Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #12

Oyunların ilk doping vakası, Norveç'in tarihe geçen madalya performansı ve sled'siz kalan Jamaika takımı... Mustafa Taha’dan, 2018 PyeongChang'da günün notları.

-Pazartesi gününe PyeongChang’ın ilk doping vakası ile merhaba dedik. CAS’ın açıklamasına göre körling karışık çiftlerde olimpiyat üçüncüsü olan Alexander Krushelnitsky’in doping testinde yasaklı meldonyum maddesine rastlandı. A numunesi pozitif olan Rus körlingcinin B numunesinin sonucunun da bu gece belli olması bekleniyor. Krushelnitsky ve birlikte yarıştığı eşi Anastasia Bryzgalova’nın Olimpiyat köyünden ayrılarak Seul’e gittikleri ve test sonucunu bekledikleri söyleniyor. Rusya Körling Federayonu Başkanı Dmitry Svishchev, 22 Ocak’ta yapılan doping testinde bütün sonuçların negatif çıktığını söyledi ve böyle bir şey yapmanın çılgınca olduğunu ifade etti. Meldonyum maddesini ilk olarak, Maria Sharapova’nın 15 aylık doping cezası sırasında duymuştuk. Bu arada yaşanılan bu doping olayının, Rus Olimpik sporcuların kapanış töreninde Rusya bayrağı ile geçit yapması yönündeki IOC kararını da olumsuz etkilemesi bekleniyor.

-Günün en ilgi çekici madalyaları kayakla atlama erkekler takım yarışında verildi. Ozan Sülüm’ün kulağı çınlasın, dediği gibi Norveç şampiyon oldu. Almanya ile Polonya da tahmin edildiği gibi podyuma çıktı. Norveçlilere altın madalyayı, bıyıkları kendisinin önüne geçen Robert Johansson’un son atlayıştaki performansı getirdi. Böylece Norveç PyeongChang’daki 28’nci madalyasını buldu ve tarihinin en başarılı kış olimpiyatı performansına ulaşmış oldu. Önceki rekor 26’şar madalya ile 1994 ve 2014 Kış Olimpiyatları’ndaydı. Almanya bireysel yarışlarda olduğu gibi takım yarışlarında da podyuma çıktı; Andreas Wellinger de Robert Johansson gibi üçüncü madalyasına ulaştı ve Gregor Schlierenzauer’den bu yana aynı olimpiyatta üç madalya birden alan ilk kayakla atlamacı oldu. Noriaki Kasai’li Japonya ise takım yarışmasını altıncı sırada tamamladı ve 45 yaşındaki efsane tarih yazma şansını kaçırdı.

-Norveçliler günün bir diğer altınını sürat pateninde erkekler 500 metrede elde etti. Hollanda’ya ise nazar değdi. Portakallar, dün kadınlar 500 metreyi boş geçtikten sonra, erkekler 500 metrede de podyum göremedi. Bu altınla, Havard Lorentzen de Sochi 2014’ten PyeongChang 2018’e en büyük gelişimi gösteren sporcuların başında geldiğini gösterdi. Zira Sochi’deki oyunları 32’nci sırada tamamlamıştı, burada ise altın madalyayı olimpiyat rekoru ile aldı. Ayrıca bu disiplinde, ülkesine 70 yıl sonra bir altın getirdi. Ayrıca Norveç sürat pateninde Ådne Søndrål’ın 1998’de kazandığı 1500 metre altınından sonra ilk olimpiyat şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Ev sahibi ülkeden Cha Min-Kyu ve Çin’den Tingyu Gao, sırasıyla ikinciliği ve üçüncülüğü elde eden isimler oldu.

-Bobsled ikili erkeklerde ise altın madalya Almanya ve Kanada arasında paylaşıldı. Dört ayak sonunda Kanadalı Justin Kripps ve Alexander Kopacz ikilisi ile Alman Francesco Friedrich ve Thorsten Margis ikilisi 3 dakika 16.86’lık derece elde ederek olimpiyat birinciliğini paylaştılar. Bobsled’te olimpiyat şampiyonluğu en son Nagano 1998’de paylaşılmış, aynı zamana imza atan İtalya ve Kanada takımları altın madalyayı paylaşmıştı. Almanya ise o olimpiyatta üçüncü olmuştu. PyeongChang 2018’in bronzu ise sahibi Letonya’ya gitti.

-Artistik patinaj buz dansında kısa program yapıldı. Beklendiği üzere Tessa Virtue-Scott Moir çifti, kısa programı ilk sırada tamamladılar. Alisa Agafonova-Alper Uçar çifti ise 20’nci ve son sıradan da olsa serbest program katılma vizesini aldı. Agafonova-Uçar çiftinin beşinci sırada çıkacağı serbest program yarın sabah 04:00’te.

-Geçen haftanının ilginç haberlerinden biri Jamaika’nın kadın bobsled takımından geldi. Öyle ki Alman antrenörleri Sandra Kiriasis, istifa ettikten sonra takımın kullandığı sled’i de geri istedi. Sled Almanya’da bir kulüpten kiralanmış ve buna aracılık eden kişi de Kiriasis olmuştu. Bu noktada ortaya ciddi bir sorun çıktı. Zira söz konusu sled takım tarafından olimpiyat oyunlarında kullanılacaktı. Jamaika Skeleton ve Bobsleigh Federasyonu’nun da muadil bir sled’i alacak 40 bin avrosu yoktu. Jamaikalılar bu sorunu nasıl çözeceklerini kara kara düşünürken, imdatlarına yerel bira şirketi Red Stripe yetişti. Şirket önce Twitter hesabından bobsled takımına yardım edeceğini açıkladı ve cuma günü de gerekli miktarı ödeyerek sporcuları zor durumdan kurtardı.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Neyse O

Neyse O

2 hafta önce
Öncü

Öncü

2 ay önce
Mutlu Bir Aile

Mutlu Bir Aile

3 ay önce