Maç #56: İngiltere-Kolombiya

Son 16'nın kapanış maçında, İngiltere ve Kolombiya karşı karşıya...

3 Temmuz 2018

Fotoğraf: Getty Images

“Biz çok çektik.” Kolombiya Teknik Direktörü Jose Pekerman, takımının 2018 Dünya Kupası macerasını böyle özetliyor. Pek de haksız sayılmaz. Gruptaki açılış maçının hemen başında Japonya karşısında 10 kişi kalan Kolombiya gerçekten de çok çekti. 2014’teki çeyrek final hatıraları hâlâ canlı olsa da ilk maçlarını kaybettikleri grubun geri kalan mücadelelerini hep duvara karşı oynadılar. Herhangi bir başka kaza turnuvaya veda etmelerine neden olabilirdi ama olmadı. Şimdi de yeni bir çeyrek final biletinin peşindeler ve İngiltere karşısına çıkacakları maç öncesi büyük bir sıkıntıları var: James Rodriguez’in sakatlığı.

Kolombiya’nın yıldızı, İngiltere karşısında baldırındaki sakatlık nedeniyle forma giyemeyebilir. Kafileden bazı isimler MRI sonucunun sevindirici olduğunu söylese de durum maç öncesi netlik kazanacak. Lakin Pekerman, takımının James’in yokluğunda da vazgeçmeyeceğini ifade ediyor ve ekliyor: “Luis Muriel de çok yetenekli bir isim ve Senegal maçında tekniği, tempoyu değiştirebilmesi gibi özellikleriyle değerli katkı verdi.” Peki maçtaki anahtarları ne? Topu ve oyunun temposunu büyük oranda kontrol etmek istiyorlar ve İngilizlerin atletik, yetenekli isimlerinin hızlı hücumlarını kesmek istiyorlar. Bir de elbette duran toplarda dikkatli olmak zorundalar zira rakiplerinin en güçlü olduğu alan burası (Aslında iki takım da duran toplarda etkili. Kolombiya, kupada attığı beş golün ikisini kornerden, birini serbest vuruştan buldu. İngilizler ise duran toplardan şimdiye dek altı gol atmayı başardı.)

Gareth Southgate ise büyük maç öncesi ortamı sakinleştirmeye çalışıyor. İngiltere taraftarıyla, medyasıyla, futbolcusuyla turnuvaya gelirken “Baskı yok, beklenti yok” açıklamalarını yapıyor, 2018 Dünya Kupası’nın yeni jenerasyon yıldızlardan oluşan kadronun deneyim bulacağı yer olduğunu belirtiyordu. Lakin Kolombiya’yı geçtikleri takdirde çeyrek finalde İsveç’le oynayacak olmaları, finale kadar önlerine Brezilya ya da Fransa’nın çıkmayacak olması ağızlarını sulandırmaya başladı bile. Fakat o, İngiliz basınının ifadesiyle Euro 2016’daki hataya düşmek istemiyor. Orada, son 16’da İzlanda ile eşleşen Roy Hodgson yönetimindeki İngilizler mücadelenin çantada keklik geçebileceğini düşünmüştü. Lakin gerçek başka oldu.

2006 Dünya Kupası’ndaki Portekiz karşılaşmasından bu kadar büyük bir maça çıkmadıklarını belirten Southgate ve ekibi “Geçmişteki hatalara düşmemeliyiz” diyor. İngiltere’de Dele Alli’nin ilk 11’e dönmesi ve ekibin Tunus maçındaki kadroya ve dizilişe dönmesi bekleniyor. Southgate’in öğrencileri, kupanın açılış bölümünü Tunus, Panama gibi zayıf rakiplere karşı moralli ve rahat geçti. Yine de ne kadar beklentisiz oldukları konuşulursa konuşulsun, yarı final yolunun bu kadar açık olduğu bir ortamda elenmeleri büyük hayal kırıklığı yaratacaktır. Eğlenceli ve gollü bir maç kapımızda olabilir. Hazırız.

Socrates

Socrates

  • BUNLARA DA BİR GÖZ ATIN