Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

FutbolNeler Yapabilir: Adrien Rabiot

Adrien Rabiot'nun Paris Saint-Germain'den Juventus'a bedelsiz transferi, geçtiğimiz haftaların en fazla konuşulan haberlerinden biriydi. The Coaches Voice, Fransız orta sahanın taktiksel analizini yaptı ve yeni kulübündeki rolünü mercek altına aldı.

Bu yazının orijinali ilk kez The Coaches’ Voice’ta yayınlanmıştır. 


Profil

Adrien Rabiot, Paris’in güneydoğu banliyölerinde doğmuş olmasına rağmen, 2008’de Manchester City kariyeri de dahil olmak üzere genç yaşta birçok farklı kulüpte forma giydi. Günün sonunda evi Paris’e dönen Rabiot, 17 yaşında A takıma yükselmeyi başardı.

Toulouse’da geçirdiği başarılı kiralık döneminden sonra; Rabiot, PSG orta sahasında kendine kalıcı bir yer bulmayı başardı. Ve o günden bu yana, Rabiot orta sahanın en önemli isimlerinden birisi. Ayrıca, 16 yaş altı grubundan A milli takıma kadar her yaş grubunda Fransa’yı temsil eden uluslararası görevlerde yer aldı.

Nihayetinde Dünya Kupası’nı kazanan kadronun bir parçası olarak seçilmediği için, Deschamps’ın “büyük bir hata” yaptığını öne süren Rabiot, Rusya’daki kupanın yedek kadrosuna seçilmişti.

                  Görsel: thecoachesvoice

Taktiksel Analiz

PSG’de daha çok merkez orta saha olarak kullanılsa da defansif rollerde rahatlıkla görev alabilen Rabiot, orta sahada tek ya da çift pivot olarak da oynayabiliyor. Fransız orta saha, en iyi performansını muhtemelen orta saha üçlüsünün merkezinde, derine inip defanstan top çıkartan oyun kurucu görevini üstlendiğinde gösteriyor. Fransız, iç pozisyonlarda görev alarak, stoperler ve kanat oyuncuları arasında bir pas istasyonu oluşturuyor. PSG’li bekler görev bölgelerinde değilken, Rabiot’nun kontra atak tehlikesine karşı derinde beklemesi; rakibi olabildiğine yavaşlatıyor ve takım arkadaşlarından gelen ani baskısıyla birlikte, top en kısa sürede kazanılıyordu.

                 Görsel: thecoachesvoice

Rabiot, kariyerinin bu zamanlarına kadar gol atma ve attırma konusunda hiçbir zaman ilk tercih olmadı. Altı pasa nadiren girmesine rağmen – oynadığı altı sezonun sadece birinde iki basamaklı gol ve asist sayısına erişebildi – baskıyı driplingle kırabilme konusunda işin en iyilerinden birisi, hele de rakip takımlar PSG’ye kontra pres uygulamaya çalışıyorsa. Hal böyleyken, var olan bu yeteneğini üçüncü bölgede de uygulamaması için hiçbir neden yok. Buna rağmen, 24 yaşındaki orta saha oyuncusunun topa sahip olma oyununda pozisyon alışı, başını belaya sokabilir. Topa dokunmadan dönüş yapmayı tercih eden Fransız; gelen pasın hızını, vücudunun etrafında ilerlemesine olanak sağlıyor.

Bu durum, Rabiot’nun sağlıklı oyun görüşüne sahip olmadığı anlarda, uygun boşlukların değerlendirilmemesine; ardından da rakip presiyle orta alanda gereksiz top kayıplarına yol açabilir.

                  Görsel: thecoachesvoice

Yeni Kulübündeki Rolü

Rabiot, yeni kulübünde kendini; Aaron Ramsey, Miralem Pjanic, Blaise Matuidi, Sami Khedira, Emre Can ve Rodrigo Bentancur’un yer aldığı amansız bir orta saha rekabetinin içinde bulacak. Yeni teknik adam Maurizio Sarri’nin önderliğinde Juventus’u 4-1-4-1 dizilişinde görebiliriz. İtalyan teknik adam, geçen sezon Chelsea’de defans ve hücum arasında köprü görevi gören Jorginho’nun üstlenmeye çalıştığı görevi, derinden oyun kurma yeteneklerine sahip Rabiot’ya emanet edebilir. Aynı zamanda boyu, rakiplerin olası direkt oyunlarına karşı – diğer alternatiflere nazaran – daha fazla tedbir sağlayabilir.

Ayrıca Rabiot, Juve’nin daha teknik kapasiteli orta saha rollerinden birisi için de uygun olabilir. PSG’de dar alanlarda nakış gibi pas atabilme yeteneğini gösteren Rabiot’un sıklıkla kullandığı bir diğer özelliği ise, ters kanat oyuncusuna giden paslar sonrasında half-space bölgelerine direkt koşular atmasıydı. Bu koşular sayesinde, bulunduğu bölge çevresinde her zaman bir pas alternatifi olabiliyor ya da penaltı noktasına girerek tehdit oluşturma şansı elde ediyordu. İşin aslı; bu hücum aksiyonları, tesadüfen de olsa geçen sezon Sarri’nin Chelsea’de uygulatmak istediklerinin başında geliyordu.

            Görsel: coachesvoice.com

Rabiot’nun pozisyon almadaki becerileri ve oyun hareketliliği, onu kuvvetli kılan başka özellikleri. Eğer Sarri, yıllardır devam ettirdiği hücum felsefesini değiştirmezse, Cristiano Ronaldo’nun santrafor yerine sol açıkta forma bulma ihtimali daha muhtemel gibi duruyor.

Ronaldo’yu hücumda daha canlı tutabilmek adına defansif sorumluluklarını azaltma fikri, çevresindeki – özellikle sol iç ve sol bekteki – takım arkadaşlarının çalışkanlığıyla doğru oranda çalışabilecek bir fikir. Bu nedenle Rabiot, bu talepleri karşılamada Emre Can veya Sami Khedira’dan daha uygun olabilir.

Çeviri: Arhan Ata Pilavoğlu

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hayal Albümü

Hayal Albümü

3 ay önce
Doğru Zaman

Doğru Zaman

6 ay önce