Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolKoç B’nin Vedası

NBA tarihinin en kült oyuncularından biri, emekliliğini açıkladı. Evet, tahmin ettiğiniz gibi, Matt Bonner'dan bahsediyoruz.

NBA’de 2016 vedalar yılıydı. 1990’larda lige giren efsanelerden Tim Duncan, Kobe Bryant ve Kevin Garnett basketboldan emekli olduklarını açıkladılar. Büyük kariyerleri büyük anmaları da beraberinde getirdi; haklarında muhteşem yazılar kaleme alındı, törenler yapıldı ve isimleri asla unutulmayacak şekilde basketbol tarihine kazandı. Yeni yıl başlarken, ufukta vedasını açıklayacak bir efsane görünmüyordu. Ancak Matt Bonner sürpriz bir açıklamayla 12 yıllık profesyonel kariyerine nokta koyduğunu açıkladı. O da bir efsaneye dönüşmüştü ama yolu Duncan, Bryant ve Garnett’ten biraz daha farklıydı.

İstatistikler yalan söylemez. Matt Bonner’ın büyüklüğünü anlatmak için de onlara sığınalım. Bonner, 2004-2005 sezonunda Toronto Raptors formasıyla girdiği NBA kariyerinde tam 792 normal sezon maçına çıktı; 5.8 sayı, 3 ribaunt, 0.7 asist ortalamalarıyla oynadı. Üçlük her zaman en büyük silahıydı ve o mesafeden yüzde 41.4 ile şut atmayı başardı. Kanada’da başladığı yolculuğunda tam 10 sezon San Antonio Spurs oyuncusu oldu ve Teksas’taki yuvasında üç şampiyonluk kazandı. Ama, emeklilik videosunda da görebileceğiniz gibi, basketbol sahası her zaman tek iyi olduğu alan değildi. Evet, Bonner iyi bir rol oyuncusuydu ama aynı zamanda müthiş bir komedi figürüydü. Yazdığı yazılardan, çektiği videolara; düzenlediği müzik festivallerinden, sandviç eleştirilerine kadar hep farklı bir karakter olduğunu göstermişti. Bu yüzden de ona yapılacak bir vedanın sadece basketbolla olmasını da bekleyemezsiniz. O da öyle yapmadı ve şöyle bir kısa filmle basketbola veda etti.

Ben de öyle yapmayacağım. Bonner, iki yıl önce Türkiye’yi ziyaret eden San Antonio Spurs ekibinin bir parçasıydı ve orada basın sorumlusundan alamadığım röportaj izni, hayatımdaki en büyük uktelerden biri olarak kaldı. Red Mamba, en çok konuşmak istediğim isimdi ama sadece yakından bir fotoğrafını çekmekle yetinmiştim. Yine de, hazır emekliliğini açıklamışken, onun kariyerini özetleyen bir liste yapmamak yanlış olurdu. Matt Bonner neden büyük bir basketbol efsanesi? 20 maddede, objektif bir şekilde açıklamaya çalıştım.

1- Çünkü tarihin en büyük basketbol koçu.

Basketbol tarihi, oyunun taktik ve teknik yönlerini öğreten koçların eğitim serileriyle doludur. Sadece küçük bir YouTube araması bile karşınıza büyük bir maden çıkarabilir. Ama gerçekten basketbolu öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey Matt Bonner’a danışmak. Red Mamba tarafından yaratılan Koç B, oyunu ve hayatı öğreten muhteşem bir koç. En iyi videosu da kesinlikle felsefesini anlattığı bu ilk film. Tim Duncan da küçük bir rol alıyor.

2- Aynı zamanda en iyi promoyu da o çekti.

Yani, yukarıdaki videonun girişinden daha iyisini kim çekebilir ki?

3- Wikipedia’nın en iyi fotoğraf altı yazısı onda.

Matt Bonner, yıllar içerisinde kendisine dünya üzerinde büyük bir hayran kitlesi yaratırken (belki 10 bin kişi) gazetecilerin de kalbini kazandı. Şimdilerde The Starters programının sunucusu olarak NBA TV’de boy gösteren J.E. Skeets de onlardan biri. Skeets ve ekibi, Bonner tarihçisi olarak da uzun yıllardır görev yapıyor. Başarılı sunucunun dün işaret ettiği bu fotoğraf altı yazısı da gerçekten ayrı bir köşeyi hak ediyor. Siz de Bonner’ın Wikipedia sayfasını ziyaret edebilir, mikrofon tuttuğu bu fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

matt-bonner-wikipedia

4- Sandviç dünyasına bilimsellik getirdi.

Bonner’ın yıllar içinde edindiği en önemli yan mesleklerden biri de sandviç eleştirmenliği oldu. Spurs’ün sitesinde ziyaret ettiği eyaletlerden yazdığı analizlerle geniş bir okur kitlesi (belki 15 bin kişi) edindi.

matt-bonner-sandvic

Yıldız gurmenin başarılı bir sandviçin formülünü bulduğunu da ekleyelim. Grantland‘e verdiği röportajda bilimsel analizinin dökümünü şöyle yapmıştı.

matt-bonner-sandvic-formulu

5- Berlin dönerinin değerini bildi.

NBA’in Avrupa ziyaretlerinden birinde takımıyla birlikte Berlin yolunu tutan Bonner, şehrin gerçek tadını çıkarmasını bildi. Kreuzberg’e takılan Bonner, ünlü Hasır Restoranı’nda Yaşlı Kıta’ya armağan ettiğimiz lezzetlerden biriyle tanıştı. Buradan izleyebilirsiniz.

6- Sakatlığını iPhone 6’ya bağladı.

Önemli sporcuların sakatlık nedenleri de önemli oluyor. Matt Bonner, geçen sene geçirdiği dirsek sakatlığını ve düşen şut yüzdesini iPhone 6’nın büyüklüğüne bağlamıştı. Ona göre Apple’ın büyük telefonu, ekrandaki tuşlara ulaşmak için parmaklarını daha fazla germesine neden oldu ve bu, çok büyük bir sıkıntı yarattı.

Belki de iPhone, kariyerinin erken bitmesine neden oldu.

7- Kevin Garnett’ı yere serdi, sonra Garnett ve Latrell Sprewell üzerine saldırdı, korktu ve biraz sonra, oyundan atıldı.

8- Tarihin en önemli smaç yarışmasını kazandı.

Bonner tarihçilerinin ortaya çıkardığı çok önemli tarihsel bir döküman. New Hampshire’ın gururu, Concorde Lisesi’nde forma giyerken büyük bir yerel smaç şampiyonasını kazanmayı da başarmış.

9- Tarihin en önemli üçlük yarışmasında bir müzisyene yenildi.

Üçlük, Matt Bonner’ın oyununun en önemli yanı demiştik. Bu sayede NBA’in en büyük takımlarından birinde 10 sezon forma giydi. Ama kariyerinin en unutulmaz düellolarından birinde, yardım amacıyla düzenlenen Rock the Court etkinliğinde, Arcade Fire solisti Win Butler’ı üçlük yarışmasında yenmeyi başaramadı. Fakat sonra turnuva finalinde intikamını aldı. Bu belki de Bonner’ın tüm kariyerindeki en komik video.

10- Büyüdüğü toprakları asla unutmadı

11- Julius Caesar’dan ilham aldı.

Larry O’Brien kupasıyla memleketinde attığı turu yukarıda izlediniz. Orada, Bonner da üzerindeki muhteşem tişörtle dolaşıyor. Bonner, üzerinde We Came, We Saw, We Concorde yazan bu özel ürünün ilhamını Roma’nın büyük imparatorundan almış.

12- All-Star’ın en güzel partilerini verdi.

NBA oyuncularının hip-hop ile iç içe olmasına alışığız. Bonner, bu ortamda indie ve rock müzik sevgisiyle ayrılan bir isim. Matt, sadece bu müzikleri dinlemekle kalmıyor; All-Star hafta sonlarında ve başka zamanlarda kardeşi Luke ile birlikte yardım amaçlı festivaller düzenliyor, ününün etkisiyle ünlü grupları da ikna etmeyi başarıyor.

13- Muhteşem bir basketbol kartı ve Nintendo Classic koleksiyonuna sahip.

Her yıldız sporcu gibi onun da bazı pahalı zevkleri var. Koleksiyonunu Sports Illustrated’a anlattığı bu röportaj da bunun kanıtı.

14- LeBron James’i durdurdu.

Yani, bir bakıma.

15- Maç içinde smaç yapmayı başardı. Birkaç kere.

16- Matt Bonner Challenge’ı icat etti.

Matt Bonner’ın efsaneleştiği Concorde Lisesi’nde icat ettiği bu oyun, daha sonra NBA’de de meşhur oldu. En azından San Antonio Spurs kampında. Bonner, bu meydan okumanın kurallarını Grantland‘e anlatmıştı.

matt-bonner-challenge

Matt, kardeşi Luke ile birlikte düşük kalite bir video çekerek bu oyunu dünyaya tanıtmıştı. Bu muhteşem video, bugüne kadar geniş kitleler tarafından (28 bin kişi) izlendi.

17- Gregg Popovich’ten hayat tavsiyeleri aldı.

18- Berlin tur rehberliği yaptı.

19- San Antonio Spurs’ta 10 yıl forma giydi.

Gerçekten, bunun ne kadar özel bir başarı olduğunu anlatan bir istatistik verelim. NBA tarihinde Spurs formasıyla 10 yıldan fazla süre geçiren oyuncular şunlar: Tim Duncan, David Robinson, George Gervin, Tony Parker, Manu Ginobili ve Matt Bonner. Ve Bonner bunu elbette şakalar, müzik zevki, yazın yeteneği ve başka şeylerle başarmadı. İyi, çalışkan, disiplinli bir takım oyuncusu olduğu için başardı. Bunu yaparken de kendini çok fazla önemsemedi. Başlarken de bitirirken de…

20- Ve spor tarihinin en iyi emeklilik açıklamasını yaptı.

Yani, Matt Bonner’dan daha iyi basketbol oynayan binlerce insan oldu ama Matt Bonner’dan daha iyi emekli olan hiç kimse olmadı. Onun bırakacağı miras da bu olacak ve basketbol kariyerini noktaladığı bugünlerde NBA yorumculuğu yapmaya başlayacak. Yani, en iyi yaptığı şeylerden birini sürdürecek, Wikipedia fotoğrafında gördüğünüz gibi mikrofon tutacak.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler