Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #15

David Wise, Darya Domracheva, ABD kadınlar buz hokeyi takımı ve çok daha fazlası... Mustafa Taha'dan günün 2018 PyeongChang notları.

-Bugünün ilk madalyaları kadınlar snowboard big air’de sahiplerini buldu. İlk kez olimpiyatta yer alan bir disiplin big air. Finaldeki üç haktan en iyi ikisinin toplamı sonunda madalya sahipleri belirlendi. Avusturyalı Anna Gasser olimpiyat tarihinin kadınlardaki ilk big air şampiyonu oldu. Son haklara ABD’li Jamie Anderson’ın gerisinde giren Gasser, double coek 1080 ile 96 puan aldı ve ilk olimpiyat altınının sahibi oldu. Slopestyle’da olimpiyat şampiyonu unvanını koruyan Jamie Anderson, big air’de de gümüş madalya kazanarak 2018 PyeongChang ’taki ikinci podyumunu gördü. Kariyerinin üçüncü olimpiyat madalyasını boynuna takan Anderson, Shaun White ve Kelly Clark’ın ardından üç olimpiyat madalyası kazanan üçüncü ABD’li snowboardcu olarak da tarihe geçti. Zoi Sadowski-Synnott, Yeni Zelanda’ya 2018 PyeongChang’taki ilk madalyasını kazandırırken, Albertville 1992’de Annelise Coberger’in alp disiplini kadınlar slalomda kazandığı gümüş madalyanın ardından Okyanusya ülkesine tarihindeki ikinci kış olimpiyatı madalyasını getirdi.

-Serbest kayak erkekler halfpipe’de dört sporcu ile 12’lik finalde yer alan ABD, altın ve gümüş madalyanın sahibi oldu. Böylece son 36 saat içerisinde yedinci madalyasını kazandı Birleşik Devletler. Finaldeki üç hakkında da Birbirinden iyi performanslar gösteren Alex Ferreira olimpiyat altının en büyük adayıydı. Sochi’nin altın madalyalısı David Wise ise ilk iki hakkı sonunda son sırada yer alıyordu. Üstelik 27 yaşındaki ABD’li serbest kayakçı üç defa da kayaklarını değiştirmişti. Fakat ne olduysa üçüncü ve son haklarda oldu. Wise, 17.00 ve 6.40’lık ilk iki hakkının ardından 97.20 puan getiren performansıyla 96.40 puan alan Ferreira’yı geride bıraktı ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı. Geçen ay Aspen’deki X Games’te superpipe’ta Wise ve Ferreira ilk sırayı almıştı. Podyumun son basamağında ise bir Yeni Zelandalı Nico Porteous yer alıyor. 94.80 puan alan Porteous, Yeni zelanda’ya aynı gün içerisinde ikinci bronz madalyayı kazandırdı. 1952’de Oslo’da düzenlenen Kış Olimpiyatı’nda ilk kez katılan Yeni Zelanda, geride kalan 66 yılda sadece bir madalya kazanabilmişti. PyeongChang’da aynı gün içerisinde iki madalya birden kazanarak tarihe geçti Okyanusya ülkesi.

-Erkekler slalomda sürpriz bir podyum oluştu. PyeongChang’taki üçüncü olimpiyat altını için piste çıkan Marcel Hirscher, ilk ayakta kapı kaçırması nedeniyle elendi. Madalyanın bir diğer favorisi ve ilk ayağı lider kapatan Henrik Kristoffersen de ikinci ayakta yaptığı hata ile yarış dışı kaldı. Vancouver 2010’da slalomda bronz kazanan Andre Myhrer, sekiz yıl sonra kariyerinin son olimpiyatında kendisinin de beklediği bir altın madalya kazandı. 35 yaşındaki Myhrer, Axel Lund Svindal’ın geçen hafta elde ettiği alp disiplininde altın madalya kazanan en yaşlı kayakçı unvanına da ortak oldu. Altın madalya gibi podyumun diğer iki basamağında da sürprizler isimler yer aldı. İsviçreli Ramon Zenhaeusern, dünya kupasında 2018’e iyi başlamıştı. Ocak ayındaki üç slalom yarışında ilk 10’a girmeyi başarmıştı. Kariyerinin ilk olimpiyatı 2018 PyeongChang ’de de gümüş madalyanın sahibi oldu. Slalomda bronz madalya dört yıl önce Sochi’deki slalomun altın madalyalı ismi Mario Matt’ın kardeşi Michael Matt’ın oldu.

-5 branşta yarışıp 4 altın alarak spor tarihine geçer mi dediğimiz Mikaela Shiffrin 2018 PyeongChang dev slalomda aldığı altın madalya ve bu sabah kombinede kazandığı gümüş madalya ile kapatacak. 2018 PyeongChang Shiffrin için beklentilerin altında bir olimpiyat oldu. Lindsey Vonn da kariyerinin son yarışında podyum göremeyenler arasında yer aldı. 33 yaşındaki ABD’li kayakçı ilk ayakta en iyi zamana imza atmasına rağmen ikinci ayakta elenince hayal kırıklığı ile tamamladı kombineyi. İsviçreli Michelle Gisin geçen yıl dünya şampiyonasında kombinede gümüş madalya kazandıktan sonra bu yıl dünya kupasında 9. sırada yer alıyor. Buna karşın PyeongChang’da kariyerinin ilk altın madalyası ile tanıştı. Wendy Holdener de slalomda aldığı gümüşün ardından dünya kupasında iki yıl önce altın, geçen sezon bronz ve bu yıl da lider durumda olduğu kombinede de olimpiyat bronzunun sahibi oldu.

-Kış olimpiyatları tarihinin en unutulmaz anlarından birine imza atıldı bugün. Kanada-ABD kadınlar buz hokeyi finalinde her şey vardı; tarihin yeniden yazılması, biten seriler, uzun süredir beklenen şampiyonluk… Normal süresi ve uzatmaları 2-2 biten karşılaşmada penaltılar sonucunda Kanada’nın efsanevi 24 maçlık olimpiyat serisini bitiren ABD, Nagano 1998’den bu yana süren altın madalya hasretini sona erdirdi.

-Almanlar kuzey kombiye damga vurmaya devam ediyorlar. Kayaklı koşu 10km’de üçleme yapan Almanya, 4×5 km takım yarışında da olimpiyat şampiyonluğunu kimseye bırakmadı. Böylece Almanlar 2018 PyeongChang’ta kuzey kombinedeki bütün altınları toplarken, dokuz madalyadan beşinin de sahibi oldu. Sochi’nin kuzey kombindeki üç altından ikisini alan Norveç ise PyeongChang’da sadece bir gümüşle yetinmek durumunda kaldı. 4x5km takım yarışında Norveç’in ardından üçüncü olan Avusturya ise ikinci bronzunu kazandı. Jason Lamy-Chappuis’nin de yer aldığı Fransa, Avusturya’nın yaklaşık 1 dakika 10 saniye gerisinde kalarak beşinci sırada erkekler takım yarışmasını tamamladı.

-Kısa kulvar sürat pateninde de üç farklı disiplinde madalyalar sahibini bulurken farklı hikayeler ortaya çıktı. Erkekler 5000 metre takım yarışında Macaristan ülke tarihinin kış olimpiyatlarındaki ilk altın madalyasını Güney Kore’nin 9 gün önce kırdığı Olimpiyat rekorunu yaklaşık 2.5 saniye geliştirip 6:31.971’e taşıyarak kazandı. Daha önce olimpiyat tarihinde 6 madalyası bulunan ve bütün hepsini buz pateninde kazanan Macaristan 38 yıl sonra ilk olimpiyat madalyasını da elde etti. Üç yıl milli takımın başına getirilen Güney Koreli Chun Jae-su’nun bu başarıda katkısı çok büyük. Babaları Çinli, anneleri Macar olan Shaoang Liu ve Shaolin Sandor Liu kardeşler de performanslarıyla dikkati çekti. Erkeklerde Macaristan’ın ardından Çin ikinci, Kanada da üçüncü oldu. Erkekler 500 metrede dört yıl önce olimpiyat ikincisi olan Dajing Wu 39.584 ile çeyrek finalde kırdığı dünya rekorunu geliştirerek kısa kulvarda olimpiyat altını kazanan ilk Çinli erkek sporcu oldu. Güney Koreliler altın madalya kazanamasa da Daeheon Hwang ile gümüş, Hjojun Lim ile de bronz madalya ile podyuma çıktı. Kadınlar 1000 metrede de Güney Korelilerin hayal kırıklığı yaşandı. Madalya için favori gösterilen iki isim, Minjeong Choi ve Sukhee Shim podyum dışı kalarak dördüncü ve beşinci sırayı aldılar. 1500 metrede yedinci olan ve hayal kırıklığı yaşayan Suzanne Schulting 1000 metrede sürpriz bir şekilde altın madalyanın sahibi olurken aynı zamanda tarihe de geçti. Bu, Hollanda’nın olimpiyat tarihinde kısa kulvarda kazandığı ilk altın madalya oldu. 500 ve 1500 metrede bronz madalyayı takan Kim Boutin, 2018 PyeongChang’taki üçüncü madalyasını olimpiyat ikinciliği ile aldı. 500 metrede altın madalyanın sahibi olan Arianna Fontana ise bronz madalya kazandı.

-2018 PyeongChang’de 1 milyon seyirci barajının geçilmesinden dün de bahsetmiştik . Bugün sabah gelen rakamlara göre resmi olarak 1 milyon seyirci sayısı geçildi. Dün 91. 567 seyirci tribünlerde müsabakaları izlemek için yerini alınca 13. gün sonunda 1 milyon 76 bin seyirci sayısına ulaşıldı. 2018 PyeongChang  Organizasyon Komitesi’nden kapanış törenine dair bilgiler de geldi. Pazar günkü kapanış töreni için şu ana kadar 17 bin 900 bilet satılmış, 22 bin 500 bin bilet ise hala satışta.

-Rekorların kırıldığı, ilklerin başarıldığı bu kadar yoğun bir günde tarihe geçen bir başka sporcu da Darya Domracheva oldu. Kadınlar 4x6km bayrak yarışında Belarus altın madalyayı kazanırken Domracheva da son 6 km’de yarışan isim oldu. Bitiş çizgisini ilk sırada geçen 31 yaşındaki Belaruslu sporcu, olimpiyat tarihinde dört altın madalya kazanan ilk kadın biatlet oldu. Dört yıl önce Sochi’de bireysel, toplu çıkış ve takipte altın madalya kazanan Darya Domrecheva, 2018 PyeongChang ’ta toplu çıkışta da gümüş madalya kazanmıştı. 31 yaşındaki biatlet Vancouver’da da toplu çıkışta olimpiyat üçüncüsü olmuştu. Olimpiyat tarihinde en fazla altın madalya kazanan biatlet Darya Domrecheva’nın eşi Ole Einar Bjorndalen. Norveçli efsanevi atlet toplam 8 olimpiyat altınına sahip. Belarus’un ardından gümüş madalyanın sahibi olan İsveç olimpiyat tarihinde ilk kez kadınlar bayrak yarışında madalya kazandı. Son 6 km’de yarışan Hanna Öberg’in performansı İskandinavlara gümüş madalyayı getirdi. Fransa ise podyumu tamamlayan ülke oldu ve biatlon da madalyalarına bir yenisini daha ekledi.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neyse O

Neyse O

2 hafta önce
Öncü

Öncü

2 ay önce
Mutlu Bir Aile

Mutlu Bir Aile

3 ay önce