Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #13

11. günün ilk altınını kazanan Kanadalı Cassie Sharpe, Fransa spor tarihine geçen Martin Fourcade ve Almanların kuzey kombine üçlemesi... Mustafa Taha'dan, 2018 PyeongChang'ta günün notları.

– 2018 PyeongChang’de 11. günün ilk altını Kanadalı Cassie Sharpe’a gitti. Serbest stil kadınlar halfpipe finalinde ikinci hakkında elde ettiği 95.80 puan 25 yaşındaki sporcuya ilk olimpiyat şampiyonluğunu getirdi. 2015’te FIS Serbest Kayak ve Snowboard Dünya Şampiyonası’nda halfpip’de gümüş madalyanın sahibi olan Sharpe, 2016’da da Avrupa Kış X Games’te şampiyonluğu kazanmıştı. Kadınlar halfpipe’te gümüş madalya finalinde 90 puanı geçen dört sporcudan biri olan Marie Martinod’a ikinci hakkındaki 92.60 puanla gitti. Birleşik Amerikalı Brita Sigourney ise son hakkında, vatandaşı Annalisa Drew’u geride bıraktı ve olimpiyat üçüncüsü oldu. Finalde yarışan ve 10. sırada yarışmayı tamamlayan Kanadalı Rosalind Groenewod ise 9 hafta önce kolunu omzundan kırmasına ve tam olarak iyileşmemesine rağmen PyeongChang’a gelip finale kalmayı da başardı.

-2018 PyeongChang  öncesinde bu olimpiyatın ardından emekli olacaklarını açıklayan Tessa Virtue-Scott Moir çifti verdikleri karardan dönmezlerse kariyerlerinin son performansında altın madalya kazanmış olacaklar. Buz dansında sekiz yıl sonra olimpiyat altının sahibi olan Kanadalı çift kısa programda aldıkları 83.67 puanla olimpiyat rekorunu kırmışlardı. Genel toplamda da 206.07 ile bir olimpiyat rekoruna daha imza attılar. Geçen hafta içerisinde takım mücadelesinde altın madalya kazanan Kanada takımında yer alan Virtue-Moir çifti Vancouver 2010’dan sonra ilk altınlarını almıştı. Sochi de hem takım hem de buz dansında gümüş madalya ile yetinen Kanadalılar vedalarını ise olabilecek en parlak şekilde yaptılar. Serbest dansta harika bir performans göstermelerine karşın Gabrielle Papadakis-Guillaume Cizeron çifti gümüş madalya ile yetinmek durumunda kaldı. 2015 ve 2016’nın dünya şampiyonu Fransız çift, ilk olimpiyatlarında gümüş madalyanın sahibi olurken önümüzdeki olimpiyatlarda altın madalyanın en büyük favorisi olduğunu gösterdiler. İlk olimpiyat mücadelesini veren ve podyum gören bir başka çift de Maia-Alex Shibutani kardeşler. Japon asıllı Birleşik Amerikalı çift takım yarışmasında da bronz madalyanın sahibi olan ABD takımındaydılar. Alisa Agafonova-Alper Uçar çifti kısa programda 59.42 puan ile 20’nci sırada yer almıştı. Serbest programda 87.76 ile 18’nci olan Agafonova-Uçar çifti, 147.18 toplam puanla olimpiyat 19’ncusu oldular.

-Kadınlar alp disiplini yarışlarını rüzgar vurmaya devam ediyor. Şiddetli rüzgar beklentisi nedeniyle kadınlar kombine perşembe gününe alındı. Takvimde yapılan bu değişiklik erkekler slalomun da saatinin değişmesine neden oldu.

-2018 PyeongChang ’in ilk haftasını doping haberi olmadan geçirmiştik. İkinci haftayla birlikte doping haberleri de arka arkaya gelmeye başladı. Rus körlingci Alexander krushelnitsky’dan sonra Sloven hokeyci Ziga Jeglic de dopingli çıktı. CAS’tan yapılan açıklamada dört gün önce yapılan doping testinde Fenoterol çıkan Jeglic anti-doping kurallarını ihlal ettiğini kabul etti. Sloven oyuncunun 24 saat içerisinde olimpiyat köyünden ayrılması bekleniyor.

Tessa Virtue ve Scott Moir’in altın madalya coşkusu.

-Martin Fourcade hem Fransa spor tarihine geçti hem de kariyerinin ilk takım olimpiyat madalyasını kazandı. Fransızların biatlondaki süper yıldızı, dördüncü sırada aldığı takımını ilk sırada bitiş çizgisine ulaştırdı ve 2018 PyeongChang ’deki üçüncü madalyasını elde etti. Martin Fourcade bu sonuçla beşinci olimpiyat altınına ulaşarak tarihin en fazla olimpiyat altın madalyası kazanan Fransız sporcusu oldu. Emil Hegle Svendsen son biatlet olarak mücadele ettiği takım yarışında Norveç’e gümüş madalyayı getirdi. İtalya ise bronz madalyayı kazanarak bir sürprize imza attı. Dördüncu biatletler öncesi ilk sırada olan Almanya ise Arnd Peiffer’in atışlarda yaptığı hata ile İtalya’nın 0.3 saniye gerisinde podyum dışı kaldı. Böylece Laura Dahlmeier ilk olimpiyatında dördüncü madalyasını alma şansını kaçırdı.

-Güney Kore kısa kulvar sürat pateninde kadınlar 3000 metre bayrak yarışında rakipsizliğini ev sahibi olduğu bu olimpiyatta da sürdürdü. İlk kez 1992 Albertville’de Kış Olimpiyatlarına giren kısa kulvar sürat pateni takım yarışı, o günden bu yana sekiz defa düzenlenirken bunlardan altısını Güney Kore kazandı. 1992 Albertville’de Kanada altın madalyanın sahibi olurken, 2010 Vancouver’da da Çin olimpiyat şampiyonu olmuştu. A finalinde mücadele eden Çin ve kanada diskalifiye olurken 4:07:361’lik derecesiyle şampiyon olan Güney Kore’nin ardından İtalya olimpiyat ikincisi oldu. B Finalinde mücadele eden Hollanda ise 4:03.471 ile dünya rekoru kırarak bronz madalyanın sahibi oldu. 2014 Sochi’de 1 altın, 1 gümüş, 1 de bronz madalya alan Shim Suk-hee, PyeongChang’da ise ilk madalyasına takım yarışındaki altın ile kavuştu. Choi Min-jing de geçen hafta 1500 metrede kazandığı altın madalyadan sonra 300 metre bayrak yarışındaki olimpiyat altınıyla birlikte 2018 PyeongChang’de iki altın madalya kazanan ilk Güney Koreli sporcu oldu.

-Bobsleigh ikili kadınlarda ilk tur ve ikinci tur da yapıldı. 2018 PyeongChang ’in en fazla merak edilen takımlarından Jamaika ve Nijerya kadın bobsleigh takımları da ilk performanslarını sergilemiş oldu. 1. Turda Jamaika, Olimpik Rus Sporcular ile birlikte 51:29’luk zamana imza atarak 17. sırayı paylaştı. Nijerya ise 52:21 ile 20 takım arasında sonuncu sırada kendine yer bulabildi. 2. Turda ise Jamaika ile Nijerya son iki sırayı paylaştı.

-Kuzey kombine 10 km yakalı koşuda ise Almanların mutlak üstünlüğü vardı. Üçleme yapan Almanya bütün madalyaları toplamış oldu. Yarım dakikalık dezavantajını kapatan Johannes Rydzek altın madalyanın sahibi oldu. Rydzek’in takım arkadaşları Fabian Riessle ve Eric Frenzel ise olimpiyat ikinciliği ve üçüncülüğünü elde etti. Böylece 82 yıl sonra ilk kez bir ülke kuzey kombinede bir disiplinde bütün madalyaları topladı. Son olarak 1936’da Norveç bunu başarmıştı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce