Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #17

Ester Ledecka'nın tarihe geçtiği, Norveç'in kış olimpiyatı tarihinin madalya rekorunu kırdığı günün ardından öne çıkanlar neler? Mustafa Taha kaleminden günün notları...

-Bugünün 2018 PyeongChang açısından önemi hiç kuşkusuz Ester Ledecka’nın kış olimpiyatları tarihinde iki farklı spor dalında madalya kazanan ilk kadın sporcu olması. Geçen hafta alp disiplini Super G’de kimsenin beklemediği bir şekilde altın madalya kazanan Ledecka, bugün de snowboard paralel slalomda altın madalyanın sahibi oldu. Böylece tek kış olimpiyatında iki farklı spor dalında madalya kazanan ilk kadın sporcu oldu. Geçmişte iki Norveçli sporcu, 1942 Chamonix’te Thorleif Haug, 1928 St. Moritz’de de Johann Grøttumsbraaten hem kayaklı koşu hem de kuzey kombinede madalya kazanmışlar. Böylece Çek sporcu Ledecka kış olimpiyatları tarihinde bunu başaran üçüncü, kadınlarda başaran ilk sporcu olarak tarihe geçti. Kadınlar paralel slalomda dört yıl önce podyumda yer alan sporculardan hiçbiri madalya alamadı. Ledecka’ya finalde kaybeden Alman Seline Joerg olimpiyat ikincisi olurken, Soçi’nin madalyalı ismi Alena Zavarzina’yı geride bırakan bir diğer Alman Ramona Theresia Hofmeister de bronz madalyanın sahibi oldu.

-Erkekler snowboard paralelde de olimpiyat tarihinde bir ilk yaşandı ve kimsenin beklemediği bir isim, Güney Koreli Sanghoo Lee ülkesine bu spor dalındaki ilk olimpiyat madalyasını getirdi. Erkekler paralel slalomun favorilerinden Nevin Galmarini’yi geçemeyen Lee, buna karşın Güney Kore’ye hesapta olmayan bir olimpiyat madalyasını kazandırdı. Dört yıl önce Soçi’de olimpiyat üçüncüsü olan Sloven Zan Kosir de unvanını PyeongChang’da korudu.

-Alp disiplininde de olimpiyatın son madalyaları bu sabah sahiplerini buldu. Kadınlar ve erkeklerden oluşan beş kayakçının yarıştığı takım yarışında Avusturya’ya 3-1’le üstünlük sağlayan İsviçre olimpiyat şampiyonu oldu. Denise Feierabend, Daniel Yule, Wendy Holdener ve Ramon Zenhauesern’dan oluşan İsviçre, Michelle Gisin’in kombinedeki altınından sonra İsviçre’ye ikinci olimpiyat şampiyonluğunu getirdi. Norveç ile Fransa’nın karşı karşıya geldiği bronz madalya mücadelesinde ise olimpiyat üçüncüsünü tie-break belirledi. 2-2’lik sonucun ardından tie-break’te rakibine üstünlük sağlayan Norveç bir madalyayı daha müzesine götürdü ve toplamda 38 madalyaya ulaştı. Bu sonuçla Norveç, kış olimpiyatları tarihinde bir olimpiyatta en fazla madalya kazanan ülke oldu. Önceki rekor 2010 Vancouver’da 37 madalya toplayan ABD’ye aitti.

-Geçen haftaki slopestyle finalinde podyumda yer alacak kadar iyi bir performans sergileyen Sebastien Toutant, iniş esnasında düştüğü için 11’inci sırada kalmıştı. Bugün ise Kanadalı sporcu olimpiyat tarihinde ilk kez yer alan big air’ın finalinde geçen hafta yapamadığını yaptı ve board’uyla yere inebildi. Slopestyle finalinde madalya kazanan isimler ise geçen hafta yaptıklarını bugün yapamadılar ve hareketlerini istedikleri gibi bir iniş ile süsleyemediler. Olimpiyat şampiyonu 17’lik Redmond Gerard beşinci olurken, podyumun diğer basamaklarında yer alan Kanadalı sporcular Max Parrot ile Mark McMorris ise ancak dokuzuncu ve onuncu sırada yer alabildi. Sochi’de de yarışan fakat podyum göremeyen Toutant, ilk olimpiyat madalyasını big air’de alırken ABD’li Kyle Mack ikinci sırada yer aldı. Donald Trump’ın kızı Ivanka’nın gelip finaller sırasında desteklediği Mack, her iki performansında da Sebastien Toutant’tan daha düşük puan aldı. Olimpiyat üçüncülüğü ise Britanyalı Billy Morgan’ın oldu. Morgan’ın olimpiyat üçüncülüğü Britanya’ya PyeongChang’daki beşinci madalyayı getirdi ve kış olimpiyatları tarihinde en iyi ülke performansına ulaştı.

-Alınan bazı kritik kararların olimpiyat şampiyonluğunu getirdiğine bugün erkekler kayaklı koşuda 50 km toplu çıkışta şahit olduk. Son 10 km’ye girilirken altın madalya için mücadele eden iki isimden Fin Livo Niskanen kayaklarını değiştirirken Rus sporcu Aleksandr Bolshunov ise kayaklarını değiştirmedi. Yarışın sonunda bu kararının faydasını gören ve Bolshunov’a 18.7 saniye fark atan Niskanen, PyeongChang 2018’de Finlandiya’ya ilk altın madalyayı getirdi. Ayrıca 21 yaşındaki Fin, Nagano 1998’den bu yana kayaklı koşudaki bireysel bir yarışta olimpiyat şampiyonu olan ilk Fin sporcu oldu. Nagano’da erkekler 30 km’de Mika Myllylä, kayaklı koşuda Finlandiya’ya bireyselde son olimpiyat altınını getirmişti. Norveçlilerin PyeongChang’da ilk kez madalya kazanmadığı bir yarıştı aynı zamanda erkekler 50 km toplu çıkış. Gümüş ve bronz madalya Ruslara giderken altın kazanamasa da kayaklı koşuda bu olimpiyatta dikkat çeken isimlerden biri oldu Aleksandr Bolshunov. 21 yaşındaki biatlet 4×10 km bayrak ve takım sprintteki gümüş, bireysel sprintteki bronz madalyanın ardından 50 km toplu çıkışta da gümüş madalya kazanarak Ruslar adına bu olimpiyatın sevindirici yönlerinden biri oldu. Andrey Larkov da 4×10 bayrak yarışındaki gümüşe bu yarıştaki olimpiyat üçüncülüğünü ekledi.

-2018 PyeongChang’ın ABD açısından en özel hikayelerinden biri John Shuster’ın kaptanlığını yaptığı körling takımının olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını kazanması oldu. 2006’da Shuster’ın ilk kez mücadele ettiği, Pete Fenson’ın kaptan olduğu takım olimpiyat üçüncülüğünü elde etmişti. Shuster iyi bir takım kurmasına rağmen kimse bu olimpiyatta ABD’yi favori olarak göstermiyordu. Kanada’nın 20 yıl sonra körlingde ilk kez madalya alamadığı bir olimpiyatta ABD’nin olimpiyat şampiyonluğu kazanması ise oldukça manidar. ABD’ye 10-7 kaydeden İsveç ise olimpiyat ikinciliğini elde etti. Kadınlarda ise Britanya’yı 5-3 yenen Japonya bronz madalyanın sahibi oldu.

-Geç oldu, güç oldu ama son yarışta nihayet oldu ve Güney Kore sürat pateninde beklediği altın madalyayı erkekler toplu çıkışta aldı. Sven Kramer’in vatandaşı Koen Verweij’in kazanması için elinden geleni yapmasına rağmen ancak üçüncü olduğu erkekler toplu çıkışta Seung-Hoon Lee olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. 2016’nın erkekler toplu çıkıştaki dünya şampiyonu, üçüncü olimpiyatında beşinci madalyasına ulaşmış oldu. Bart Swings Belçika’ya Nagano 1998’den bu yana sürat patenindeki ilk madalyasını getirdi. Verweij bu olimpiyatta sürat pateninde toplam 16 tane madalya kazanan Hollanda’ya PyeongChang 2018’de madalya kazandıran 12’nci sürat patencisi oldu. Kadınlarda da Hollanda altın madalya kazanamadı ve böylece Portakallar sürat pateninin son gününde olimpiyat şampiyonluğu elde edemedi. Kadınlar toplu çıkışta son dönüşe kadar ilk sırada gelen Irene Schouten yaptığı hatayla ilk sıradaki yerini Nana Takagi’ye kaptırmakla kalmadı, Güney Koreli Bo-Reum Kim’in de gerisinde kalıp bronz madalya ile yetindi. Çarşamba günü takım takipte altın madalya kazanan Nana Takagi, kadınlar toplu çıkışta da olimpiyat şampiyonu olarak 1998’den bu yana bir kış olimpiyatında iki altın madalya kazanan ilk sporcu oldu. 1998 Nagano’da kayaklı atlamada Kazuyoshi Funaki iki altın kazanarak bunu başaran son Japon sporcu olmuştu. Takagi aynı zamanda PyeongChang 2018’de iki altın madalya kazanan tek kadın sporcu olarak bu olimpiyatın notları arasında yer aldı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neyse O

Neyse O

2 hafta önce
Öncü

Öncü

1 ay önce
Mutlu Bir Aile

Mutlu Bir Aile

3 ay önce