Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

GündemNBA FantasyYorumÖZEL BİR BAĞ

Fantezi basketbolun birleştirici ve bütünleştirici bir gücü olduğunu inkar etmek zor. Peki yeni sezona nasıl girmeli?

Yıllar önce aynı liseden mezun olmasına rağmen, değişen lokasyonları nedeniyle birbirinden uzaklaşmış 16 adamı hâlâ bir arada tutabilen, devamlı birbirlerini aramalarını sağlayarak iletişimlerinin kopmasına izin vermeyen özel bir bağa sahibiz. 13 yıllık bir fantezi basketbol ligine. Bu öyle güçlü bir bağ ki, dünyanın hangi köşesinde, hangi saat diliminde ne yapıyor olursak olalım, günde 5-10 dakika olsa bile Yahoo!’nun başında olmayı hep başardık. Aşırı ilginin sonunda yaz aylarında ligin yorgunluğu üzerimizde kalırdı, ama ne zaman eylül-ekim ayları gelse, yine rahatsızca beklemeye ve yüklü istatistik analizi çalışmalarına başlardık. Bu sene de geçen yıllara rağmen gelenek bozulmadı ve iki hafta önce yeni bir NBA sezonuna daha nihayet ‘merhaba’ dedik. Tüm basketbolseverler için bir nevi bayram başlarken, özellikle fantezi basketbol hastaları için de draft meyvelerini toplama vakti de gelmiş oldu. Peki fantezi basketbol gözüyle bu iki haftada neler yaşadık?

Öncelikle klasik sezon başı hatırlatmamızı yapalım… Bir NBA sempatizanıysanız ve bir fantezi basketbol liginde bulunmuyorsanız, Yahoo!’nunki en iyisi olmakla birlikte ESPN, CBS gibi portallardan her zaman bu tarz oyunlara kayıt olabilir ve ister tek başınıza başka bir lige, isterseniz kendi arkadaşlarınız ile yeni bir lige başlayabilirsiniz. Rotoworld sitesi detaylı bir haber portalı olarak kullanılabilir, işler ciddiye bindiğindeyse -çok memnun kalacağınızı garanti edememekle birlikte- paralı analiz sitelerine başvurabilirsiniz.

Konumuza dönersek, şu an fantezi takımınıza değerinden ucuza alabileceğiniz ya da henüz değeri varken elinizden çıkarabileceğiniz isimlere bir bakalım.

marc-gasol-fantezi

Alın!

Gordon Hayward (Utah Jazz – SG/SF): Geçen sezona yavaş bir başlangıç yapıp, devamında çok etkili olan Hayward bu sene de benzer bir grafik çizebilir. Hatta aynı istatistiklere erişememesi için hiçbir neden yok. Şu an fiyatı liginizde biraz düşmüş olabilir, patlama maçından önce yapın teklifinizi, sonra çok geç olmasın!

Jordan Clarkson (Los Angeles Lakers – PG/SG): Geçen yılın efektif çaylağı bu yıl çok daha iyi oynayacaktır. Şimdiden saha içi yüzdesi çok yüksek ve Kobe Bryant -er ya da geç- maç kaçırmaya başladığında Clarkson’ın istatistikleri patlama yapacaktır. Sezonu Top 60 içinde bitireceğine inanıyorum.

Jae Crowder (Boston Celtics – SF/PF): DeMarre Carroll’ın yeni versiyonuna elbette güvenebilirsiniz. Lig oturmaya başladığında zararsız oyunu ve top çalma özelliği ile değeri artacaktır. Süre sıkıntısı çekeceğini de düşünmüyorum, tüm sezon 30 dakika almasının önünde herhangi bir engel yok.

DeMarcus Cousins (Sacramento Kings – C): Ligin Top 10’u arasında sayılan Cousins sakatlığı sebebiyle biraz geri planda kaldı, onu almak hâlâ çok zor ama eğer önünüzde seçildiyse ilk tur seçiminizi (Lillard ya da Kawhi değilse) vererek takası zorlayın, hatta Wall, R. Jackson ya da Bledsoe sizdeyse TO “punt” yapmayı bile deneyebilirsiniz.

Marc Gasol (Memphis Grizzlies – C): Aslında bir tek Gasol değil, başta Conley diğer Memphis oyuncularını da buraya yazabiliriz. Sezona iyi başlamadılar, birçok maçta erken teslim olup yedeklerle maça devam ettiler. Elbette işler yoluna girecek ve ilk beş dakikaları artacaktır. Top 15 olan Gasol’u zorlayabilirsiniz.

Monta Ellis (Indiana Pacers – PG/SG): Dallas günlerindeki gibi hücumun odak noktası değil belki ama ‘up tempo’ sistemde bu kadar düşük sayıda ve yüzdede kalma ihtimali yok. Sisteme ve yeni takım arkadaşlarına alıştığında eskisi kadar yükselmese de Top 80 katkısı verecektir.

dirk-fantezi

Satın!

Kobe Bryant (Los Angeles Lakers – SG/SF): Oyunun uzak durmanız gereken adamlarından biri ‘Black Mamba.’ Saha içi yüzdesi çok çok kötü ve Blake Griffin ile beraber hareket etse bile düzelemeyecek durumda. Kobe son sezonuna da böyle başlamıştı ve düzelemediği gibi bir de başına sakatlıklar iş açmıştı. Tekrar ışık vermiyor Kobe, alıcı bulabilirseniz sayı atmasa da saha içi yüzdesi biçmeyen, top kaybetmeyen düz bir yan adamla bile değişebilirsiniz.

Hassan Whiteside (Miami Heat – C): Sezona dev istatistiklerle başladı ve şu an değeri tavan yapmış durumda. Halbuki sakatlık riski yüksek ve devamlılığı soru işaretleri barındırıyor. ‘’Sell high’’ için doğru zaman.

Dirk Nowitzki (Dallas Mavericks – PF/C): Efsane Nowitzki de sezona beklentinin üzerinde başladı ama Parsons ve Matthews gibi isimler daha çok süre almaya başladığında sayı ortalamasında düşebilir. Eski yan istatistik özellikleri de kalmadığından ve uzun sezona biraz yaşlı kaçtığını da düşünürsek Dirk, bugünden daha değerli olmayacaktır.

Bradley Beal (Washington Wizards – SG): Beal’ın kontrat sezonu olmasına rağmen draft zamanında yeri düşüktü ve herkesin yanıldığını daha iki haftada kanıtladı. Sorun şu ki Beal her zaman sakatlık riski taşıyor ve saha içi yüzdesi hep bu kadar yüksek olamayacak. Eli soğumadan daha devamlılığı olan bir yıldızla değişebilirsiniz.

Langston Galloway (New York Knicks – PG/SG): Afflalo henüz sezonu açamadı ve döndüğünde Galloway’in süresi 28 dakikadan 22-23 dakikaya düşebilir. İlk sekiz maçta yüksek saha içi yüzdesiyle Galloway’in değeri tavanına değdi ve Afflalo’nun da dönüşü yaklaşmışken ibre artık aşağıya doğru geçecektir.

Evan Fournier (Orlando Magic – SG/SF): İlk sekiz maç sonunda 50. durumda ve bu ilk iki haftanın Bazemore ile birlikte en büyük sürprizlerinden. Şu an çok yüksek dakikalar alıyor ve normal şartlar altında bile formu yarı yarıya inmeliyken sakatlık riski bulunan bir oyuncunun bu sürelere uzun vadede dayanabilmesi çok zor. Değeri de bu kadar yükselmişken rahatlıkla takas edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

General Dusko

General Dusko

5 gün önce
Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

6 gün önce
Neyse O

Neyse O

1 hafta önce