Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Diğer SporlarNHL’de Yeni Sezon

NHL'de yeni sezon geçtiğimiz hafta başladı. Biz de The Athletic yazarı Sean McIndoe'ya geçen sezondan yola çıkarak, yeni sezonun şifrelerini sorduk.

St Louis Blues, 2018-2019 sezonununda şampiyona oldu. Öncelikle, bu başarıyı bekliyor muydunuz onlardan? Blues, sezon başında şampiyonluk adayı takımlarınızdan biri miydi?

Geçen sezon başında kadrolara baktığınızda, en avantajlı takımlardan bir tanesi St Louis Blues olarak dikkat çekiyordu. Belki şampiyonluk şansları en yüksek gösterilen takım onlar değildi ama şampiyonluğa kimse şaşırmazdı. Şampiyonluktan sonra da hiçkimse çok büyük bir sürpriz olarak değerlendirilmedi de zaten. Fakat sezon başlangıcına dönecek olursak, ilk birkaç ay korkunç derecede kötülerdi. Hatta Ocak ayının ilk günlerinde aldıkları yenilgilerle bir daha tam anlamıyla toparlanamayacakları da düşünülüyordu. Geçen senenin yaz aylarından değil de eğer bu kötü gittikleri noktadan bakarsak onların play-off yapmalarına dahi kimse ihtimal vermiyordu. İmza attıkları geri dönüş, NHL tarihinin inanılması en güç hikayelerinden bir tanesi oldu.

2019-2020 sezonunda sürpriz beklediğiniz takımlar var mı?

Vancouver Canucks, Florida Panthers, Anaheim Ducks ve belki Minnesota Wild. Yeni sezonla ilgili, sezon öncesi maçlarına, oynanan oyunlara, takım kadrolarının oturmuşluğuna baktığımızda bu üç, dört takımın beklenenden daha iyi noktalara gelebileceğini düşünüyorum. Colorado Avalanche, Carolines Hurricanes ve Dallas Stars ile ilgili yüksek beklentiler var ama ben beklendiği kadar ileri gidebileceklerini düşünmüyorum. Elbette üçü de çok iyi takım, sadece beklenti olarak düşündüğümüzde biraz farklı. Çünkü sezon çok uzun, çok sayıda maç var ve kadro yapılarını bu anlamda biraz eksik buluyorum.

Birkaç yıldır merak ettiğim, aslında birçok inanın merak ettiği bir konu var: Edmonton Oilers. Ligin tartışmasız en iyi oyuncusuna sahipler. Fakat onları yıllardır play-off’ta dahi izleyemedik. Bunun sebebi ne sizce?

Evet aslında Edmonton Oilers herkesin merak ettiği bir konu. Açıkça görülüyor ki yetenekli oyuncuların etrafını , doğru oyuncularla donatamadılar. Yani ellerinde zaten Connor McDavid ya da Leon Draisaitl gibi çok kıymetli oyuncuları var. Bu iki oyuncunun yanına, diğer işleri yapacak yan parçaları eklemek gerekiyordu. Bunu yapamadılar. Kadroya isim isim baktığınız zaman oyuncular arasında bireysel yetenek açısından çok büyük farklar olduğunu görebilirsiniz. Özellikle kanatlarda çok eksikler. Daha kötüsü bunları tedavi etmek için de çok fazla hamle yapmıyorlar. Connor McDavid çağının beşinci yılına giriyorsanız ve kurduğunuz kadro hala şampiyonluk için yeterli görülmüyorsa, burada büyük yanlışlar var demektir. Umarım sorunları çözebilirler ve Connor McDavid’i artık play-off’ta hatta Stanley Cup’ta izleyebiliriz.

Peki geçen sezon Edmonton Oilers dışında beklentilerinizi karşılayamayan takımlar oldu mu? İyi bir kadroya sahip olan ama bir türlü beklenen çıkışı yapamayan?

Bence geçen sezon, Carolina Panthers çok daha iyi noktada bitirebilirdi ligi. Diğer taraftan, Oilers’ın sezon sonunda olduğu noktaya çok ama çok şaşırdım. Ve tabii ki beni geçen sezon en çok şaşırtan olay play-off’ta yaşandı. Benim ve tabii ki daha birçok insanın favori takımı, şampiyonluk adayı Tampa Bay Lightning idi. Beklediğimden çok daha erken elendiler. Sonuna kadar gidebileceklerini, hatta şampiyon olabileceklerini düşünüyordum.

2019-2020 sezonuna bakacak olursak, nasıl bir transfer dönemini geride bıraktık? En şaşırdığınız ve en beğendiğiniz transfer hamleleri hangileriydi?

Yaz ayları oldukça ilginç geçti. En fazla değişen, gelişen takımlar New Jersey Devils ve New York Rangers oldu bence. İki takım da draft’ta yüksek sıralardan oyuncu seçtiler ve bunun yanında çok önemli veteran oyuncular eklediler takımlarına. Panthers da yaz döneminde iyiye giden takımlar arasında sayılabilir. Çok kuvvetli bir kaleciyi, Sergei Bobrovsky’yi kadrolarına kattılar. Şunu da eklemek lazım, Joel Quenneville’e yani ligin en iyi koçlarından birine hatta en iyisine sahipler. Diğer taraftan Blue Jackets’da yetenekli oyuncularının yanına birkaç free agent oyuncu eklemeyi başardı.

Yeni sezonda hangi takımları favori olarak gösterirsiniz?

Stanley Cup için favori takımım yine Tampa Bay Lightning. Aslında Tampa Bay, çok da heyecan verici ve farklı bir seçim değil. Çünkü zaten ligin en iyi takımı oldukları konusunda herkes hemfikir. Finalde karşılaşacakları takım ise Vegas Golden Knights ya da San Jose Sharks olabilir. Elbette sezon çok uzun ve birçok sürpriz yaşanabilir. Normal koşullarda Stanley Cup, Tampa Bay Lightning’e gider diye düşünüyorum.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kazanmak

Kazanmak

11 ay önce
Dönemler Üstü

Dönemler Üstü

11 ay önce