Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiNisan 2015Naim’in İlk Adımı

Seul, Barcelona ve Atlanta'da üst üste üç olimpiyat şampiyonluğu kazanmadan önce, Naim Süleymanoğlu Türkiye adına ilk kez Cardiff'te podyuma çıkmıştı.

Türkiye’ye geldiği 1986 yılından, sıfır çektiği 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’na kadar Türkiye gündemininden hiç düşmemişti Naim Süleymanoğlu. Bu iki tarihin arası, dünya ve olimpiyat rekorları, altın madalyalar ve başarı hikâyeleriyle doluydu. Bütün bu başarıların ilk adımı ise, 27 yıl önce bugün, 27 Nisan 1988’de atılmıştı. Cardiff’teki Avrupa Halter Şampiyonası’nın ilk gününde podyuma çıkan Süleymanoğlu, ilk kez Türkiye adına yarıştığı organizasyondan 3 altın madalya ve bir dünya rekoruyla ayrılmıştı.

Socrates’in ilk sayısında, Naim Süleymanoğlu’nun spor hayatına detaylı bir bakış atmış ve kariyeri boyunca onu en yakından takip etme şansına erişen gazeteciler Tayfun Bayındır, Attila Gökçe, Ercan Taner ve Güven Göktaş, dönemin Halter Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Nuhut ve büyük sporcunun unutulmaz rakibi Valerios Leonidis’ten efsaneyi anlatmalarını istemiştik. Gazeteci Tayfun Bayındır, o ilk adımı ve tarihteki yerini şu sözlerle anlatmıştı:

“Naim, Türkiye adına ilk kez Cardiff’teki Avrupa Halter Şampiyonası’nda yarıştı. Henüz Türkçe bilmiyordu. Normalde halter, olimpiyatları takip eden gazetecilerin bile izlemediği bir spor dalıydı. Ancak hiç abartmıyorum, orada Naim’i Türkiye’den otuz kişilik bir gazeteci ordusu takip etti. Bir o kadar da yabancı gazeteci vardı. Bulgarlar da üç ay önce takım arkadaşları olan Naim’e rakip olacaklardı. Normalde Bulgar takımının 56 kiloda Naim’den sonraki ikinci sporcusu Neno Terziyski’yi Naim’in karşısına çıkardılar. Cardiff, halter sporuyla çok da iç içe olmayan bir kentti. Naim şampiyonanın ilk gününde podyuma çıkacaktı. O gün salon tamamen doldu, ikinci ve üçüncü gün bomboştu.

O dönemki yönetmeliğe göre milli bir sporcu, bir başka ülke adına yarışacaksa aradan bir yıl geçmesi ya da önceden yarıştığı ülkenin müsaade etmesi gerekiyordu. Cardiff’te Bulgar Hükümeti ile Türk Hükümeti, örtülü ödenekten verilecek yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar karşılığında anlaştı. Bu para, Beden Terbiyesi Genel Müdürü Kemal Kamiloğlu, Halter Federasyonu Başkanı Arif Nusret Say ve federasyon mutemedi tarafından bavullarla Edirne’den geçirildi. Kaçırdığım en önemli haberlerden biridir; paranın ne zaman ve nereden geçirileceğini biliyordum ama takip edemedik, engellediler bizi. Para transferinin ardından Naim’in olimpiyat oyunlarında yarışması için engel kalmamıştı. Dönüşte Naim’e bir Türkçe hocası verildi.”

Naim Süleymanoğlu Dosyası

İlginizi çekebilecek diğer içerikler