Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolParkeye Ait

NBA'in en renkli isimlerinden Craig Sager, iki yılı aşkın süredir lösemiyle savaşıyor. Ait olduğu parkelerden çekilmeyeyse hiç niyeti yok.

“Ben Craig Sager’ı ‘Mucize Adam’ diye çağırırım. Şimdi tek istediğim, o Mucize Adam’a bir çift mor ayakkabı daha satabilmek.”

Craig Sager’ın NBA parkelerinde giydiği sıra dışı takım elbiselerin altında, en az onlar kadar aykırı duran rengârenk ayakkabıları üreten Bruce Teilhaber yalnız değil. NBA dünyasındaki hemen hemen herkesin, bir süredir Sager için düşünceleri aynı: Koçlar için ona çeyrek arasında bir röportaj daha verebilmek, oyuncular için o renk cümbüşü içindeki adamla bir kez daha konuşabilmek, biz izleyenler için kostümüne bir kez daha şaşırabilmek… Sager 2014 yılından beri lösemiyle savaşıyor ve bir süredir, hastalığın iyileşme süreci sekteye uğramış durumda.

1991 yılından beri TNT için parkelerde muhabirlik yapan Sager, dış görünüşüyle her zaman farklıydı. NBA camiasının liladan pembeye, turkuazdan turuncuya rengârenk takım elbiseler giyen bu adama alışması kolay olmadı. Phil Jackson, onu ilk bakışta bir dondurma satıcısına benzettiğini söyledi. Kevin Garnett, evine gittiğinde tepeden tırnağa üstündekileri yakmasını öğütledi. Kırmızı ayakkabıları da dâhil. Hatta 2001 All-Star maçında, NBA eski komisyoneri David Stern, Sager’ı üzerindeki metalik gri takım elbiseyi değiştirmeye zorladı. Gerekçesi açıktı: Sager’ın takımı, salon ışıklarını bir ayna gibi yansıtıyordu.

Zaman içinde Sager, NBA’in değişilmezlerinden biri hâline geldi. NBA komisyoneri Adam Silver bunu Sager’a da söylemekten çekinmiyor: “Sen NBA için en az oyuncular, koçlar ya da takım sahipleri kadar önemlisin.” 2014 yılının 10 Nisan’ında, alışık olduğumuz üzere yine parkedeydi. Tek bir farkla; Mavericks’in Spurs’ü ağırladığı maçın ardından Sager iyi hissetmiyordu. Sabah koşusunda da bitkin hissetmiş ama önemsememişti. Âdeti olmayan şekilde öğle uykusuna yatmış, göreve hazır hâle gelmişti.

Maç bittikten sonra ise pili bitti. Mavs doktoruna durumunu anlattığında beklemediği bir cevap aldı: “Hastaneye gitmelisin. Hemen!”

Craig Sager, Chicago Bulls maskotu Benny the Bull'la birlikte.

Hücreler arasında oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin seviyesi dibe vurmuştu. Ayakta durması mucizeydi. Takip eden kan testleri sonucu teşhis konuldu: Craig Sager, Akut Miyeloid Lösemi idi. Kan kanserine verilen genel ad olan löseminin, çoğunlukla çocuklarda görülen bir türüydü. Takip eden aylarda Sager iki kez kemik iliği nakli, her biri iki hafta süren yirmi kemoterapi döngüsü geçirdi. İlk teşhisten 11 ay sonra, 5 Mart 2015’te doğduğu eyalette, Bulls -Thunder maçı için bir kez daha parkedeydi. Üç hafta sonra nükseden kanser, Sager’ı bu sezon başına kadar parkelerden uzak tuttu.

Tedavi sürecinde aksamalar yaşandı ve son olarak bu yılın Mart ayında, HBO’dan Bernard Goldberg’e iyileşme sinyallerinin durduğunu açıkladı. Aslında bu haberi doktorlar ona bir ay önce vermişti. Ama Sager, kendisine All-Star’da görev verilemeyebileceğini düşünerek bunu bir sır olarak sakladı. Toronto’da düzenlenen All-Star’da ait olduğu yerdeydi; parkede.

Craig Sager, bu sezon play-off’ta da görevinin başında. Haftalık olarak Houston’da tedavi gördüğü hastaneye uğrasa da, maçtan önceki gün kaldırıldığı hastanede trombosit nakli yapılsa da maç saatlerinde olmak istediği yerde. Bir nevi veda turu gibi düşünün…

Doktorlara göre, bir insanın bu hastalığa bir yıldan fazla dayanması bile mucize. Sager’ın ise pes etmeye niyeti yok:

“Naif mi davranıyorum? Belki. Görmezden mi geliyorum? Hayır. Durumun ciddiyetinin farkındayım. Ama inancım var. Gösterilen desteğin farkındayım. Umutluyum. Umut da en az nefes almak kadar önemli.”

*Bu yazı, Socrates’in Haziran sayısında yayımlandı. Derginin tüm sayılarını temin edebileceğiniz satış bağlantıları için tıklayın!

İlginizi çekebilecek diğer içerikler