Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Son Yorumlar

  BasketbolDikkat Risk İçerir!

  NBA’de yeni sezon yaklaşırken, NBA Fantasy severler bir kez daha kollarını sıvadı. Mert Büberoğlu, bu yıl fantasy draftlarının son sıralarında dikkat edilmesi gereken 10 ismi sizler için sıraladı...  

  1- Markelle Fultz

  Fultz’un geçen senesini tek bir kelimeyle açıklamam gerekse “garip” derdim. 1’inci sıradan draft edilmesinden şut atmayı unutmasına, sakatlıktan döndükten sonra en akılda kalır icraatının Embiid’in gözünü çıkartmasına kadar her şeyiyle garipliklerle dolu bir sezonu geride bıraktı Fultz. Bu senenin başında sağlıklı ve şut formu güncellenmiş gözüküyor. Sixers’ın şu anki sisteminde iki tane “ball dominant” diyebileceğimiz yıldız var: Simmons ve Embiid. Bu sezon, Simmons takımın temel top yönlendiricisi olurken Embiid de takımın birincil skor opsiyonu olacak.

  Fultz geçen sene oynadığı kısıtlı sürede, Simmons ile beraber oynarken topsuz oyunda etkili olabileceğini gösterdi, Simmons’ın dinlendiği dönemlerde ise top onun elinde olabilir. Antrenman videoları ve preseason maçlarında yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda Fultz’un geçen seneyi geride bıraktığı söylenebilir. Ayrıca Fultz’un kendisine yöneltilen tüm eleştirilere cevap verme motivasyonunda olacağını düşünürsek 1 yıl gecikme ile kendisinden beklenen patlamayı yapma ihtimali onun sleeper listelerinin başında yer almasını sağlıyor. Preseason maçlarında Brett Brown’un Redick’i benchte başlatarak ilk beşte Fultz’a yer veriyor olması da ondan patlama bekleyenler için önemli bir umut kaynağı.

  2- Mario Hezonja

  Süper Mario, Magic günlerini geride bırakarak bu yaz Knicks’in yolunu tuttu. Aslında istatistiklerine ve NBA’e girdiğinden beri gösterdiği performansı düşündüğümüzde Hezonja’nın heyecanlandıracak pek de bir yanı olmadığı söylenebilir.  Hezonja’yı bu listeye sokan şey ise geçen sezonun Şubat ayında gösterdiği performans:

  Bu geç gelen performans Magic yöneticilerini de heyecanlandırmış olacak ki sezon ortası Hezonja’nın opsiyonunu kullanmama kararı almalarına rağmen sezon sonu tekrar Hezonja’yı takımda tutma çabasına girdiler. Ancak opsiyonu kullanmayı bir kez reddettikten sonra Magic’in Hezonja’ya teklif edebileceği rakam diğer takımların seviyesine çıkamadığından Hezonja’nın Magic günleri sona erdi.

  Hezonja’yı fantasy draftının son sıralarında çekici kılacak bir önemli gelişme ise geçen sezon itibariyle 4 numaraya kayması ve bu pozisyonda oynayabilmesi (en azından hücumda). Knicks şu an 4 numarada eksik. Porzingis’in sezonun ilk üç ayını sakatlığı sebebiyle kaçıracağını ve Beasley’nin de takımdan ayrıldığını düşünürsek Hezonja 4 numara olarak fazlasıyla süre bulabilir ve Şubat ayında tutturduğu ortalamalara benzer ortalamalar tutturabilir.  Hala genç ve gelişme gösteriyor olması ve Fitzdale’ın elindeki malzemeyi iyi kullanan bir koç olması da denkleme eklenince Hezonja son sıralardan çekici bir tercih olabilir.

  3- Josh Hart

  Josh Hart geçen sezonun Şubat ayı itibariyle ciddi süreler almaya başlamış ve Şubat ayını çok iyi geçirmişti. Bu süreçte 12.2 sayı ortalaması tuttururken 2.2 üçlük atıp 7.4 ribaunt ve 1.0 top çalma katkısı vermişti:

  Ancak geçirdiği el sakatlığı sebebiyle Mart ayında sadece tek bir maça çıkabilen Hart, takıma Nisan ayında geri dönmüş ve sezonu yine etkileyici bir 4 maçlık seri ile tamamlamıştı:

  İyi bir savunmacı olmasının yanı sıra iyi de bir üç sayı atıcısı olan Hart, Lebron merkezli yeni düzende de önemli süreler alacağa benziyor (Hart, Lakers’ın oynadığı dört preseason maçının ikisinde ilk beş başlayarak takımın en çok süre alan oyuncularından biri.)

  Pozisyonuna göre iyi bir ribauntçu olduğu ve Lebron’un gelişiyle daha çok açık şut pozisyonu bulacağı göz önünde bulundurulduğunda Hart draftın son turlarındaki diğer oyunculara göre çok daha fazla şey vaat ediyor.

  4- Trey Burke

  Trey Burke 2013 Draft’ında 9. sıradan seçilmişti ve kendisinden büyük beklentiler vardı. Utah Jazz, ondan Deron Williams’ın gidişinden sonra boşalan oyun kurucu boşluğunu doldurmasını bekliyordu. Michigan Üniversitesi’nde çok iyi 2 sezon geçiren Burke fena da bir çaylak sezonu geçirmedi ama kariyerinin devamı aynı ivmeyle devam etmedi. Ancak Burke geçen sezon Şubat ayında katıldığı New York Knicks’te adeta kendini buldu. Mart ayında yüzde 50 saha içi isabetiyle 14.9 sayı ve 5.4 asist ortalamaları tuttururken bu süreçte 42 sayı 12 asistlik ve 18 sayı, 15 asistlik etkileyici performansları da oldu.

  Burke bu yıl Knicks’te ilk beş başlamaya devam edecek gibi gözüküyor, forma için rakiplerinin Ntilikina ve Mudiay olduğu da göz önünde bulundurulduğunda iyi süre alması ve benzer bir performans sergilemesi beklenebilir. Son birkaç yıldır fantasy draftlarında esamesi okunmayan Burke bu yıl bir şansı hak ediyor.

  5- John Collins

  Geçen sezon başarılı bir çaylak sezonu geçiren Collins sezon ilerledikçe ilk beşe yerleşti ve Nisan ayında 30 dakikanın üzerinde süre almaya başladı. Yüksek saha içi isabetinin yanında iyi bir ribauntçu ve blokçu olan Collins bu sezon daha çok süre alacak. Potansiyeli yüksek olan Collins’in en büyük eksisi ise devamlılığı- henüz hücum yönü eksik olan ve kolay faul problemine girebilen Collins’in maçtan maça performansı çok değişebiliyor. Ancak Collins devamlılık problemine rağmen genç Hawks kadrosunun en önemli silahlarından biri. Collins bu sezon tüksek şut isabeti, ribaunt ve blok arayışında olanlar için çok iyi bir tercih olacak.

  Listeye Collins’i koyarken tam olarak hala sleeper olup olmadığı konusunda tereddütlerim oldu. Çoktan keşfedilmiş ve birçok takımın orta sıralarda tercih edeceği bir oyuncuya dönüşmüş olabilir ama Collins’in hangi turda seçilirse seçilsin seçildiği turun üzerinde bir performans sergileme ihtimali oldukça yüksek bu sebeple kendisine halen sleeper diyebiliriz.

  6- Patty Mills

  Bu yıl başlarken yıllar sonra Spurs’un oyun kurucusu Tony Parker olmayacak.   Elbetteki bunun fantasy açısından önemli bir etkisi var. Aslında bu listeyi hazırlamaya başladığımda bu listede tahmin edebileceğiniz üzere Murray’e yer vermiştim ancak ilk haberlere göre Murray yaşadığı sakatlık sebebiyle sezonu kaçıracak. Bu durumda müzmin yedek Patty Mills’in önemli bir süre alacağını tahmin edebiliriz. Ancak Mills’in vereceği katkının Murray kadar fazla kategoriye yayılan ve düzenli bir katkı olacağını beklemek de hayalperestlik olur. Ribaund ve top çalma katkısı açısından kısıtlı katkı vereceğini tahmin ettiğim Mills her halükârda son sıralarda yüksek ft yüzde, bolca üçlük ve kalburüstü asist kapmak isteyenler için doğru adres olacaktır.

   7- Kelly Oubre Jr.

  Bu yıl Kelly Oubre Jr.’ın sleeper olduğu son yıl olabilir. Potansiyelinden şüphe edilmeyen Kelly Oubre’nin en büyük sıkıntısı Wall-Beal-Otto Porter Jr üçlüsünün birbirini kusursuz olarak tamamlaması ve bu sebeple ilk beşte kendine yer bulamaması. Ancak geçen yıl benchten gelerek düzenli katkı veren Oubre Jr.’ın bu yıl daha çok süre alacağı ve katkısının arttıracağı bekleniyor. Halen ilk beşte başlamaması sebebiyle göz ardı edilen Kelly Oubre aldığı dakikaları 30 ve üzeri dakikaya çıkarabilirse çok önemli işler yapabilecek bir yeteneğe sahip. İyi bir skorer ve dış atıcı olan Oubre, düzenli sayı ve üçlük ihtiyacı olanlar için son sıralarda doğru adres olacaktır ancak şut yüzdesine dikkat.

  8- Kyle Anderson

  Kyle Anderson bu yaz Memphis Grizzlies ile anlaşarak Spurs’ten ayrılan bir diğer oyuncu oldu. Memphis ile 4 yıllık kontrata imza atan Anderson, Spurs rotasyonunun önemli parçalarından biriydi. Bir uzuna göre çok iyi bir top dağıtıcısı olan Kyle Anderson’ın alamet-i farikası ise savunmadaki başarısı. Fantasy açısından eşsiz bir steal deposu olan Anderson bu yıl ayrıca Marc Gasol ile iyi bir pasör ikilisi oluşturacak. Uzun yıllardır uzun paslaşmasını en iyi şekilde yapan Grizzlies’de Anderson önemli katkı verebilir. Spurs yıllarında da iyi bir rotasyonu oyuncusu olan Anderson’ın dar Memphis kadrosunda rolü artacak gibi duruyor ve tam da bu sebepten ötürü önemli bir sleeper adayı.

  9- Kevin Knox/Collin Sexton

  Her yıl fantasy açısından öne çıkan çaylaklar olur. Bu oyuncular, alacakları süre ve/veya lige hazır olma seviyeleri sayesinde diğer oyunculardan bir adım öndedirler. Bu yılki rookie sınıfının öne çıkan oyuncularının başında DeAndre Ayton, Luka Doncic, Trae Young, Wendell Carter geliyor.  Ancak bu oyuncular üzerinde o kadar çok konuşuldu ki artık sleeper sayılmazlar.

  Bu yılın rookie sleeperları Knicks tarafından seçilen Kevin Knox ve Cavailers tarafından seçilen Colin Sexton olabilir.  Her ikisi de takımlarının dar rotasyonları sebebiyle bolca süre alacağa benziyor ve her ikisi de preaseason maçlarında iyi performanslar sergiledi. Özellikle Sexton’ın Lebron’un gidişi sonrası zayıflayan skor ve dağıtım gücünü toparlama konusunda sorumluluk üstlenmesi gerekecek. Aynı şekilde Knox’un da Porzingis’in sakatlığı sebebiyle Burke ve Hardaway J.r‘ın omuzlarına binecek skor yükünü hafifleteceğini söyleyebiliriz. Bu durumda eğer son sıralarda bu genç oyuncuları görürseniz bir şans vermekten çekinmeyin.

   10- Jordan Bell

  Jordan Bell’i bu yıl çekici kılan şey sadece muazzam potansiyeli değil, McGee ve Zaza’nın takımdan ayrılması ve Cousins’ın sezona sakat girecek olması nedeniyle Bell’in ilk beşte başlaması ve geçen seneye göre daha fazla süre alması yüksek ihtimal. Bell, henüz sezon öncesi maçlarında ilk beş başlamasa da takımın Warriors’ın benchten gelen en önemli oyuncularından biri olacak. Bell, iyi bir ribaunt, blok ve top çalma kaynağı ayrıca asist katkısı verebilen de bir uzun. Geçen sezon iyi bir çaylak sezonu geçiren Bell’in bu sene üstüne koyarak daha iyi bir sezon geçirme ihtimali yüksek. Bell, son sıralarda defansif istatistiklerini geliştirmek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.

  Diğer dikkat edilecek oyuncular: Josh Jackson, Jarrett Allen, Harry Giles, Nerlens Noel, Kenneth Faried

  Yazan: Mert Buberoğlu

  İlginizi çekebilecek diğer içerikler