Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

Fransa Bisiklet Turu 2015GündemLe Tour’un Sayıları

Fransa Bisiklet Turu’nun rakamlarıyla bir yolculuğa çıkıyoruz.

2015 Fransa Turu, Utrecht’ten start aldı. Tarihin 102. yarışında 198 bisikletçi sarı mayonun izinde yollarda olacak. Üç haftalık mücadele iyice kızışmadan, Tur’un rakamlarına bakıyoruz.

22 – Fransa Turu’na katılacak takım sayısı.

198 – Bu seneki yarışta mücadele edecek bisikletçi sayısı. Tüm takımlar mücadeleye 9’ar kişilik kadrolarla katılıyor.

3.360 – 3 bin 360, hem de kilometre cinsinden. 21 etaplık yarış boyunca sporcuların arşınlayacağı mesafe.

3 – Yarış Utrecht’ten başlıyor, Hollanda’dan sonra Belçika üzerinden anavatan Fransa’ya geçiyor. Geçilecek farklı ülke sayısı.

1954 – Fransa Turu’nun ilk defa ülke dışından başladığı sene. Amsterdam, yurtdışındaki ilk Grand Depart’a ev sahipliği yaptı ve bir geleneğin temelini attı.

330.772 – Utrecht’in nüfusu. Bu seneki ilk etabın ev sahibi şehirdeki bisiklet sayısı ise bunun neredeyse üç katı.

6 – Tur daha önce 5 defa Hollanda’dan başladı. Utrecht kendinin ilk, ülkesinin altıncı golünü bu sene atmış olacak.

Rohan Dennis, aynı zamanda eski bir Saat Rekoru sahibi.
Rohan Dennis, aynı zamanda eski bir Saat Rekoru sahibi.

41.8 – Bu yılki zamana karşı etaplarının kapladığı toplam mesafe. 13.8 kilometrelik bireysel zamana karşının ardından, takım zamana karşı da yalnızca 28 kilometre sürecek. Toplam mesafe önceki yıllara göre hayli az. Bu durumun, Fransız sporculara avantaj yaratması için oluşturulduğu ise parkurun açıklandığı ilk günden beri tartışılan konulardan.

7 – İçlerinden 5 tanesi zirve finişi olmak üzere tam 7 tane dağlık etap, bu sene kazananı belirlemek için sırasını bekleyecek.

20 – Geçen sene direktörlerin parkurda yer vermediği Alpe d’Huez bu sene yarışta. Meşhur tırmanış için 20. etaba kadar beklemek gerekecek. Son etap öncesi her şey burada çözülebilir.

0 – İlk etabı kazanarak sarı mayoyu elde eden Rohan Dennis’in gün başlamadan önce sahip olduğu Fransa Turu etap galibiyeti sayısı. İlk galibiyet ona liderliği de getirdi. Herkes bu kadar şanslı olamayabiliyor!

55.4 – Rohan Dennis’den bahsetmişken, kendisi artık bir de rekor sahibi. 2015 Fransa Turu’nun ilk etabındaki zamana karşıyı saatte ortalama 55.4 kilometre hızla tamamlayan Avustralyalı, Tur rekorunu Chris Boardman’ın elinden almayı başardı.

Fransa Turu, yıllardır Paris'te sonlanıyor.
Fransa Turu, yıllardır Paris’te sonlanıyor.

17 – Alberto Contador bu seneki yarışın en önemli favorilerinden biri. Sezonun başından beri Giro-Tour dublesi yapmak istediğini söyleyen İspanyol, ilk adımı tamamladı. Fransa’dan da istediğini alabilirse 17 yıl sonra dubleyi yapan ilk isim olacak. Bu iş en son 1998’de, Marco Pantani tarafından başarılmıştı.

30 – Contador favori. Peki başka kimler var? Froome, Nibali ve Quintana ilk sayılacak isimler. Onların yanına bir Fransız sokmak ise çok kolay gözükmüyor. Belki Thibaut Pinot… Bernard Hinault’un 1985’deki zaferinden sonra La Marseillaise’in Tur’un sonunda duyulmadığı ise bir gerçek.

40 – Tur’un son etabı dendiğinde aklınıza ne geliyor? Şampanya, kutlamalar, Zafer Takı… Son etabın Şanzelize’ye gelişinin 40. yılındayız. Bernard Thevenet, Paris’in ışıklarında ilk sarı mayoyu alırken, son yılda bu şeref Vincenzo Nibali’nin olmuştu.

40 – Bir 40 daha. Ama bu biraz daha fazla. 2014 Fransa Turu’nu yerinden takip edenler arasında en az 40 farklı milletten seyirci olduğu söyleniyor.

Gerard Porte, Andy Schleck'e müdahale ederken.
Gerard Porte, Frank Schleck’e müdahale ederken.

10 – Kazalar, yol bisikletinin gerçeklerinden biri. İlk anda yapılan müdahaleler çoğu zaman kritik oluyor. Bu sene, o müdahaleler için 10 doktor yarışın içerisinde yer alacak. Medikal ekibin dünyasına daha yakın bakmak için öneri ise Tur’da baş doktorluk yapmış olan Gerard Porte’un Medecin du Tour kitabı.

1996 – Yıllar öncesinin bu Fransa Turu, Amerika Birleşik Devletleri için katılım açısından en parlak olan değildi. Birleşik Devletler’in daha sonraları Tur’a kalabalık geldiği oldu ancak 2015’te yine kuraklık hakim. 1996’dan sonra ilk defa yalnızca üç Amerikalı yarışta. Tejay van Garderen, Andrew Talansky ve Tyler Farrar sahnedeki isimler.

100 – Dünya Kupası ve Olimpiyatlar’ın ardından en çok izlenen spor organizasyonu Fransa Turu’nu yayınlayacak televizyon kanalı sayısı.

64 – Fransa Turu denince eksik olmayan şeylerden biri, yıllardan beri izleyici… Her yaştan, her milletten insan etaplar boyunca yol kenarına akın ederken, seyirci profilinin yüzde 64’ünü erkekler oluşturuyor.

1. 36 – Milyon tabii. Son dönemdeki sosyal medya ilgisi, spora karşı da boş değil. Fransa Turu’nun resmi Twitter hesabının takipçi sayısı şimdilik 1. 36 milyon.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Basketboldan Öte

Basketboldan Öte

1 hafta önce
Doğru Zaman

Doğru Zaman

2 ay önce