Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarOlimpik Notlar #11

Marcel Hirscher, Martin Fourcade, ülkesi Ukrayna'ya tarihteki ilk serbest kayak olimpiyat madalyasını kazandıran Oleksandr Abrammenk ve daha fazlası... Mustafa Taha’dan, günün 2018 PyeongChang notları.

-Marcel Hirscher PyeongChang 2018’deki ikinci altınını dev slalomda kazandı. İlk ayakta elde ettiği 1.27 saniyelik avantajı ikinci ayakta rahat bir tempoyla kazanmasını sağladı. Vancouver 2010 ve Sochi 2014’te dev slalomda podyumu dördüncü olarak kaçıran Avusturyalı kayakçı, üçüncü altınını perşembe günkü slalom yarışlarında kazanmaya çalışacak. Ağustos ayında sol bileğini kıran ve ölü sezon boyunca antrenman yapmamasına rağmen dünya kupasında yarış kaybetmeyen Marcel Hirscher belki de kariyerinin en iyi sezonunu geçiriyor. İlk ayakta en hızlı onuncu zamana imza atarak işini zorlaştıran, buna karşın ikinci ayaktaki hızlı performansıyla en iyi dereceyi yaparak olimpiyat gümüşünü kazanan Henrik Kristoffersen de Norveç’e bir madalya daha getirmiş oldu. Fransız Alexis Pinturault kombinedeki olimpiyat ikinciliğinin ardından dev slalomun üçüncüsü olarak da olimpiyat bronzunu kazandı. Dev slalomda mücadele eden Serdar Deniz ilk ayakta 1:23.45 ile 77, ikinci ayakta 1:20.78 ile 65’nci olurken genel klasmanda 2:44.23 ile 67’nci oldu.

-Hergün olduğu gibi bugün de PyeongChang’da tarihe geçenler ve tarihe geçmenin kıyısından dönenler oldu. Tarih tekerrürden ibarettir sözünün ne kadar doğru olduğuna bir kere daha şahit olduk. Dört yıl önce Sochi’de erkekler 15 km toplu çıkışta Emil Hegle Svendsen’e fotofiniş ile kaybeden Martin Fourcade bu sefer fotofinişle Simon Schempp’i geçerek altın madalyayı kazandı. Fourcade böylece kış olimpiyatlarında tarihinde 4 altın kazanan ilk sporcu olarak Fransa spor tarihine geçti. İlk kez bir olimpiyatta toplu çıkış yarışı kazanan 29 yaşındaki biatlet, yaz olimpiyatlarında dörder altın kazanan Christian d’Oriola ve Lucien Gaudin ile birlikte bunu başaran üçüncü sporcu oldu. Sochi’nin altın madalyalı ismi Emil Hegle Svendsen ise bu sefer bronz madalya ile yetindi.

-Henüz 22 yaşında kayaklı koşunun süperstarı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor Johannes Hoesflot Klaebo. Norveç ve bu spor için ne kadar önemli bir isim olduğunu/olacağını bugünkü erkekler 4×10 bayrak yarışında gösterdi 22 yaşındaki kayaklı koşucu. Olimpik Rus sporcular takımının ilk 20 km’de 40 saniyeye çıkardığı farkı  Simen Hegstad Kruege ile üçüncü 10 km’de eriten İskandinavlar, Klaebo’nun son 10 km’de kendinden emin performansı ve son 3 km içerisinde bu olimpiyatın belki de en dayanıklı kayaklı koşucusu Denis Spitsov’u önce sallayıp sonra da 10 saniyelik fark atarak finiş çizgisine ulaşıp altın madalyanın sahibi oldu. Üçüncü 10km’sini koşan Alexander Bolshunov daha kuvvetli bir performans ile aradaki farkı koruyabilseydi Rus Olimpik sporcular için PyeongChang’daki ilk olimpiyat altını için şansları daha yüksek olabilirdi. Norveç 2002 Salt Lake City’den beri 4×10 km’de ilk olimpiyat altınını kazanırken, Fransız ise istikrarı sürdürüp 4 yıl önce olduğu gibi olimpiyat üçüncülüğünü kazandı.

-Bugün tarih yazamayanlar da oldu. Seung-Hwa Lee üst üste üçüncü kez olimpiyat şampiyonu olmayı 39 saniye ile kaçırdı. Sürat pateni kadınlar 500 metrede vatandaşları önünde olimpiyat şampiyonluğu kazanmak istese de Lee’ye bu yıl bu disiplinde dünyanın en iyisi olan Japon Nao Kodaira engel oldu. 36.94 ile olimpiyat rekorunu kırarak 31 yaşında kariyerinin ilk olimpiyat şampiyonluğuna ulaşan Kodaira ülkesine PyeongChang’daki ikinci altını getirdi. Dün Yuzuru Hanyu ile ilk altınını alan Japonlar, hafta sonunu karlı bir şekilde kapatmış oldu. Çek Karolina Erbanova dört yıldır yaptığı yatırımların karşılığını olimpiyat üçüncülüğü ile aldı. Sochi 2014’ten sonra Kodaira ve Erbanova’nın Hollanda’ya taşınıp Hollanda milli takımı ile antrenmanlar yaptığı notunu düşmekte fayda var. Böylece iki arkadaş birlikte podyuma çıkmış oldu.

-Kaç sporcu uğur olsun diye final yarışmalarına aynı iç çamaşırını giyerek çıkıyor bilmiyorum ama Norveçli Oystein Braaten bu şekilde uğuru olan bir serbest kayakçı. Braaten bugünkü slopestyle finalinde 95 puanla ilk olimpiyat madalyasını altınla kazandı. Geçen yıl Aspen’de X Games’de şampiyon, bu yıl ise ikinci olan Norveçli’nin 4 yıl önce 10. olarak olimpiyatı tamamladığını hatırlatalım. İlk beşe giren sporcuların puanlarının 90 ve üstü olduğu erkekler slopestyle’da Sochi’de bronz kazanan Nick Goepper, PyeongChang’da ikinci olarak bu disiplinde birden fazla olimpiyat madalyası kazanan ilk sporcu oldu.

-Erkekler aerials’ta Oleksandr Abrammenk dördüncü olimpiyatında ilk madalyasına ulaşırken ülkesi Ukrayna’ya da tarihteki ilk serbest kayak olimpiyat madalyasını getirdi. Çinli Zongyang Jia gümüş madalyanın sahibi oldu. Olimpiyat üçüncülüğü ise Rus Ilia Burov’a gitti.

-PyeongChang’da en fazla konuşulan konulardan biri biletlerin satılmış olmasına karşın tribünlerin neden boş olduğu. Bu konu hakkında hala tatmin edici bir açıklama yapılmasa da PyeongChang organizasyon komitesi başkanı Sung Baik-you, cumartesi günü itibariyle biletlerin yüzde 94’ünün satıldığını ve 1 milyon bilet sınırının geçildiğini ifade etti. Baik-you şu ana kadar 1 milyon 68 bin adet biletin satıldığını söyledi.

-Kuzey Koreli ponpon kızlar PyeongChang’da müsabakalarda sporcuları desteklemeye devam ediyor. Bugün dev slalomda mücadele eden sonuncu ve sondan ikinci olan Kuzey Koreli kayakçılara Kuzey Kore ve Kore bayrağı ile destek verdiler.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

5 gün önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

2 hafta önce
Büyükbaba

Büyükbaba

1 ay önce