Socrates Web Beta v1.0

 
Futbol Basketbol Tenis Bisiklet Diğer Sporlar

DergiHaziran 2015Kerem Tunçeri’nin Sonları

Kerem Tunçeri, Türkiye basketbol tarihinin en unutulmaz 'son saniye' anında başroldeydi. Onun aklında kalan diğer son saniyeleri Socrates'e anlattı.

Kerem Tunçeri, Socrates’in haziran sayısında 2010 yılında oynanan ve unutulmazlar arasına giren Türkiye – Sırbistan maçını anlattı. Dünya Şampiyonası’nın yarı finalinde oynanan maç, Tunçeri’nin son saniyesiyle sonuçlanmış ve karşılaşmanın ardından Türkiye turnuvada finale yükselmişti. Spor; sonucunun son anlarda değişebilmesi sayesine ilgi çekici oluyor. Kerem Tunçeri, Türkiye – Sırbistan maçı dışında; unutamadığı üç “son saniye”  anını daha hatırlattı.

Kariyerimde başarılı olarak unutamadığım çok anı var ama başarısız hatırladığım anların başında 2002 Dünya Şampiyonası’nda Marcelinho Machedo’nın attığı basket gelir. Maçın sonu, 5 sayı öndeyiz, 10 saniye var, hava atışına çıkılacak. Mirsad’a “Varejao hareketleniyor, onu perdele” dedim. Dinlemedi beni. Top tam oraya sekti, Varejao aldı, ben de ona yakındım, dokundum ve basket faul oldu turnikeyi atınca. Molamız da bitmişti. Top çıktı, bana geldi hemen faul yaptılar. Olabilecek en kötü senaryodur bu. 3 saniye falan kalmış, birini atsam en kötü uzayacak ama ne yazık ki ikisini de kaçırdım. Brezilyalılar da faul anlarında hep akıl oyunları peşindeler; el uzatıyorlar çaktırmadan, devamlı konuşuyorlar. İkinciyi de kaçırdım. Top döndü, Marcelinho Machado aldı ve orta sahanın 2-3 adım önünden attı şutu. Ben hemen geri koşmuştum. Potanın altındayım, şut da tam sol köşeden atılmış, çaprazımdan. Potanın altından görüyorum. Elden çıkınca anladım gireceğini. Girince herkesin benden nefret edeceğini de anladım. Zaten eleştiriliyordum. Ertesi gün yazılanları hatırlatmayayım.

https://www.youtube.com/watch?v=kAaIEwc997c

İzlerken şahit olduğum unutulmaz maç sonları da var. Michael Jordan’ın topu Karl Malone’dan çalıp, ardından Byron Russell’ı silkeleyip attığı şut mesela. Gecenin bir yarısı izlemiştim, olağanüstüydü. Jordan çok büyük oyuncuydu, o da olması gereken bir son basketti.

Benden bir tane var, 2010’dan sonraki sezon. Efes’teyken Panathinaikos’a atmıştım. O son saniye turnikesiyle Top 16 bileti almıştık Euroleague’de.

Basketboldan çıkarsak, bir de Manchester United’ın son dakikada attığı iki golle Bayern Münih’i yendiği Şampiyonlar Ligi finali var.

https://www.youtube.com/watch?v=P-XsRJU-LGo

Socrates’a abone olmak için tıklayınız