 saat önce
İlk Adım

İlk Adım

3 gün önce
Karakter

Karakter

5 gün önce