Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

BasketbolMütevazı Tehlike

2017 NBA Draft'ı geldi çattı. İlk sıradan seçim hakkı önce Celtics ardından da Philadelphia'nın oldu. Değişmeyen şey ise seçilecek isim, Markelle Fultz...

Socrates’in Haziran 2017 sayısında yer alan bu yazı, Boston Celtics ve Philadelphia 76ers arasındaki anlaşmayla draft 1 numara seçim hakkı Boston’dan gitmeden önce kaleme alınmıştı. İlerleyen satırlarda, son değişiklik ışığında revize edilmiş versiyonu bulabilirsiniz.

 “Eğer laboratuvar ortamında NBA’deki modern oyuna uygun bir point guard yaratmaya çalışsanız, ortaya çıkan şey Markelle Fultz’a çok benzerdi.”

SB Nation, NBA’de lotarya sonuçları belli olduktan hemen sonra servis ettiği draft tahmin analizine böyle başlıyordu. Fultz ismi hemencecik, seçimini 1 numaradan yapacak takımın yanına yazılmıştı. Zira Fultz, Lonzo Ball’un yanı sıra De’Aaron Fox, Jayson Tatum ve Josh Jackson gibi oyuncuları da barındıran 2017 draft sınıfının en gözde ismi olarak öne çıkıyordu.

Adı ‘piyango’ kökünden gelen lotarya, Boston Celtics’e bu yıl iki yerden vurmuştu. Yeşillerin son şampiyon kadrosunun parçalarından Kevin Garnett ve Paul Pierce, kariyerleri artık aktif olarak devam etmese de takıma son bir kıyak yapmışlardı. İkilinin 2013’te Brooklyn Nets’e takasından gelen draft haklarıyla birlikte Celtics, bu sene konferansını lider bitirmesine rağmen ilk sırada seçim yapmaya hak kazandı. Üstüne, Markell Fultz’un da bu yılki draft’a katılımıyla birlikte belki de bir ‘franchise oyuncusu’ buldu. Ancak her şey bir başka takasla birlikte değişti. 76ers ile Celtics bu yılki seçim haklarının takas edildiği bir anlaşmaya vardı. Fultz büyük ihtimalle artık Philadelphia yolunu tutacak.

19 yaşına yeni giren Fultz, lige Washington Üniversitesi’nden geliyor. NCAA’de 9-22’lik dereceye sahip takımı iyi bir sezon geçirmese de o, konferansının en iyi karmasına rahatlıkla seçildi ve tüm ulusun en iyi ‘freshmen’leri (ilk yılını oynayan oyuncular) arasındaki yerini aldı.

25 sayı, 6.3 ribaund ve 6.4 asist ortalamalarıyla kapattığı sezonda özellikle asistleri ve oyun kontrolüyle kendisini yıl boyu takip edenleri hayli etkiledi. Büyük elleri ve 2.05’lik kanat açıklığı, 1.93’lük oyun kurucunun sahada rahatça hareket etmesini sağlıyor. DraftExpress sitesi de onun hakkında “Çok yetenekli bir şut yaratıcısı. Ani şekilde hızını ve yönünü değiştirebiliyor. Ayrıca çok da iyi pick’n’roll oynuyor” diyor. Eksi hanesinde ise ciddi rakiplere karşı en iyi ve efektif hâlini bulmakta zorlanması var.

Öte yandan Washington Üniversitesi’nin yetiştirdiği ilk oyun kurucu Fultz değil. Bu sezonla birlikte taraftarın gözündeki yerini bambaşka bir noktaya taşıyan Isaiah Thomas da Washington Huskies formasını terleten yıldızlardan. Lotaryanın aylar öncesinde, Fultz için “Onun çok özel olduğu belli. Yıldız olmak için tüm pakete sahip” demiş, Fultz da okuldaşı için lotarya sonucundan habersiz olarak “Celtics elbette bir olasılık. Thomas’la çılgın bir arka alan ikilisi olabiliriz. Onun sayıları ve benim paslarım” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Bu sözlerden yalnızca birkaç ay sonra ikili bir arada oynamayı ufak bir farkla kaçırmış oldu. Ancak geçen yılın 1 numara seçimi Ben Simmons ve Rihanna hayranlığının yanı sıra oyunuyla da dikkat çeken Joel Embiid, genç bir kuvvet oluşturmak için yeni rotasında onu bekliyor.

Ancak üzerindeki ilgi ne denli büyük olursa olsun Fultz hâlen, evde olduğu günlerde diğer herkes gibi çöpleri çıkarmak zorunda. Lonzo’nun babası LaVar Ball, Jordan’a meydan okurken; Fultz’un annesi Ebony, söz Russell Westbrook kıyaslarından açıldığında oğluna, “Seneye seni paramparça edecek!” diyebiliyor. Ancak Fultz da -her ne kadar alçakgönüllü bir tavır sergilese de- kimseden korkmadığını söylüyor. Çoğu draft 1 numarası gibi, onun da karakteri şu ana kadar ‘kazanmak’tan geçiyordu. Sırada ise bunu yeni bir seviyeye taşımak var.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

General Dusko

General Dusko

2 gün önce
Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

3 gün önce
Sessizlerin Sesi

Sessizlerin Sesi

4 hafta önce