Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #18

2018 PyeongChang görsel bir şölen ve şık bir seremoniyle sona ererken, son gün dört spor dalında madalyalar dağıtılmaya devam edildi. Francesco Friedrich, Marit Bjorgen ve çok daha fazlası Mustafa Taha'nın notlarında...

İki hafta değil iki günmüş gibi hızlıca geçti 2018 PyeongChang. Bugünkü kapanış töreniyle birlikte olimpiyat meşalesi 2022’de Pekin’de yakılmak üzere dört yıl için söndürülecek. Son gün kapamış töreni var diye madalya vermemezlik yapılmadı ve dört spor dalında madalyalar sahibin buldu…

-Bugünün tarihe geçen ilk ismi Francesco Friedrich. Almanya erkekler ikili takım bobsleigh’tan sonra dörtlüde de altın madalyanın sahibi oldu. Hatta sadece altın madalyayı değil ikinci takımlarıyla gümüş madalyayı da kazandılar. Erkekler ikili takımda altın madalya kazanan Francsco Friedrich, dörtlüde de olimpiyat şampiyonu olunca son 30 yılda aynı olimpiyatta iki bobsleigh altını kazanan ikinci sporcu oldu.  Son olarak 2006’da Andre Lange bunu başarmıştı. Olimpiyat tarihinde ise beşi Alman olmak üzere altı sporcu hem ikili hem de dörtlü takımda altın madalya kazandı; 1952’de Andreas Ostler, 1976’da Meinhard Nehmer, 1984’te Wolfgang Hoppe ve az önce belirttiğimiz gibi 2006’da da Andre Lange. Francesco Friedrich’in pilotluğunda kazanılan bu madalya aynı zamanda Almanya’nın kış olimpiyatları tarihindeki 100. altın madalya oldu. Almanya ikinci takımıyla aynı dereceye imza atan Güney Kore olimpiyat tarihindeki ilk madalyasını kazandı. Skeletondaki ilk madalyasını Sung-Bin Yun’un olimpiyat şampiyonluğu ile kazanan ev sahibi, Yun-Jong Won’ın pilotluğundaki takımla da bobsleigh’deki ilk olimpiyat unvanını elde etti.

-Güney Koreliler PyeongChang’da kendi spor tarihlerine çok sayıda ilki eklediler körling de bunlardan biri oldu. Körlingde 2014 Sochi ’den önce elemeleri geçemediği için hiçbir olimpiyatta mücadele etmeyen ev sahibi, ikinci olimpiyatında kadınlarda gümüş madalyanın sahibi oldu. “Garlic Girls” lakaplı Güney Koreli kızlar İsveç’e 8-3 yenilmelerine karşın Kore spor tarihinin en önemli hikayelerinden birine imza attılar. Eung-Jung Kim farklı tarzıyla birlikte şimdiden Güney Kore’de en fazla konuşulan sporcuların başında geliyor. 2018 PyeongChang’ın  Güney Kore adına fenomenlerinden biri oldu Kim. Sochi’de gümüş madalya ile yetinen İsveç, körlingin olimpiyatlara dahil edildiği Nagano 1998’den beri üçüncü olimpiyat şampiyonluğunu, toplamda da beşinci madalyalarını kazandılar. İsveç Kralı Carl XVI Gustaf, 2018 PyeongChang’ın tamamında olduğu gibi sporcularına destek vermeyi sürdürdü ve körling takımını da final maçı boyunca destekledi.

-Marit Bjorgen kusursuz bir şekilde geçirdiği 2018 PyeongChang’a bireyseldeki ilk altınını kazanarak veda etti. Baştan sona önde götürdüğü yarışta Norveçli rahat bir tempoda en yakın rakibinin 1 dakika 50 saniye önünde kariyerinin sekizinci olimpiyat altınına ulaştı. Böylece kış olimpiyatları tarihinden en fazla altın madalya kazanan sporcular, Ole Einar Bjoerndalen ve Bjoern Daehlie’nin rekoruna ortak oldu. Gelecek ay 38 yaşına girecek olan Norveçli kayaklı koşucu, 30km toplu çıkış ve 4x5km bayrak yarışında altın, kadınlar 10 km ve 10 km takım sprintte gümüş, kadınlar 15 km skiatlonda da bronz madalya olmak üzere toplam 5 madalya kazandı. Marit Bjorgen beşinci olimpiyatında 15 madalyaya ulaşarak kış olimpiyatları tarihinde en çok madalya kazanan sporcu unvanının sahibi olarak PyeongChang’dan ayrılacak. 30km toplu çıkışta Krista Parmakoski olimpiyat ikinciliğini kazandı. Stina Nilsson 2018 PyeongChang’ın son kayaklı koşu yarışında İsveç’e gümüş madalyayı getirdi. Kadınlar 30km toplu çıkış 2018 PyeongChang’in en büyük dramalarından birine de sahne oldu. 20 km geride kalırken Teresa Stadlober, Parmakoski’nin hemen arkasında ikincilik mücadelesi verirken yanlış parkura saparak yaklaşık 1 dakika 30 saniye kaybetti ve büyük ihtimalle podyumda yer alacakken dokuzuncu sırada bitiş çizgisini geçti.

-2018 PyeongChang’ın son günü olimpiyat tarihinde bir ilk yaşanır sürprizlere bir yenisi daha eklenir mi derken Almanya’nın 55 saniye dayanamaması ve kalesinde gol görmesi buna engel oldu. Almanya – Olimpik Rus Sporcular erkekler buz hokeyi  final maçından bahsediyoruz. Almanya olimpiyatın büyük hikayelerinden birine imza atıp finale kadar yükselmişti. NHL oyuncularının olmaması nedeniyle biraz gölgede geçen buz hokeyi mücadelelerinin favorisi KHL’deki oyunculardan kurulu kadrosu ile PyeongChang’a gelen Rus Olimpik Sporcular takımıydı. Final maçında Almanya bitime 1 dakika kala 3-2 öndeyken 55 saniye kala yedikleri gol final maçını uzatmaya götürdüler. Uzatmada Almanların bir kişi eksik kaldığı dakikalarda Nikita Gusev’in şutunu Danny aus den Birken’in kurtaramaması Albertville 1992’den sonra buz hokeyindeki ilk altın madalyayı getirdi Rus Olimpik Sporcular takımına. 1992’de altın madalyayı son kez kazanırken Bağımsız Devletler Topluluğu ismiyle mücadele etmişti Rusya. Bu olimpiyatta da doping nedeniyle men edildikleri için Rusya ismiyle mücadele edemeden 26 yıl sonra bir kere daha altın madalyayı kazandılar.

-Evsahibi Güney Kore istediği gibi başlayamasa da hiç fena olmayan bir performans ile 2018 PyeongChang ’ı kapattı. 5 altın, 8 gümüş 4 de bronz olmak üzere toplam 17 madalya ile olimpiyatı tamamlayan ev sahibi, madalya sıralamasında ilk 10’a giren tek Asya ülkesi oldu. Bobsleigh, körling, skeleton, snowboard gibi kendilerine nispeten uzak spor dallarında da madalya kazanarak bir ilki gerçekleştirdi Güney Koreli sporcular.

-PyeongChang 2018 sona ererken 14 altın 14 gümüş 11 bronz toplam 39 madalya ile tarihinin en iyi kış olimpiyatlarını geride bıraktı. Ayrıca tarihin bir kış olimpiyatında en fazla madalya kazanan ülkesi oldu. Almanya da 14 altın 10 gümüş 7 bronz ile ikinci sırada yer aldı. Norveç ve Almanya 14’er altın madalya ile Kanada’nın Vancouver 2010’da elde ettiği en fazla altın madalya kazanma unvanını da egale ettiler. Olimpiyata 37 madalya hedefiyle gelen ABD, 23 madalya ile PyeongChang’dan ayrılırken Nagano 1998’de elde ettiği 13 madalyadan sonra tarihin en az madalya kazandığı kış olimpiyatını geride bırakıyor.

-PyeongChang’da en çok konuşulan konulardan biri biletlerin ne kadarının satılacağı konusuydu. Dün akşam itibariyle biletlerin yüzde 98’inini satıldığı ve yaklaşık 150 milyar won, yaklaşık 139,4 milyon dolar bilet geliri elde edildiği açıklandı.

-Açılışta olduğu gibi kapanış töreninde de Kore kültürü ön plana çıkarıldı. Buna karşın K-Pop kültürünün en önemli iki temsilcisi, önde gelen erkek gruplardan EXO ve rapçi CL de 2018 PyeongChang ’ın kapanış töreninde sahne aldılar. Açılış töreninde olduğu gibi kapanış töreninde de ışık oyunlarına/gösterilerine doyduk. Daha önce Rusya bayrağı ile kapanış töreninde yer alması beklenen Olimpik Rus Sporcular kafilesi ise geçen hafta içerisinde ortaya çıkan yeni doping vakaları nedeniyle açılış töreninde olduğu gibi Olimpiyat bayrağı altında törende katıldılar. Dört yıl sonra oyunlara ev sahipliği yapacak Pekin de kapanış töreninde selamlarını yolladı…

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neyse O

Neyse O

2 hafta önce
Öncü

Öncü

1 ay önce
Mutlu Bir Aile

Mutlu Bir Aile

3 ay önce