Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolNBA’de Konferans Finalleri Heyecanı

NBA'de birkaç günlük ara artık yerini Konferans Finalleri'nde bırakıyor! Peki eşleşmelerde zafere ulaşan takımlar hangileri olur? Orkun Çolakoğlu ve Kaan Kural'a sorduk...

Boston Celtics – Cleveland Cavaliers


Boston Celtics ligin hâlihazırda en iyi üç sayı savunması yapan takımlarından biriyken LeBron James ve arkadaşları ise üç sayı çizgisinin gerisinden ritim bulduğu zaman havaya girebiliyor. Cleveland’ın planı ne olmalı?

Orkun Çolakoğlu: Celtics üç sayı çizgisini savunmadaki başarısını son olarak Sixers karşısında net şekilde gösterdi. Ancak o serideki planlarının şekillenmesinde ve veriminde, Ben Simmons’ın şut tehdidi olmaması ve skor tehdininin görece düşüklüğü önemli bir etkendi. LeBron James komutasındaki bir takıma karşı aynı şekilde savunma yapmanın imkansızlığı ortada. Yine de şutörlerin ritme girmesini engellemek için, “LeBron ne kadar atarsa atsın” mottolu bir savunma yapmalarını bekliyorum. Celtics’in işini daha komplike hale sokmak için Cavs hücumunda LeBron dışındakiler sürekli hareket halinde olmalı.

Kaan Kural: Her şeyden LeBron James’in etrafını şutörlerle donattığın zaman bir sıkıntı kalmıyor. LeBron o kadar çok şeyi yapıyor ki takım arkadaşları onun yoluna çıkmadığı zaman, onun yarattığı imkanları değerlendirdiği sürece hücumda kendi yollarında ilerleyebilirler. Toronto karşısında bunu yaptılar, yine yapabileceklerini düşünüyorum.

Geçtiğimiz sezon Doğu Konferansı Finali’nde Boston Celtics-Cleveland Cavaliers eşleşmesinin ilk 10 dakikasının ardından LeBron James’in final bileti alacağı net bir şekilde görülmüştü. 2017 play-off’larına göre çok daha farklı bir kadrosu olan Boston, bu seride planını nasıl belirlemeli?

Orkun Çolakoğlu: Celtics eksiklerine rağmen şu anda, geçen sezona kıyasla Cavs’le daha iyi eşleşebilecek bir takım. Geçen sezonki Celtics’te Isaiah Thomas yeri doldurulamayan bir taşıyıcıydı; bu sezon ise Kyrie Irving’in yokluğunda yükü paylaştırabiliyorlar. Fizik olarak da daha iyi durumdalar ve Cavs’i çok yıpratacaklardır. Stevens’ın beşini bozmayacağını ve bu fizikselliği mümkün olduğunca sahaya yansıtmaya çalışacağını düşünüyorum.

Kaan Kural: Boston her geçen maç daha iyiye giden, güveni hiç zedelenmeyen, iyi basketbol oynayan bir takım. Milwaukee serisinde biraz soru işareti olsa da sonrasında toparlandılar. Tempoyu düşürmeden saldırmaları gerekiyor zira Cleveland Cavaliers’ın geçiş savunması rezalet bir durumda. Belli bir sayıya ulaştıkları zaman da savunmayı istedikleri seviyeye çekebiliyorlar.

Seriyi kim geçer?

Orkun Çolakoğlu: Her iki takım da play-off başladığından beri daha iyiye gitmiş durumdalar. Celtics saha avantajına sahip ve onlar için bu, NBA’deki her takımdan biraz daha fazlasını ifade ediyor olabilir. Fakat LeBron James hala Doğu Konferansı’nın açık ara en büyük faktörü. Tahminim 4-2 Cleveland.

Kaan Kural: Cleveland Cavaliers, 4-2.

Houston Rockets – Golden State Warriors


Houston Rockets sene başında yapılanmasını tamamladığı günden itibaren hedefini Golden State Warriors’ı devirmek olarak belirlemişti ve o an artık geldi. Sizce Houston’ın planı ne olmalı?

Orkun Çolakoğlu: Rockets transfer döneminden beri Warriors ile eşleşebilmek üzerine dizayn edilmiş bir takım. Kağıt üzerinde de bunu yapabilecek malzemelere sahipler. Doğal olarak ilginin büyük bölümü Chris Paul’un gelişine ve onun James Harden’la uyumuna yönelikti ama yine yazın kadroya katılan PJ Tucker ve Luc Mbah-a-Mouté, Warriors’ın kısa beşine karşı olası acil durumlarda Rockets’ın kısalabilmesini mümkün kılan oyuncular. Böylece rakibin ölüm beşine teoride bir yanıtları var. Ana beşleriyle de savunmada sürekli switch yapabiliyorlar ve Warriors’ın malum şut tehdidine karşı bu önemli. Rakip hücumu standartlarının altına çekip, Harden-Paul ikilisi ekseninde, daha sade ama daha verimli olacağını umdukları bir hücumla kazanmaya çalışacaklar.

Kaan Kural: Houston Rockets’ın en önemli olarak sezonun ikinci yarısındaki oyununu oynaması lazım. James Harden’ın performansını acayip bir biçimde maksimize ediyorlar. Bunun yanı sıra Golden State Warriors’ın tek eksiği top kaybındaki fazlalık ve bunu cezalandırmaları gerekiyor. Kendi planlarına sadık kalmaları gerekiyor.

Clint Capela play-off’larda önce Karl-Anthony Towns’a karşı ardından Rudy Gobert’e karşı büyük bir üstünlük sağladı fakat Golden State’in ‘ölüm beşi’nin sahada olmasıyla Capela’nın formunun düşeceği konuşuluyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Orkun Çolakoğlu: Capela oyununu sürekli geliştiriyor ve gelişimine, perde sonrası adam değişiminde toplu oyuncu önünde daha iyi savunma yapabilmek de dahil. Bu yönü Draymond Green seviyesinde değil ama rakip kısaldığında otomatikman devredışı kalacak bir zayıflık da değil. Sorun, Warriors’ın onu potadan uzaklaştırma üzerine muhtemel planı olacaktır. Savunmada potadan uzak kalan bir Capela, çember savunmasına ve ribaundlara ne kadar yetişebilir ve hücumda, kendi yerine oynayacak bir şutörün potansiyel katkısı yerine geçecek kadar üretebilir mi? Mike D’Antoni seri boyunca herhalde en kritik kararları bu konuda verecek.

Kaan Kural: Golden State Warriors yine kendi planına sadık kalıp Houston Rockets karşısına çıkacaktır. Maçın başında Capela’nın etkinliğini azaltmak adına McGee ile başlayabilirler fakat sonrasında ölüm beşine dönüp hız ve alan paylaşımına dayalı oyununu oynayacaktır. Savunmadaki durumları çok elit olmasa da ilk turdan bu yana kendilerini geliştirdiler. Olsa olsa James Harden’ın birebirleriyle bir maç kaybederler fakat maç kazanmakla seri kazanmak farklı şeyler.

Seriyi kim geçer?

Orkun Çolakoğlu: Rockets Warriors ile eşleşebilecek durumda ama Harden-Paul eksenli, temposu sezon ilerledikçe düşen ve birebiri artan hücumları, Iguodala, Green, Thompson, Durant gibi savunmacılara sahip bir takıma karşı verim ihtimali çok yüksek bir plan gibi gözükmüyor. Warriors’ın yakın geçen maçlarla 5 maçta bitirebileceğini düşünüyorum.

Kaan Kural: Golden State Warriors, 4-2.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler